www.svethardware.cz
>
>

Vulkan 1.0 bude vypuštěn velice brzy

Vulkan 1.0 bude vypuštěn velice brzy
, , aktualita
Khronos Group dnes přišla s prohlášením, že jejich nové low-level API Vulkan bude vypuštěno do světa velice brzy. Tento nový konkurent pro DirectX 12 a Metal měl sice dle původních plánů přijít dříve, ale alespoň že nyní už je v cílové rovince.
K oblíbeným
reklama
Na Vulkan sázejí především ti, kteří nechtějí diktát jednoplatformových API, což jsou právě DirectX 12 a Metal. Podporu vyjádřila především společnost Valve, dle níž ve Vulkanu tkví budoucnost právě díky tomu, že podporuje mnoho různých platforem. Ale to ostatně platilo i pro předchozí OpenGL, což tomuto API na Windows moc nepomohlo a ve vyjádřené podpoře ze strany firmy Valve můžeme také vidět hlavně to, že se snaží podpořit svou herní platformu Steam s linuxovým Steam OS.

Vulkan je také založen na API Mantle od AMD, které je dnes pro koncového uživatele již v podstatě mrtvé, takže Vulkan pokračuje v jeho šlépějích. Na rozdíl od DirectX 12, které jsou vyhrazeny pouze nejmodernějším Windows 10, dokáže Vulkan pracovat i na starších systémech Windows XP, Vista, 7 a 8 či 8.1 a pak na systémech Linux, zmíněném Steam OS a Androidu. Podpora se také týká různých grafických architektur, což tedy tak nějak vyplývá z podpory rozdílných OS. Dále se mluví o výhodě skryté v podpoře otevřeného jazyka SPIR-V, který umožní vývojářům psát aplikace pro Vulkan v jejich preferovaném programovacím jazyce.

Khronos tedy nestihne vydat Vulkan do konce tohoto roku, ale verze 1.0 by měla přijít brzy v tom příštím. Specifikace nového rozhraní jsou přitom již hotové a nyní už probíhá jejich kontrola a finální úpravy. Různé společnosti si také již připravují příslušné ovladače a pracuje se na dokončení softwarových vývojových kitů pro Windows, Android a Linux. Právě s SDK pro Android pomáhá Google, který se nedávno dostal mezi členy se statutem Promoter. Khronos také plánuje vystoupit na klíčových konferencích a veletrzích v průběhu celého příštího roku.

Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
Objevily se benchmarky Core i9-10880H, překvapivě překonává i9-10980HK Objevily se benchmarky Core i9-10880H, překvapivě překonává i9-10980HK
Na internetu se objevily další uniklé testy připravovaných procesorů Intelu. Tentokrát jde o mobilní 8jádro Core i9-10880H, jehož výkony jsou dokonce ještě vyšší než minulá čísla modelu Core i9-10980HK.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NZXT H1: elegantní Mini-ITX věž s vlastním zdrojem i CPU chladičem NZXT H1: elegantní Mini-ITX věž s vlastním zdrojem i CPU chladičem
Společnost NZXT si připravila SFF věžovitou skříň, která dokáže uchladit i vysoce výkonnou sestavu založenou na desce Mini ITX a má k tomu k dispozici jednak vlastní chladič procesoru a pak také zdroj. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic
Dle Windows Latest se Microsoft chystá systémy Windows 10 zbavit tzv. živých dlaždic, čili Live Tiles. V podstatě se tak vrátí k obvyklému provedení s prostými ikonami, přičemž nedávno jsme se podívali na jejich novou sadu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou
Nedávno jsme se mohli dozvědět, že ceny pamětí by mohly kvůli koronaviru spíše klesat, ovšem to se ještě nevědělo o šířícím se Covid-19 na území Jižní Koreje. Nyní už začíná ohrožovat výrobu ve firmách Samsung a SK Hynix.
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače
AMD přináší na trh dva nové modely APU Ryzen Embedded R1000, a to konkrétně R1305G a R1102G. Ty jsou určeny pro slabší Mini PC a zaujmou už svou nízkou spotřebou a TDP 6 až 10 W.  
Včera, aktualita, Jan Vítek