Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výkon grafických čipů procesorů Haswell se rýsuje

2.1.2012, Jan Vítek, aktualita
Výkon grafických čipů procesorů Haswell se rýsuje
Server VR-Zone přinesl nějaké informace, či zatím ještě spíše spekulace o procesorech Intel Haswell, které mají přijít po generaci Ivy Bridge, jež se ovšem také stále ještě chystá na trh, kam má dorazit asi za 4 měsíce. Ivy Bridge mají přijít...
Server VR-Zone přinesl nějaké informace, či zatím ještě spíše spekulace o procesorech Intel Haswell, které mají přijít po generaci Ivy Bridge, jež se ovšem také stále ještě chystá na trh, kam má dorazit asi za 4 měsíce. Ivy Bridge mají přijít stejně jako dnešní Sandy Bridge s integrovanými grafickými čipy, přičemž jejich výkon by měl být přibližně dvojnásobný, což by mohlo výrazně ovlivnit trh s low-endovými grafickými kartami.

Otázkou pak je, co můžeme očekávat od procesorů Haswell, které mají dorazit v příštím roce v desktopových i mobilních verzích, přičemž Intel slibuje, že jejich grafická jádra budou také vylepšena. Půjde o vylepšení sedmé generace grafických jader z Ivy Bridge, jejíž označení bude Generation 7.5, což zrovna nevypovídá o tom, že půjde o něco zcela nového. Ale zdání může klamat.

Těšit se můžeme až na 20 výkonných jednotek se 128bitovou šířkou a novou GPU compute architekturou, novou interní vyrovnávací pamětí a také vylepšení pipeline pro enkódování a dekódování videa. To vše má ale znamenat jen asi o 20 % vyšší výkon v porovnání s Ivy Bridge (v průměru). A když si vezmeme, že AMD Llano mají dnes asi dvojnásobný výkon GPU vs Sandy Bridge, pak lze očekávat, že GPU v Haswell se zhruba tak vyrovná grafickým jádrům v AMD Trinity (nástupce Llano). Ovšem Trinity přijdou na trh podstatně dříve, a to v podobném horizontu jako Ivy Bridge.

Zdroj: VR-Zone