Většinu z 50 nejpopulárnějších titulů na Steamu lze hrát pod Linuxem

Většinu z 50 nejpopulárnějších titulů na Steamu lze hrát pod Linuxem
, , aktualita
Server Boiling Steam se podíval na tom, jak je na tom Linux s podporou her, které jsou aktuálně nejpopulárnější na Steamu. Jde tu totiž i o to, kolik a jakých her si budeme moci užít na chystané konzoli Steam Deck. 
K oblíbeným
reklama
Ve Valve se jistě aktuálně pracuje na tom, aby do vypuštění konzole Steam Deck na trh vzrostla herní kompatibilita s tituly, které nejsou nativně určeny i pro linuxové systémy. Steam Deck totiž přijde především pro Linux, i když tato konzole založená na x86 APU bude podporovat i Windows včetně nejnovějších Windows 11.
 
 
Dle Boiling Steam bychom si dnes mohli v linuxovém prostředí konzole Steam Deck zahrát celkem 36 titulů ze žebříčku Top 50 na Steamu. Některé jako Counter-Strike: Global Offensive či Dota 2 pochopitelně běží pod Linuxem nativně, zatímco jiné budou potřebovat Proton, což platí třeba pro The Witcher 3: Wild Hunt, Grand Theft Auto V, No Man's Sky, Monster Hunter: World, Path of Exile či Cyberpunk 2077. 
 
Pak tu jsou ovšem i tituly jako Apex Legends, Destiny 2, Fall Guys: Ultimate Knockout či Paladins, v jejichž případě zatím máme smůlu a pod Linuxem si je nezahrajeme. Uvedených 36 her z 50 má přitom pod Linuxem fungovat dobře, přičemž 19 z nich běží nativně a zbylých 17 potřebuje Proton. 
 
Další 4 hry nad rámec zmíněných 36 pod Protonem sice funguje, ale ne stoprocentně, čili zbývá pak 10 titulů, které aktuálně ani nemá smysl zkoušet. V rámci jednotlivých her také mohou nastat různé dílčí problémy, jako třeba v ARMA 3, kde nás systém Battle Eye odřízne od oficiálních serverů, nicméně lze si tvořit vlastní hry pro kooperaci. 
 
Právě systémy, které mají chránit hru proti podvodníkům, jsou hlavním důvodem, proč některé hry nefungují. Jde konkrétně o EAC - Easy Anti-Cheat, který dělá problémy u osmi titulů a dva nefungují snad i kvůli DRM ochraně. 
 
Čili to pro linuxové hraní vypadá velice nadějně, neboť nejde zpravidla o to, že by Proton nefungoval, ale spíše o to, aby se jej anticheatovací ochrany a DRM naučily rozpoznávat a podporovat. Pak už by se Valve mohlo přiblížit k celkové podpoře nejpopulárnějších her dostupných na Steamu.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry
Společnost Blue Origin má naplánován druhý let s posádkou. Nyní už jsou známa jména dvou ze čtyř vesmírných turistů, kteří se jako další v modulu vyneseném raketou New Shepard podívají nad hranici vesmíru.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu
Křemík sice vypadá být slibným materiálem pro akumulátory budoucnosti, stále má ale nemálo problémů. LG Energy a University of California San Diego ukazují, že se některé z nich daří odstraňovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů