WD zatajoval technologii SMR v discích řady Red

WD zatajoval technologii SMR v discích řady Red
, , aktualita
Western Digital si uřízl velký kus ostudy, když se potvrdilo, že jeho některé pevné disky využívají technologii SMR, čili Shingled Magnetic Recording. Ta přitom zrovna není jedna z těch, po kterých by zákazníci prahli. 
K oblíbeným
reklama
Technologii SMR (Shingled Magnetic Recording) bychom mohli stavět vedle snahy výrobců pamětí NAND Flash a SSD obecně využívat paměťové buňky pro zápis více bitů. Například oproti MLC buňkám můžeme do QLC zapsat dvakrát více dat, ovšem kdybychom si mohli vybrat mezi SSD stejné kapacity s MLC a QLC, bylo by to jasné. Podobné je to přitom s pevnými disky, které využívají klasický záznam PMR bez překrývaných stop daných technologií SMR. Má to navíc i podobný dopad v tom, že s ohledem na výkon můžeme očekávat rozdíl zvláště v rychlosti zápisu (v případ SMR disků zvláště v náhodném zápisu). 
 
 
Technologie SMR je určena k navýšení kapacity ploten pomocí částečného překrývání stop, které jsou tak uloženy hustěji vedle sebe a částečně přes sebe. To má ale ten následek, že pro sebemenší změnu v již zapsané oblasti se musí vzít celý soubor stop a zapsat jej znovu, což má své pochopitelné dopady na celkový výkon. 
 
Zákazníci tak automaticky očekávají, že využití technologie SMR bude výrobcem zmíněno a pokud zmíněno není, pak by daný produkt SMR používat neměl. Ve WD na to však v případě řady Red NAS poněkud zapomněli, a tak na problém poukázali až zákazníci, jimž se nezdálo to, jak se tyto disky chovají. Zástupci firmy WD měli přitom údajně nejdříve zapírat a až ve vyjádření pro Tom's Hardware se píše, že WD Red s kapacitou 2 až 6 TB využívají device-managed SMR (DMSMR) a WD Red 8 až 14 TB jsou typu CMR (klasický záznam). Původní specifikace ani dokumenty přitom nic takového neuvádí a zákazník nemá možnost, jak si to snadno ověřit na zakoupeném disku. DMSMR disk si totiž veškeré příslušné operace s přesuny dat při jejich přepisech řídí sám a navenek se jeví jako normální disk s běžným způsobem zápisu.
 
 
Společnost Western Digital tak snad ještě odpoví na následující dotaz o tom, zda se chystá své marketingové materiály pozměnit. Lze také předpokládat, že se najdou zákazníci, kteří budou na základě toho chtít své disky vrátit, neboť původně neměli zájem o SMR disky a mohou se cítit podvedeni. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů