www.svethardware.cz
>
>
>
>

Výplata z Tesly pro Elona Muska: může koupit akcie, které nemůže prodat

Výplata z Tesly pro Elona Muska: může koupit akcie, které nemůže prodat
, , aktualita
Muskovi se to podařilo. Dosáhl na první z 12 stupňů, které ho opravňují k výplatě za své působení v automobilce Tesla. Nyní má právo na odkup 1,69 milionu akcií Tesla za pouhých $350 za jednu akcii. Má to ale háček.
K oblíbeným
reklama
Elon Musk v automobilce Tesla nepobírá běžný plat. Na základě dohody má stanoveno 12 výkonnostních bonusů, za jejichž splnění dostane nárok na bonus. Pravdou však je, že taková "výplata" může být pro Muska ve výsledku i záporná. To si vysvětlíme za chvíli, nejdříve se podívejme, co měl vlastně splnit. První z výše zmíněných 12 bonusů se týkal toho, že se Tesle podaří dosáhnout ročního příjmu 20 mld. dolarů nebo 1,5 mld. USD v Adjusted EBITDA (zisk před zdaněním) a hodnota společnosti překoná v průměru 100 mld. USD během 6 po sobě následujících měsíců. To se podařilo (příjmy a hodnota už byly potvrzeny, což stačí na splnění cíle a výplatu, nyní už nepovinné splnění výše EBITDA bylo také dosaženo, čeká se ale na formální potvrzení). Musk si tak nyní může (ale nemusí) vybrat svou první velkou výplatu v automobilce.
 
Elon Musk
 
Ta spočívá v tom, že může koupit 1,69 milionu akcií automobilky za cenu $350,02 za jednu akcii. Tedy, aby tyto akcie získal, musí zaplatit přes 590 mil. USD. Faktem nicméně je, že jedna akcie Tesly má nyní hodnotu $811, což by znamenalo akcie v dnešní hodnotě 1,37 mld. USD. Elon Musk by tak získal zhruba 780 mil. USD. Má to však háček.
 
Podmínkou opce totiž je, že by takto získané akcie nemohl prodat po dobu minimálně 5 let. Nikdo tak dnes neví, jaká by byla skutečná hodnota takové výplaty. Pokud by za 5 let byla hodnota akcií Tesly pod $350, Musk by na tom dokonce prodělal (kdyby ty akcie v takovém okamžiku prodal). Naopak, pokud by hodnota akcií za 5 let vzrostla nad dnešní hodnotu, tak by Muskova výplata byla ve výsledku ještě vyšší, než by tomu bylo při dnešních cenách. A Musk by si akcie klidně mohl nechat ještě déle a doufat, že se cena vyšplhá ještě výše.
 
Dalším cílem pro Muska je dosáhnout na hodnotu společnosti 150 mld. USD (tu už společnost dosáhla, teď už jen udržet průměr) a 35 mld. USD v příjmech nebo 3 mld. USD zisku před zdaněním (Adjusted EBITDA).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple prý Samsungu zaplatí pokutu 950 mil. USD, koupil málo OLED displejů Apple prý Samsungu zaplatí pokutu 950 mil. USD, koupil málo OLED displejů
Pokud nesplníte smluvní závazky, obvykle nastanou nepříjemné důsledky. Podle neoficiálních informací mělo toto postihnout společnost Apple, která má Samsungu zaplatit na pokutách okolo 950 mil. USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Softbank zvažuje prodej firmy Arm Holdings, ve hře je i primární emise akcií Softbank zvažuje prodej firmy Arm Holdings, ve hře je i primární emise akcií
Společnost Softbank dle The Wall Street Journal (TWSJ) začala zvažovat možnost prodeje Arm Holdings, který přitom vlastní jen čtyři roky. Alternativou pro to může být primární emise cenných papírů, čili Initial Public Offering. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hry Ubisoftu se mají radikálně změnit poté, co byli vyhozeni vysocí pracovníci Hry Ubisoftu se mají radikálně změnit poté, co byli vyhozeni vysocí pracovníci
Ubisoft aktuálně plní stránky médií nejen díky svým nově představeným hrám sérií Assassin's Creed, Watchdogs či Far Cry, ale i kvůli tomu, že kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování z firmy odchází vysocí pracovníci a to bude mít svůj vliv i na tvorbu firmy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Integrovaná DG1 s 96 EU spatřena, ponese značku Iris Integrovaná DG1 s 96 EU spatřena, ponese značku Iris
Intel se dle nového záznamu z testů firmy SiSoft chystá využít svou méně známou značku Iris pro integrované grafiky generace Xe. Jedna taková byla spatřena s 96 EU, což odpovídá často probírané grafice DG1. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Asus ROG Strix XG17AHP: přenosný 17" a 240Hz monitor Asus ROG Strix XG17AHP: přenosný 17" a 240Hz monitor
Asus si pod označením ROG Strix XG17AHP připravil nový 17palcový herní monitor, který nabídne mobilitu, a to díky svým rozměrům a rovněž i díky vestavěné baterii. Dosahuje přitom obnovovací frekvence až 240 Hz. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek