Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Video: UPS našlo efektivní způsob využití dronů k doručování zásilek

23.2.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Video: UPS našlo efektivní způsob využití dronů k doručování zásilek
O využití dronů k doručování zásilek mluví řada společností, ale jen málokterá jej zatím dokázala využít. Plán společnosti UPS oproti tomu působí mnohem realističtěji, počítá totiž s tím, že drony budou vypouštět sami řidiči dodávek.
Doručování zásilek pomocí dronů je téma, kterým se zabývá mnoho společností včetně Amazonu. Využití malých samořízených letounů by mělo zefektivnit systém doručování, ale zatím se jej příliš nedaří uvést do praxe. Většinou je totiž počítáno s téměř plnou automatizací celého procesu, přičemž dron má zásilku doručovat ze skladu až ke dveřím adresáta, což kvůli omezenému doletu výrazné zužuje oblast, kde může být systém využit. Americká přepravní společnost UPS se ovšem celý nápad doručování pomocí dronů rozhodla od základu přepracovat.

UPS chce využívat kombinaci řidičem řízených dodávek a autonomních dronů, kteří mají pracovat ve spojení, aby zvýšili efektivitu a rychlost doručování. Srdcem celého systému se stane zcela nová dodávka, která pod zatahovatelnou střechou ukrývá dron. Řidič dodávky bude muset najít balíček k doručení, připevnit jej k letounu, zadat cíl a nechat jej vzlétnout. Mezitím se řidič může věnovat běžnému doručování jiných balíků, především těch, které by dron nemohl doručit kvůli větším rozměrů či hmotnosti. To znamená značnou úsporu času i financí, neboť jeden řidič se vlastně stará o doručení dvou zásilek zároveň. V neposlední řadě se samozřejmě jedná o ekologičtější řešení, neboť i samotné dodávky využívají hybridní pohon.

Jakmile dron úspěšně dokončí doručování, přistane zpět na střeše automobilu, který mezitím samozřejmě změnil svou polohu. UPS už systém úspěšně otestovalo tento týden na Floridě v relativně málo obydlené oblasti nedaleko Tampy. Právě v místech, kde jednotlivé adresáty oddělují veliké vzdálenosti, by mělo doručování pomocí kombinace dodávek a dronů najít nejlepší využití. Společnost uvádí, že kdyby byla na každé z 66 tisících tras, které denně absolvují jejich řidiči, ušetřena jen jediná míle, znamenalo by to roční úsporu ve výši 50 milionů dolarů. UPS zatím nezveřejnilo konkrétní plány na rozšiřování nového systému, ale záležet bude také na postoji agentury Federal Aviation Administration (FAA), která musí takové využití dronů nejprve posvětit. Podle UPS ovšem systém splňuje všechny bezpečnostní směrnice, a tak v tomto ohledu snad nenastanou vážnější problémy.


Zdroj: Pocket-lint.com