www.svethardware.cz
>
>
>
>

Velká rudá skvrna Jupiteru mění svůj tvar i barvu, začne se vytrácet?

Velká rudá skvrna Jupiteru mění svůj tvar i barvu, začne se vytrácet?
, , aktualita
Už od roku 1878 je na tváři planety Jupiter pozorovaná Velká rudá skvrna, jak vidíme obrovskou bouři, která se postupem času zmenšila. V tuto dobu začala však měnit svůj tvar, ale i barvu. 
K oblíbeným
reklama
Před sto lety byl průměr Velké rudé skvrny na Jupiteru odhadován na 40 tisíc kilometrů, přičemž v době sond Voyager (1979 a 1980) už to bylo jen kolem 23 tisíc kilometrů a dnes cca 16 tisíc. Jde tak o bouři, která asi jen tak nezmizí, ovšem neplatí, že by byla velikostně, tvarově i barevně stejná, jak dokazuje v těchto dnech. Astronomové totiž zaznamenali, že se začíná zužovat, ale zvyšovat a také se prohlubují její barvy. 
 
 
Šířka Velké rudé skvrny je tak postupem času stále menší, ale novinka je právě růst na výšku, což se přidává do seznamu jejích nevypočítatelných projevů. Přeci jen jde o bouři, čili dynamický úkaz, který se neustále mění společně s větry, které uvnitř panují a který ji tvoří. 
 
Astronomové přitom už od roku 1878 provádějí měření této skvrny pravidelně, a to nejdříve pomocí malých teleskopů, poté nám ji i s Jupiterem velice dobře přiblížily sondy Voyager a nyní je sledována především pomocí Hubbleova teleskopu v rámci programu Outer Planets Atmospheres Legacy, o což se stará NASA JPL a Berkeley. Aktuálně má tak Velká rudá skvrna jen asi třetinovou šířku z roku 1878, kdy se do ní mohly pohodlně schovat tři Země, ale dnes je to sotva jedna. 
 
interpretace Velké rudé skvrny vytvořená ze snímku JunoCam sondy Juno z výšky 14 tis. km
Björn Jónsson - 10. 7. 2017
 
Skvrna se ale nezmenšuje konstantně a ve 20. letech předchozího století se dokonce po kratší dobu zvětšovala. Od té doby je už ale stále menší, ovšem na druhou stranu je také agilnější, neboť se pohybuje po povrchu planety rychleji než dříve, ovšem co překvapivě zůstalo stejné, je rychlost vichrů, které uvnitř panují. Očekávalo se přitom, že ty budou sílit, ale to se neukázalo. 
 
Dále si lze povšímnout, že tato skvrna už poněkud ztrácí svůj hlavní rys, dle nějž byla pojmenovaná. Je stále velká, ale už ne rudá a spíše se přiklání k oranžovému spektru. Za to pravděpodobně může jiný materiál, který je nyní větrem vynášen vysoko do atmosféry, který je pak vystavován UV záření Slunce. To ale bude třeba ještě dalším výzkumem potvrdit. 
 
Co se s touto bouří ale bude dít dále? Dle odhadů by příštích 10 let mohlo být velice zajímavýc hs ohledem na její dynamiku. Mohly by proběhnout velké změny v jejím tvaru, chování a autoři nejnovější studie by se ani nedivili, kdyby se ještě daleko výrazněji změnšila. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek