www.svethardware.cz
>
>
>
>

WASP-121b: exoplaneta, z níž unikají rozžhavené kovy

WASP-121b: exoplaneta, z níž unikají rozžhavené kovy
, , aktualita
Některé planety jsou kvůli svému blízkému oběhu kolem svých hvězd velice žhavé, že u nás k nim nelze hledat vůbec žádnou analogii. WASP-121b je i mezi nimi extrém a jak se ukazuje, z té se do vesmíru vytrácejí i těžké kovy. 
K oblíbeným
reklama
Server Extremetech píše, že astronomové byli překvapeni zjištěním, kolik planet nalezených teleskopy Kepler či nově TESS patří mezi tzv. horké Jupitery. To možná může platit pro označení Jupitery, které se používá pro plynné obry podobné velikosti, ovšem že jsou horké, tomu se ani nelze moc divit. Kepler i TESS hledaly či hledají exoplanety tranzitivní metodou, čili sledováním periodických poklesů jasu hvězd, které na okamžik dané planety z našeho pohledu zastíní. To ale vyžaduje, aby takové planety byly spíše blíže než dále a aby po dobu pozorování oběhly svou hvězdu alespoň dvakrát, lépe pak třikrát a více. Takže není divu, že jsou pomocí tranzitivní metody nacházeny hlavně planety na krátké oběžné dráze a takové jsou blízko ke své hvězdě a logicky jsou vystaveny vyšším teplotám. 
 
 
WASP-121b je přitom horký Jupiter, na němž panují jedny z nejvyšších dosud pozorovaných teplot ze všech exoplanet, přičemž už před dvěma lety se na něj dokázal podívat Hubbleův dalekohled a zjistit něco o jeho stratosféře. Mohli jsme zjistit, že na této planetě neexistuje sloučení vodíku s kyslíkem, neboť její atmosféra je tak horká, že se v ní nemohou existovat vodní páry. 
 
Tato planeta obíhá kolem hvězdy WASP-121 nacházející se asi 900 světelných let daleko a ta je sama jen o trošku větší a teplejší než Slunce. WASP-121b má dobu oběhu jen 30 dní, což není vzhledem k jiným světům zase tak málo, ovšem i tak byla detekována teplota 2500 °C, což je dost i na poměry horkých Jupiterů. A i když je hmotnost WASP-121b dle odhadů jen kolem 1,2násobku Jupiteru, průměr planety je asi dvojnásobný, a to právě kvůli obrovskému teplu. Kvůli působení hvězdy je navíc tvar této planety protáhlý, jak ukazuje obrázek nahoře. 
 
 
Nadýchané vnější vrstvy této planety už podléhají nižší gravitační síle než ty vnitřní, pochopitelně, takže díky tomu je snadnější, aby vlivem aktivity hvězdy materiál planety unikal dále do vesmíru. Ovšem v případě jiných horkých Jupiterů bychom mluvili především o unikajícím vodíku a heliu, jenomže výsledky ze sledování pomocí Hubbleova dalekohledu ukazují, že zde to jsou i kovy jako hořčík nebo železo. 
 
Hypotéza je taková, že kvůli obrovskému teplu jsou tyto kovy vynášeny z vnitra planety a část z nich pak uniká do vesmíru. Nicméně WASP-121b je příliš daleko na to, aby bylo možné přímo pozorovat stopu unikajících kovů, takže zbývají její přechody přes tvář její hvězdy a sledování procesů v atmosféře pomocí spektroskopie. A jako obvykle se zde jen čeká na to, až bude zprovozněn James Webb Space Telescope (JWST), který by měl přinést další informace. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat
Společnost Western Digital máme v případě technologií pro energetický podpořený zápis dat spojenou především s MAMR. Ta se ale trošku překvapivě zatím ještě nepoužije, nicméně od 24TB modelů by to mělo být jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry? Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry?
Dle běžně uváděných informací má naše galaxie jednu supermasivní černou díru zvanou Sagittarius A* (SgrA*) s hmotností kolem 4 milionů Sluncí. Nejsou ale přece jen nakonec tyto díry dvě?
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře