James Webb Space Telescope (JWST) odstartoval kvůli nepříznivému počasí o den později oproti plánu, čili 25. prosince, a od té doby byl na cestě k druhému libračnímu bodu (L2) vzdálenému cca 1,5 milionů kilometrů od Země. Do něj dospěl na vrcholu své oběžné dráhy, kdy přišel na řadu zážeh MCC2 (Mid-Course Correction 2), což byl třetí a zároveň poslední na jeho samostatné cestě.
.jpg)
Nyní už je tedy Webb na oběžné dráze kolem bodu L2, která je ale nestabilní, což má svou hlavní výhodu i nevýhodu. Na jednu stranu lze očekávat, že v této oblasti nebude příliš dalších objektů, které by byly zachyceny a představovaly ohrožení, ale na druhou stranu bude třeba dráhu teleskopu korigovat, což znamená spotřebu cenného paliva.
Ovšem díky bezchybné práci firmy Ariane Space a její rakety Ariane 5 byl Webb vypuštěn s vysokou přesností, a tak na své cestě k L2 spotřeboval jen minimum paliva, díky čemuž má vyšší než očekávané zásoby pro delší provoz. NASA sice nesdělila konkrétní odhad, ale pouze to, že půjde o výrazně delší dobu než dříve odhadovaných 10 let.
Přesné navedení Webbu na potřebnou dráhu i pomocí předchozích zážehů MCC1a a MCC1b velice dobře ilustruje i to, že zážeh MCC2 změnil jeho rychlost o pouhých 1,6 m/s. Nyní už se bude palivo spotřebovávat pouze na drobné korekce, které budou nutné vzhledem k nestabilitě oběžné dráhy kolem L2, k čemuž přispěje také sluneční vítr opírající se o velký tepelný štít.
Nyní bude následovat tříměsíční kalibrace celého optického systému teleskopu s přesností téměř na nanometry. Nelze tak očekávat, další zajímavé zprávy z L2, leda by se přihodilo něco neočekávaného a pravděpodobně ne zrovna pozitivního.
Zdroj: NASA