www.svethardware.cz
>
>

Výzkumníci vytvořili tranzistory fungující i pro ukládání dat

Výzkumníci vytvořili tranzistory fungující i pro ukládání dat
, , aktualita
Tranzistory jsou součástí logických obvodů počítačových čipů, ovšem výzkumníci na Purdue University vytvořili takové, které dokáží současně data i ukládat. Jde o funkční křemíkové tranzistory s feroelektrickou RAM. 
K oblíbeným
reklama
Na blogu Purdue University se tak píše o průlomu v tom ohledu, že byl po desetiletích nalezen způsob, jak do sebe integrovat prvek pro logické obvody a ukládání dat. Otázka je, k čemu by to mohlo být dobré, respektive jakým způsobem se může taková vlastnost efektivně využít. Lze si představit především tu výhodu, že logické obvody nebudou potřebovat paměť cache, jejíž funkci samy převezmou. Jenomže je tu otázka organizace paměti a toho, co by se mělo a vůbec mohlo podřídit kterému účelu. Co se ale ještě dozvíme ze zprávy?
 
 
Jde o práci týmu, jejž vede profesor Peide Ye (Electrical and Computer Engineering, Purdue). Ten využil k vytvoření nových tranzistorů polovodič, jenž má zároveň feroelektrické vlastnosti, takže se nemusely použít dva různé materiály, čímž odpadly starosti s tím, jak budou spolu fungovat, či do této doby spíše nefungovat. 
 
Ye se svým týmem tak vytvořil tzv. feroelektrický polovodičový FET (Field-Effect Transistor), který může být tvořen stejnými postupy, jaké se dnes využívají pro masovou výrobu počítačových čipů. Klíčový je především kanál vyrobený ze sloučeniny selenu a india (α-In2Se3), který má právě ony žádané feroelektrické vlastnosti a fungovat by mohl i v tranzistorech tvořených aktuálně nejpokročilejšími výrobními procesy. 
 
 
Ve zprávě se ale bohužel vůbec nepíše o tom, jaké by takové tranzistory mohly mít praktické využití, snad jen krom toho, že se může ušetřit místo na čipu, který by pak se stejnou plochou mohl být výkonnější. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci
Algoritmy umělé inteligence na serveru YouTube byly vždycky záhadné. Společnost Mozilla jim chce přijít na klub a zjistit, proč někdy doporučují podivná videa. Připojit se můžete i vy pomocí doplňku prohlížeče.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma
Společnost Crytek nejdříve u fanoušků narazila a rozhodla se odložit nástup hry Crysis Remastered a ještě zapracovat na její kvalitě, respektive vylepšeních. Právě dnes už tento titul přichází na trh. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB
Už to dávno viselo ve vzduchu a včera jsme se podívali i na to, že NVIDIA ve svých vlastních materiálech ukazuje, že 10GB karta RTX 3080 nebude jediná. Nyní se můžeme podívat na materiály firmy Gigabyte. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář