VIA Trinity: VIA Nano + DirectX 10.1 + HD Video + Mini–ITX 2.0

VIA Trinity: VIA Nano + DirectX 10.1 + HD Video + Mini–ITX 2.0
, , aktualita
Čipová sada VIA VX800 je mezi námi téměř rok, přesto je pro většinu lidí neznámá. Téměř se nerozšířila. Pomoci tomu má uvedení nové platforma VIA Trinity a formát desek Mini–ITX 2.0. Motto celé novinky je přinést DirectX 10.1, HD Video,...
K oblíbeným
reklama
Čipová sada VIA VX800 je mezi námi téměř rok, přesto je pro většinu lidí neznámá. Téměř se nerozšířila. Pomoci tomu má uvedení nové platforma VIA Trinity a formát desek Mini–ITX 2.0. Motto celé novinky je přinést DirectX 10.1, HD Video, Blu–ray a Windows Vista do těch nejmenších počítačů typu SFF (Small Form Factor), nettop a embedded řešení.


Obr.01 – Logo VIA Trinity

Čipová sada VIA VX800 (MSP – Media System Processor) podporuje dva typy procesorů, starší generaci VIA C7 a novější VIA Nano. Komunikace je zajištěna pomocí 800MHz sběrnice VIA V4. Ta je kompatibilní i s procesory Intel, bohužel jejich podpora není (a pravděpodobně ani nebude) licencována.


Obr.02 – Blokové schéma platformy VIA Trinity

Jak si můžete všimnout na blokovém schématu, integrované jádro VIA Chrome9 HC je vypnuto a přes PCI Express je připojeno GPU S3 Chrome 400/500. Podle prvních zahraničních testů je jeho herní výkon srovnatelný s ATI Radeon HD3470 a NVIDIA GeForce 8400. Podporuje DirectX 10.1 a OpenGL 3.0, hlavní předností však je akcelerace HD Video 1080p, Blu–ray, HD–DVD, H.264, MPEG-4, VC-1, WMV-HD a AVS.


Obr.03 – Referenční deska Mini–ITX 2.0

Minimální parametry Mini–ITX 2.0:
 • rozměry 17 × 17 cm
 • úsporný a výkonný x86 procesor (např. VIA Nano 1,8 GHz)
 • 2 GB paměti typu DDR2
 • integrované grafické jádro s DirectX 9
 • PCI Express ×16 (možnost přidání grafické karty DX10 a HDMI)
 • 5.1 HD Audio
 • 1 Gb/s LAN
 • 4× USB 2.0
 • 2× SATA
 • 1× IDE
 • podpora Windows XP, Windows Vista, Linux

Konkurence je opravdu velká, a tak jsou požadavky na rozšiřitelnost, vysoký výkon a nízkou spotřebu nemilosrdné. Z hlediska výkonu bude bezesporu největším soupeřem Intel Atom posílený mobilní čipovou sadou NVIDIA GeForce 9400M. Otázkou však zůstává, zda bude VIA stále pasivní. Už dříve ukázala, že kvalitní čipové sady vyrábět umí, horší to bylo s její prodejností a technickou podporou.

Konkurence pro rok 2009:
 • Intel Poulsbo: Intel Atom + Intel US15W
 • NVIDIA ION: Intel Atom + GeForce 9400M


Zdroj: TZ VIA
reklama
Nejnovější články
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0 a rovněž Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů