www.svethardware.cz
>
>
>
>

Výkonné Intel Xe "Arctic Sound" vyfoceny, kde se ale toulají?

Výkonné Intel Xe "Arctic Sound" vyfoceny, kde se ale toulají?
, , aktualita
Igor Wallossek má pro nás vyfoceny dvě karty Intel, které spadají do serverové generace Arctic Sound a má se jednat o 1T a 2T verzi, čili o kartu s jednou GPU dlaždicí a další se dvěma dlaždicemi. Přijdou ale vůbec na trh?
K oblíbeným
reklama
O Intel Arctic Sound jsme v poslední době moc neslyšeli na rozdíl od GPU Ponte Vecchio, která jsou naopak v kurzu, a to i díky Koduriho tweetům. A je třeba hned na začátku rozlišit, že Ponte Vecchio je Xe HPC, které si Intel připravuje i pro superpočítače éry exascale, zatímco Xe HP můžeme vidět jako výkonné grafické čipy pro servery a datová centra zaměřené na výkon v FP64. Skládat by se měly z jednoho až čtyř stejných čipů spojených pomocí EMIB, zatímco Ponte Vecchio tvoří mnohem více menších a porůznu vyrobených čipů. 
 
Intel Arctic Sound 1T
 
Na Igor's Lab se objevily dva snímky, které byly upraveny pomocí AI (vyšší rozlišení) a zároveň z nich byly vymazány některé detaily, jež by prý mohly prozradit zdroj. Jedná se ovšem původně o renderované snímky, přičemž na druhém postrádáme samotnou kartu, čili její PCB, takže slotový konektor budete hledat marně. 
 
Intel Arctic Sound 2T
 
Arctic Sound dle Wallosseka využívají paměti HBM2e, přičemž to vypadá, že pokud jde o počet dlaždic, na čtyři ani nemusí dojít. Máme tu verze s jednou a dvěma dlaždicemi po 512 EU (4096 shaderů). Intel samozřejmě bude mít možnost počet aktivovaných EU snížit, a to třeba na 384 (3072 shaderů), což má platit i pro jednoslotovou Arctic Sound 1T. Ta pak má nabídnout celkem 16 GB HBM2e s propustností 716 GB/s, přičemž TDP karty je pouze 150 W. 
 
Arctic Sound 2T má mít tedy dvě dlaždice, ale rovněž ne s plnou konfigurací, nýbrž s 2x 480 EU, což dělá 7680 shaderů. K tomu má ve výbavě 32 GB HBM2e a její TDP je nepřekvapivě 300 W. Tyto karty mají být určeny pro výpočty v FP32/64, BF16/FP16, Int8 a Int4 a využívají rozhraní PCIe 4.0. Obrazové výstupy tu nejsou žádné, jak se dalo očekávat. 
 
Kde ale jsou Arctic Sound? Raja Koduri v posledních měsících mluvil pouze o Ponte Vecchio a dle Wallosseka možná Intel na další vývoj Arctic Sound rezignoval. Spekuluje o tom, že se vývoj 3T a 4T verzí ukázal jako neschůdný, což může ohrozit celou jejich rodinu.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Části povrchu Venuše se pohybují jako led na moři Části povrchu Venuše se pohybují jako led na moři
NASA i ESA se chtějí v příštích letech více zaměřit na Venuši, která byla v posledních desítkách let opomíjena, a to z pochopitelných důvodů. Chystají se tak tři mise, které by nám mohly říci více i o tom, jaký je povrch této planety.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Windows 11 překvapivě vyžaduje TPM 2.0, co to znamená? Windows 11 překvapivě vyžaduje TPM 2.0, co to znamená?
Chystaný systém Windows 11 má sice celkově očekávané hardwarové požadavky, kde figuruje alespoň dvoujádrový a 1GHz 64bitový procesor, 4 GB paměti a 64GB na SSD či pevném disku, ovšem také Trusted Platform Module (TPM) verze 2.0. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
WD radí odpojit NASy My Book Live od sítě: šíří se malware, který maže data WD radí odpojit NASy My Book Live od sítě: šíří se malware, který maže data
Pokud máte doma NAS Western Digital My Book Live, měli byste ho co nejrychleji odpojit od Internetu. Pokud není už pozdě, může vám to zachránit data na něm, neboť se Internetem šíří nebezpečný malware mazající data.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Pro Direct Storage budeme potřebovat nové Windows 11 Pro Direct Storage budeme potřebovat nové Windows 11
Microsoft i NVIDIA si chystají pro hráče a zároveň majitele výkonných moderních SSD nový způsob, jak tohoto výkonu řádně využít a vcelku se dalo očekávat, co se stane, když Direct Storage od Microsoftu přijde na trh v době Windows 11.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft představil Windows 11: rychlejší a s podporou Android aplikací Microsoft představil Windows 11: rychlejší a s podporou Android aplikací
Microsoft dnes představil Windows 11. Kromě uhlazenějšího designu přináší také návrat widgetů, podporu androidových aplikací z Amazon Appstore nebo vylepšené funkce pro tablety. K dispozici bude jako bezplatný upgrade z Windows 10.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik9 komentářů