Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vybíráme základní desku: důležité rady a přehled výrobců

21.3.2005, Jan Dudek, článek
Vybíráme základní desku: důležité rady a přehled výrobců
Minule jsem si vybírali procesor, v následující sérii článků se pokusíme vybrat nejvhodnější základní desku. Mainboardy jsou asi nejproblémovější komponenty celého počítače, proto při výběru musíme postupovat velmi obezřetně. Kolem základních desek je podobně jako u procesorů mnoho mýtů, kterými se často nevědomky řídíme.
Levné a specifické značky

Kromě Intelu se jedná na první pohled o outsidery, přesto vás musím upozornit, že se jedná zajímavé značky. Některé jsou sice obecně vnímané jako nepříliš kvalitní, ale na druhou stranu dokáží vyrobit modely desek, které jsou nejprodávanější. Každý z těchto výrobců se liší a zaslouží si komentář.

Intel

- www.intel.com

Intel je velmi specifické základních desky, které jsou samozřejmě jen pro procesory Intel a s čipsety Intel. Jedná se kupodivu o cenově velmi přijatelné mainboardy, které nesou punc značky Intel, jiným slovem kvality. Přesto se však nejedná o nijak výjimečný produkt a BIOS postrádá jakékoliv ladicí funkce. Tuto značku bych doporučil jen skalním příznivcům Intelu.


ASRock

– www.asrock.com

Nejedná se o nijak kvalitní řešení, co si budeme nalhávat. Mnohé desky mají dokonce špatně nastavený BIOS a díky tomu lze pociťovat poklesy na výkonu. Na druhou stranu se jedná o extrémně levné základní desky, které se cenou vyrovnají ECS. ASRock má v nabídce velmi výjimečné produkty, jako jsou desky s dvěma různými paticemi (Socket A a Socket 754 nebo Socket 754 a Socket 939), které mají usnadnit upgrade. Většina výrobků této firmy nepřekračuje cenu 2000 Kč. Kuriózní je, že ve většině desek naleznete čipsety SiS a ULi. Pokud chcete opravdu levné řešení nebo snadný upgrade do budoucna – zkuste ASRock, ale pozor kvalita desek je velmi nevyzpytatelná.


ECS / PCChips

– www.ecs.com.tw

Mnohými zatracována a považována za ten nejlevnější „shit“. Ve skutečnosti je kvalita základních desek ECS závislá na modelu. Nejlépe to ilustrují boardy s čipsety SiS 735, 745 a 748, které patřily či stále patří mezi jedny z nejprodávanějších. Celá tato řada se ECS náramně povedla. O přetaktování si však můžete jen nechat zdát. V poslední době se ECS snaží proniknout i na high-end trh (bohužel se tyto desky do ČR nedováží). Ve finále lze říct, že se jedná o jakž takž spolehlivé desky, které však mají opravdu velkou míru reklamací.


Biostar

– www.biostar.com.tw

Z této skupiny jde o jednu z nejlepších značek, i když na overclocking to žádný zázrak není. Ceny jsou však nízké a výbava bohatá. Nabízí i různé „vylepšováky“ pro lehké flashování BIOSu, bootování nebo overclocking. Pokud hledáte levnou značku-neznačku, ale přesto chcete určitou kvalitu, tak vám vřele doporučuji Biostar - jedná se o poctivé desky.

Jetway

– www.jetway.com.tw

Podle ohlasů se jedná kvalitativně o průměrné desky, které nenadchnou, ale ani nezklamou. Pro levné, řekněme až mainstream počítače to může být ideální řešení. Ceny desek patří mezi nejnižší. Overclocking žádná sláva, ale v kategorii low-end je na tom Jetway snad nejlépe (tzn. u některých modelů přetaktovat lze). Zajímavostí této firmy je, že jako první vyrábí desky s ATI Xpress 200 a ULi 1573 pro Socket 754.


Albatron

– www.albatron.com.tw

Nejedná se o příliš rozšířenou značku v ČR. Je zhruba na stejné úrovni z Biostarem. Nabízí základní desky hlavně pro mainstreamové řešení – ceny jsou přijatelné. Overclocking i výbava vcelku slušné. Albatron kromě základních desek vyrábí i slušné grafické karty.


FIC

www.fic.com.tw

Jedná se o poctivou, ale absolutně průměrnou značku. Nabízí poměrně bohatou paletu desek pro staré Sockety A a 478. Pro nové patice je produktů v nabídce poskrovnu, v případě AMD jen minimum. Dokonce vůbec nenabízí desky pro Socket 939. Tuto značku bych volil jen v případě, že kupujete desku pro staré sockety, pro novější nedoporučuji.


AOpen

– www.aopen.com.tw

AOpen je velmi specifická, ale bohužel velmi nedostupná značka. Vyniká skvělou stabilitou, výbavou a funkcemi, avšak z hlediska overclockingu je na tom slabě. AOpen by si určitě mohl najít příznivce u lidí, kteří požadují velmi spolehlivé desky a nepřetaktovávají.

Foxconn / Leadtek

www.leadtek.com.tw

Foxconn je známá firma vyrábějící součástky pro výrobu základních desek. Pro Leadtek dokonce vyráběla desky, které ve finále nesly značku Leadtek. V poslední době se však Foxconn rozhodl vyrábět desky pod svou vlastní značkou. Jedná se o lepší desky než AOpen a FIC, mají lepší overclocking, lepší výbavu a hlavně se dělají i s nejnovějšími čipsety. Problémem může být nulový support - na firemních stránkách Foxconnu se mi nepovedlo vůbec najít, že tato firma vyrábí mainboardy. Do budoucna se jedná o velmi zajímavého výrobce, který se může dostat až na úroveň Solteku.

Sapphire

www.sappiretech.com

Sapphire je především dvorním výrobcem grafických karet s čipy ATi. Základní desky dělá bohužel slabší a je logicky zaměřen především na desky s čipsety ATi. Celkově se jedná spíše o slabší desky, které nedovolují příliš úprav v BIOSu. Ve stejné cenové kategorii najdete určitě lepší značky.

Shuttle

– www.shuttle.com.tw

Shuttle po obrovském úspěchů barebonů už základní desky vyrábí jen velmi okrajově. V nabídce toho příliš nenajdeme – chybí jakákoliv deska pro Socket 775. Veškeré nové desky jsou součástí barebonů a neprodávají se zvlášť. Shuttle nabízí barebony jak s nForce4, tak s i925XE. Pouze SLI řešení logicky nenaleznete. Dokonce boardy integrované v barebonech mají dobré přetaktovací možnosti. Základní desky Shuttly nemá cenu kupovat, ale pokud chcete barebone, tak se jedná o špičku.

QDI

– www.qdi.com.tw

Jedná se spíše o skomírající značku, která nemá pro novější procesory skoro žádnou základní desku. Vypadá to jako by se QDI zapomněla v roce 2003, protože největší novinkou je v její nabídce deska K8T800 pro Socket 754. Pro Socket A i 478 nějaké desky v nabídce najdete, ale jejich kvalita je spíše slabší. Značku QDI bych nedoporučoval, nemá žádnou technickou podporu.

Serverové

Tento článek je sice koncipován zejména pro desktopové řešení, ale Tyan a Supermicro vyrábějí desky i pro desktopové procesory. Jedná se hlavně o platformu Intel. Obě značky postrádají jakýkoliv overclocking, na druhou stranu vynikají serverovými funkcemi jako vzdálený monitoring. Pokud stavíte server, tak vám vřele doporučuji značku Tyan (Supermicro není tak dobře k dostání).

Ostatní značky

Existuje ještě několik značek, které se k nám nedovážejí nebo se dají sehnat velmi těžce. Je to Chaintech, Soyo, Tul nebo EQS. Z uvedené čtveřice stojí za zmínku Chaintech, který dělá hezké žluté desky a kvalitou je někde na úrovni Biostaru. U nás se však dají velmi těžko sehnat, i když distributor v ČR existuje. V případě jiných značek se jedná o raritky s různou kvalitou. Pokud na ně eventuelně narazíte doporučuji zachovat radši věrnost tradičnějším značkám (viz prvních 7 výrobců).

Pokračujte ve čtení článkem s popisem všech důležitých čipsetů a přehledem doporučených základních desek: