www.svethardware.cz
>
>
>

Vědci vyrobili 1000x úspornější Wi-Fi čip

Vědci vyrobili 1000x úspornější Wi-Fi čip
, , aktualita
Američtí vědci z NASA JPL a Kalifornské univerzity spojili své síly při vývoji nového Wi-Fi čipu, který by přinesl značné úspory energie. Nakonec se jim podařilo vyrobit čip, který nepotřebuje klasický vysílač a přijímač, díky čemuž je velice úsporný.
K oblíbeným
reklama
Na novém čipu pracovali tedy pracovníci v NASA JPL (Jet Propulsion Laboratory) v Pasadeně a Kalifornské univerzitě (UCLA) a jejich záměrem bylo stvořit Wi-Fi čip, který bude velice nenáročný na energii, a bude se tak hodit především pro bateriemi napájená zařízení. Vytvořený čip byl již testován na vzdálenost 2,5 metru, kdy byl schopen přijímat data s propustností 330 Mbps, přičemž používal "asi tisíckrát méně energie než klasické Wi-Fi řešení". Pracoval také na vzdálenost 6 metrů, ale to už NASA neprozradila, jaké propustnosti dosáhl a při jaké spotřebě.

A jak tedy nový čip funguje? Zdroj je popisuje jako prostý "switched reflector", tedy jakýsi "přepínaný odražeč". NASA vysvětluje, že v případě, kdy je vysílaný signál absorbován speciálním obvodem (na obrázku), znamená to, že jsme přijali 0 v binárním kódu. Pokud ale čip tuto energii odrazí, znamená to 1. Takto vybavený čip potřebuje jen velmi málo energie a umožní přitom rychlé přenosy dat, ovšem alespoň prozatím evidentně jen na krátkou vzdálenost. Problémem je také odražený signál od jiných blízkých objektů, který mohl čip mást, k čemuž slouží obvod v čipu, který je schopen tyto odrazy detekovat a potlačit.

Dalším problémem je, že tato technologie vyžaduje, aby Wi-Fi router (či prostě protistrana v komunikaci) využíval sám pro své bezdrátové připojení více energie, než kdyby měl komunikovat s klasickým Wi-Fi modulem. NASA ale vidí v nové technologii velký potenciál, a to především u zařízení, která nemají k dispozici velké baterie, což mohou být dnešní chytré hodinky nebo náramky. Organizace, která řídila výzkum NASA JPL a UCLA, vlastní potřebné patenty a už souhlasila s tím, že nová technologie bude moci být využita pro výrobu spotřební elektroniky.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře