www.svethardware.cz
>
>

Volvo a Batteryloop dávají akumulátorům z elektrobusů druhý život

Volvo a Batteryloop dávají akumulátorům z elektrobusů druhý život
, , aktualita
Elektromobily jsou často pranýřovány za jejich akumulátory, jejichž výroba rozhodně není moc ekologická. Často se zmiňuje zejména krátká životnost a nutnost brzké recyklace. Volvo a Batteryloop ale mají částečné řešení.
K oblíbeným
reklama
Elektromobilita rozhodně není bezproblémová. Zásadním problémem je ukládání elektrické energie v akumulátorech. Ty obsahují mnoho ekologicky problematických materiálů, jsou těžké, drahé, dlouho se nabíjí a bezpečnost je rovněž diskutabilní. I když někteří tvrdí, že jsou po 3 letech zralé na výměnu, reálné zkušenosti ukazují, že to rozhodně není pravda. To však na druhou stranu neznamená, že by kapacita neklesala. Klesá, jen zdaleka ne tak rychle, jak např. u notebooků nebo telefonů (např. i díky pokročilému chlazení). Přesto je potřeba je po několika letech vyměnit, jejich kapacita se po čase přeci jen sníží pod únosnou mez. To je např. problém i u elektrobusů, jejichž popularita se stále zvyšuje. Automobilka Volvo chce toto řešit, a tak rozjela projekt se společností Batteryloop, který řeší délku využití akumulátorů i jejich recyklaci.
 
Elektrobus Volvo
 
Vtip je v tom, že když akumulátor po nějaké době už nestačí pro provoz elektrobusu (obvykle jde o 70-80 % původní kapacity), stále je schopen uchovat solidní množství energie a může fungovat ještě další dekádu tam, kde nevadí zvyšující se objem a hmotnost na jednotku uložené energie. Právě Batteryloop tak bude vykupovat staré akumulátory z elektrobusů, u kterých dojde k jejich výměně, a použije je např. jako úložiště energie v budovách nebo nabíječkách (tento trh v posledních letech také výrazně roste). Další možností by mohla být jejich integrace do elektrické sítě, kde by mohly sloužit jako buffery a vyrovnávat odběrové špičky, o takovém využití ale zatím Batteryloop nemluví.
 
Díky tomu se životnost akumulátorů v podstatě zdvojnásobí a tím i sníží nutnost výroby nových. Místo nového akumulátoru do nabíječek nebo úložišť se může použít starší a recyklace se rovněž odloží o mnoho let, nemluvě o tom, že se může recyklovat modernějšími metodami, než které jsou dostupné dnes. Součástí smlouvy je právě i to, že se Batteryloop zavázala provést recyklaci článků po jejich "druhém životě". Tím se akumulátory, které jsou svými dopady nemalou pohromou, stávají menší zátěží. To ale zdaleka neznamená, že by bylo vyhráno.
 
Navíc nejde o první projekt těchto společností. Akumulátory z autobusů se už nyní používají pro ukládání energie ze solárních panelů ve čtvrti Fyrklövern  v Gothenburgu. Volvo není zdaleka jediné, kdo má takové projekty. Programy pro využití vyřazených akumulátorů z elektromobilů má dnes drtivá většina automobilek, které je vyrábějí.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD
ViewSonic si připravil nový monitor, který bude vyhovovat zákazníkům neprahnoucím po Ultra HD, ale už ani Full HD. Quad HD je tak střední cesta šetrná i pro naše peněženky. ViewSonic XG270Q je také cenově výhodnější alternativa pro model XG270QG.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software
Microsoft získal nový cenný skalp z řad herních společností. Do xboxového světa se bude nově řadit ZeniMax Media, mateřská společnost studia Bethesda Softworks. Microsoft tak získá i práva na mnohé známé herní řady. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek