www.svethardware.cz
>
>

Výzkumníci vytvořili tranzistory fungující i pro ukládání dat

Výzkumníci vytvořili tranzistory fungující i pro ukládání dat
, , aktualita
Tranzistory jsou součástí logických obvodů počítačových čipů, ovšem výzkumníci na Purdue University vytvořili takové, které dokáží současně data i ukládat. Jde o funkční křemíkové tranzistory s feroelektrickou RAM. 
K oblíbeným
reklama
Na blogu Purdue University se tak píše o průlomu v tom ohledu, že byl po desetiletích nalezen způsob, jak do sebe integrovat prvek pro logické obvody a ukládání dat. Otázka je, k čemu by to mohlo být dobré, respektive jakým způsobem se může taková vlastnost efektivně využít. Lze si představit především tu výhodu, že logické obvody nebudou potřebovat paměť cache, jejíž funkci samy převezmou. Jenomže je tu otázka organizace paměti a toho, co by se mělo a vůbec mohlo podřídit kterému účelu. Co se ale ještě dozvíme ze zprávy?
 
 
Jde o práci týmu, jejž vede profesor Peide Ye (Electrical and Computer Engineering, Purdue). Ten využil k vytvoření nových tranzistorů polovodič, jenž má zároveň feroelektrické vlastnosti, takže se nemusely použít dva různé materiály, čímž odpadly starosti s tím, jak budou spolu fungovat, či do této doby spíše nefungovat. 
 
Ye se svým týmem tak vytvořil tzv. feroelektrický polovodičový FET (Field-Effect Transistor), který může být tvořen stejnými postupy, jaké se dnes využívají pro masovou výrobu počítačových čipů. Klíčový je především kanál vyrobený ze sloučeniny selenu a india (α-In2Se3), který má právě ony žádané feroelektrické vlastnosti a fungovat by mohl i v tranzistorech tvořených aktuálně nejpokročilejšími výrobními procesy. 
 
 
Ve zprávě se ale bohužel vůbec nepíše o tom, jaké by takové tranzistory mohly mít praktické využití, snad jen krom toho, že se může ušetřit místo na čipu, který by pak se stejnou plochou mohl být výkonnější. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cyberpunk 2077 letos na jaře na trh nepřijde Cyberpunk 2077 letos na jaře na trh nepřijde
Nemilá zpráva pro natěšené zákazníky přichází od vývojářského studia CD Projekt Red, které ohlásilo, že očekávaný titul Cyberpunk 2077 nepřijde na trh na jaře, jak bylo původně slíbeno, ale o několik měsíců později. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gartner: Intel je opět jednička, ovšem trh s čipy v posledním roce klesal Gartner: Intel je opět jednička, ovšem trh s čipy v posledním roce klesal
Společnost Gartner se podělila o své statistiky týkající se světově největších společností vyrábějících polovodičové součástky či počítačové čipy, a to z hlediska tržeb. Na přední místo se dle očekávání tak dostal Intel. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wikipedia se po 3 letech vrací do Turecka, ústavní soud zrušil ban Wikipedia se po 3 letech vrací do Turecka, ústavní soud zrušil ban
Po téměř třech letech zákazu se vrací oblíbená encyklopedie Wikipedia do Turecka. Ta zde kvůli nepohodlným článkům pro tamější vládu nebyla kvůli banu dostupná od dubna 2017 a až nyní se na ni postupně uvolňuje přístup.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Kamery Wyze přišly o jednu z hlavních funkcí, a to jen kvůli akvizici Kamery Wyze přišly o jednu z hlavních funkcí, a to jen kvůli akvizici
Na akvizici AI společnosti Xnor.ai ze strany Apple by nebylo nic zvláštního, kdyby ovšem nepřinesla majitelům bezpečnostních kamer Wyze jednu nepříjemnou novinku. Přestaly jim totiž detekovat lidi, což byla jedna z hlavních funkcí.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel slibuje odhalení architektury Xe na herní GDC 2020 Intel slibuje odhalení architektury Xe na herní GDC 2020
Intel se už zapsal na letošní Game Developers Conference s tématem grafické architektury Xe, takže se můžeme těšit na nové podrobnosti, které by se logicky měly týkat především Xe jako herních grafik. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek