WD zatajoval technologii SMR v discích řady Red

WD zatajoval technologii SMR v discích řady Red
, , aktualita
Western Digital si uřízl velký kus ostudy, když se potvrdilo, že jeho některé pevné disky využívají technologii SMR, čili Shingled Magnetic Recording. Ta přitom zrovna není jedna z těch, po kterých by zákazníci prahli. 
K oblíbeným
reklama
Technologii SMR (Shingled Magnetic Recording) bychom mohli stavět vedle snahy výrobců pamětí NAND Flash a SSD obecně využívat paměťové buňky pro zápis více bitů. Například oproti MLC buňkám můžeme do QLC zapsat dvakrát více dat, ovšem kdybychom si mohli vybrat mezi SSD stejné kapacity s MLC a QLC, bylo by to jasné. Podobné je to přitom s pevnými disky, které využívají klasický záznam PMR bez překrývaných stop daných technologií SMR. Má to navíc i podobný dopad v tom, že s ohledem na výkon můžeme očekávat rozdíl zvláště v rychlosti zápisu (v případ SMR disků zvláště v náhodném zápisu). 
 
 
Technologie SMR je určena k navýšení kapacity ploten pomocí částečného překrývání stop, které jsou tak uloženy hustěji vedle sebe a částečně přes sebe. To má ale ten následek, že pro sebemenší změnu v již zapsané oblasti se musí vzít celý soubor stop a zapsat jej znovu, což má své pochopitelné dopady na celkový výkon. 
 
Zákazníci tak automaticky očekávají, že využití technologie SMR bude výrobcem zmíněno a pokud zmíněno není, pak by daný produkt SMR používat neměl. Ve WD na to však v případě řady Red NAS poněkud zapomněli, a tak na problém poukázali až zákazníci, jimž se nezdálo to, jak se tyto disky chovají. Zástupci firmy WD měli přitom údajně nejdříve zapírat a až ve vyjádření pro Tom's Hardware se píše, že WD Red s kapacitou 2 až 6 TB využívají device-managed SMR (DMSMR) a WD Red 8 až 14 TB jsou typu CMR (klasický záznam). Původní specifikace ani dokumenty přitom nic takového neuvádí a zákazník nemá možnost, jak si to snadno ověřit na zakoupeném disku. DMSMR disk si totiž veškeré příslušné operace s přesuny dat při jejich přepisech řídí sám a navenek se jeví jako normální disk s běžným způsobem zápisu.
 
 
Společnost Western Digital tak snad ještě odpoví na následující dotaz o tom, zda se chystá své marketingové materiály pozměnit. Lze také předpokládat, že se najdou zákazníci, kteří budou na základě toho chtít své disky vrátit, neboť původně neměli zájem o SMR disky a mohou se cítit podvedeni. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář