www.svethardware.cz
>
>
>
>

Velké Navi: 16 GB paměti a letos jen jako referenční modely?

Velké Navi: 16 GB paměti a letos jen jako referenční modely?
, , aktualita
Dle nejnovějších zaručeně nezaručených zpráv máme očekávat nové Radeony s přezdívkou "velké Navi" v posledním letošním kvartálu, kdy přijdou zatím jen jako referenční verze a nabídnou (až) 16 GB paměti. 
K oblíbeným
reklama
Tentokrát jde o informace leakera wjm47196 z fór Chiphell, dle nichž by bylo vysoce pravděpodobné, že AMD bude NVIDII opět dohánět, a to tentokrát její ještě zvýšený náskok. Ampere totiž očekáváme rozhodně dříve než ve čtvrtém kvartálu, takže to vypadá, že nejdříve bude na tahu NVIDIA se svým novým hi-endem a několik měsíců poté bude reagovat AMD. V jeho případě ale nemáme zatím téměř žádnou představu o tom, co všechno si vůbec chystá. Jsou tu ony již skoro pověstné "velké Navi", ale zda přijdou i slabší karty a jaké budou, to se teprve ukáže. 
 
 
Zbývají nám tak jen spekulace, což je umocněno i tím, že veletrhy a další hromadné akce byly zrušeny a firmy to obecně nepojaly jako příležitost začít komunikovat přes Internet, jako spíše příležitost k mlčení, než nastane čas k oficiálnímu představení novinek.  
 
Wjm47196 už má za sebou jako leaker slušný záznam pravdivých informací týkajících se třeba toho, že Navi 10 se zaměří jako konkurence na RTX 2080, ale nebudou mít hardware pro ray tracing. Právě z tohoto zdroje přišla i zpráva, že AMD přijde na konci roku 2018 s Radeonem RX 590 a na začátku 2019 s Radeonem VII, takže jde evidentně o dobře informovaného člověka. Přesto, s tak moc dopředu uváděnými informacemi se to má tak, že i když mohou být ve své době přesné a odpovídat záměrům daného výrobce, ty se mohou změnit. A do čtvrtého kvartálu zbývá ještě dost času. 
 
Nicméně 16 GB paměti na novém hi-endu od AMD není nic neočekávatelného, ostatně to samé nabídl už i Radeon VII. A stejně tak to, že se nejdříve ukáží jen referenční verze karet, bychom mohli snadno akceptovat, ostatně tak tomu obvykle je i v případě NVIDIE. Typ pamětí nebyl zmíněn, ale to ani nebylo třeba vzhledem k tomu, že bylo uvedeno 384bitové rozhraní, které zcela jasně ukazuje na GDDR6 (či snad GDDR6X?), ale rozhodně ne na HBM2. 
 
O pamětech GDDR6X jsme ale stále ještě neslyšeli z jiných zdrojů než z podobných fám a dalo by se předpokládat, že v této době se už s nimi pochlubí právě jejich výrobci (Samsung, SK Hynix či Micron). A věc se má tak, že žádné takové paměti možná ani nebudou třeba, neboť GDDR6 jistě dosáhnou 16 Gb/s a měly by se dostat i výš. Na 384bitovém rozhraní by to v takovém případě přineslo přinejmenším 768 GB/s. Ovšem je otázka, kam AMD s NVIDIÍ vůbec cílí a zda tu nakonec opravdu nebudou 21Gb/s GDDR6X. 
 
Ostatně Mithun Chandrasekhar z AMD už dříve slíbil, že nová generace Navi rozhodně přinese změny v hi-endu a 4K. Ale co konkrétního to bude znamenat, to se teprve ukáže. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
23.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek6 komentářů