VIA Trinity: VIA Nano + DirectX 10.1 + HD Video + Mini–ITX 2.0

VIA Trinity: VIA Nano + DirectX 10.1 + HD Video + Mini–ITX 2.0
, , aktualita
Čipová sada VIA VX800 je mezi námi téměř rok, přesto je pro většinu lidí neznámá. Téměř se nerozšířila. Pomoci tomu má uvedení nové platforma VIA Trinity a formát desek Mini–ITX 2.0. Motto celé novinky je přinést DirectX 10.1, HD Video,...
reklama
Čipová sada VIA VX800 je mezi námi téměř rok, přesto je pro většinu lidí neznámá. Téměř se nerozšířila. Pomoci tomu má uvedení nové platforma VIA Trinity a formát desek Mini–ITX 2.0. Motto celé novinky je přinést DirectX 10.1, HD Video, Blu–ray a Windows Vista do těch nejmenších počítačů typu SFF (Small Form Factor), nettop a embedded řešení.


Obr.01 – Logo VIA Trinity

Čipová sada VIA VX800 (MSP – Media System Processor) podporuje dva typy procesorů, starší generaci VIA C7 a novější VIA Nano. Komunikace je zajištěna pomocí 800MHz sběrnice VIA V4. Ta je kompatibilní i s procesory Intel, bohužel jejich podpora není (a pravděpodobně ani nebude) licencována.


Obr.02 – Blokové schéma platformy VIA Trinity

Jak si můžete všimnout na blokovém schématu, integrované jádro VIA Chrome9 HC je vypnuto a přes PCI Express je připojeno GPU S3 Chrome 400/500. Podle prvních zahraničních testů je jeho herní výkon srovnatelný s ATI Radeon HD3470 a NVIDIA GeForce 8400. Podporuje DirectX 10.1 a OpenGL 3.0, hlavní předností však je akcelerace HD Video 1080p, Blu–ray, HD–DVD, H.264, MPEG-4, VC-1, WMV-HD a AVS.


Obr.03 – Referenční deska Mini–ITX 2.0

Minimální parametry Mini–ITX 2.0:
 • rozměry 17 × 17 cm
 • úsporný a výkonný x86 procesor (např. VIA Nano 1,8 GHz)
 • 2 GB paměti typu DDR2
 • integrované grafické jádro s DirectX 9
 • PCI Express ×16 (možnost přidání grafické karty DX10 a HDMI)
 • 5.1 HD Audio
 • 1 Gb/s LAN
 • 4× USB 2.0
 • 2× SATA
 • 1× IDE
 • podpora Windows XP, Windows Vista, Linux

Konkurence je opravdu velká, a tak jsou požadavky na rozšiřitelnost, vysoký výkon a nízkou spotřebu nemilosrdné. Z hlediska výkonu bude bezesporu největším soupeřem Intel Atom posílený mobilní čipovou sadou NVIDIA GeForce 9400M. Otázkou však zůstává, zda bude VIA stále pasivní. Už dříve ukázala, že kvalitní čipové sady vyrábět umí, horší to bylo s její prodejností a technickou podporou.

Konkurence pro rok 2009:
 • Intel Poulsbo: Intel Atom + Intel US15W
 • NVIDIA ION: Intel Atom + GeForce 9400M


Zdroj: TZ VIA
reklama
Nejnovější články
Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá
Consumer Reports opět mění status doporučení elektromobilu Tesla Model 3. Ten už jednou toto doporučení ztratil, aby ho po opravě získal zpět. Vypadá to však, že spolehlivost a kvalita Modelu 3 nejsou úplně OK, a tak doporučení opět ztrácí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU
Raja Koduri nedávno zval šikovné vývojáře do svého týmu a sliboval jim, že nebudou prostě jen pracovat, ale stanou se součástí hnutí. Nyní něčím podobným Intel láká i širokou veřejnost, a to na "The Odyssey". 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu
Přistávací modul InSight, který se vydal prozkoumat ze své stacionární pozice Mars, už poskytuje denní přehledy o počasí, a to pochopitelně týkající se Elysium Planitia, kde se nachází. Naposledy se teploty vyšplhaly na ještě snesitelných -13 °C.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward
Tisková zpráva od firmy NVIDIA se v době psaní těchto řádků ještě neobjevila, ale to se jistě velice brzy změní, takže můžeme říci, že dnes na trh přichází karty GeForce GTX 1660 Ti a nejvíce si pospíšil Gainward. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Radeon RX Vega 56 v zahraničí zlevňují, prý v očekávání GTX 1660 Ti Radeon RX Vega 56 v zahraničí zlevňují, prý v očekávání GTX 1660 Ti
Ceny grafických karet Radeon RX Vega 56 začaly v evropských obchodech klesat, za čímž mají stát AIB partneři firmy AMD a očekávaný nástup grafické karty NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti. Tu očekáváme už dnes.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře