www.svethardware.cz
>
>
>
>

Webb rozložil trojnožku se sekundárním zrcadlem, Hubble slaví miliardu sekund

Webb rozložil trojnožku se sekundárním zrcadlem, Hubble slaví miliardu sekund
, , aktualita
NASA se pochlubila, že její Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) už má připraveno i sekundární zrcadlo, které v prostoru drží tři výklopná ramena. Vedle toho můžeme poukázat i na jeden časový milník Hubbleova dalekohledu. 
K oblíbeným
reklama
Webbův teleskop nám rychlým tempem spěje do finále své transformerové proměny. Aktuálně už má k dispozici své sekundární zrcadlo, které v prostoru drží tři lehká ramena, která byla dříve sklopena u hlavního zrcadla. Každé z těchto ramen je přitom dlouhé cca 7,5 metru a jejich úkolem je, aby 0,74metrové sekundární zrcadlo sedělo před hlavním zrcadlem pokud možno zcela nehybně. Jde ostatně o nezbytnou součást optické soustavy, která bude odrážet viditelné a IR záření od hlavního zrcadla do středu teleskopu, kde jsou připraveny vědecké přístroje (snímače).
 
 
Nyní už se teploty na stinné straně teleskopu dávno pohybují hluboko pod nulou a dosahují téměř až -200 °C. NASA tak motory potřebné k vyklopení ramen nejdříve zahřála a prohřáty byly i klouby těchto ramen. Poté už se začala tato soustava pomalu rozkládat a celkově tato operace trvala přibližně dvě hodiny, než byla ramena plně rozložena a zajištěna s předem stanovenou tolerancí 1,5 mm s ohledem na finální pozici zrcadla. 
 
Dalším krokem je rozložení radiátoru ADIR (Aft Deployed Instrument Radiator), který bude chladit přístroje i zrcadlo teleskopu a udržovat je při extrémně nízkých teplotách a pak už bude řada na hlavní zrcadlo, a sice nejdříve jeho levou část (z našeho pohledu v případě uvedeného obrázku ale pravou). 
 
NASA také uvedla, že slavný Hubbleův teleskop už má za sebou přes miliardu sekund, které se počítají od momentu, kdy byl uveden do běžného provozu. Miliarda sekund přitom představuje přibližně 31 let a 8,5 měsíce, během nichž byl dalekohled pětkrát navštíven za účelem oprav či upgradu a provedl na 1,5 milionu pozorování. Nyní už ale nelze doufat v další opravy, takže Hubble si bude muset vystačit se svým dosluhujícím hardwarem, ale právě proto tu máme jeho následovníka JWST a nejen toho, neboť se chystá i Nancy Grace Roman Space Telescope. Obě tato zařízení byla vyvinuta právě i na základě objevů, které přinesl Hubble.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD
Společnosti TDK, SDK a Toshiba společně vyvíjí technologie pro pevné disky blízké budoucnosti. Další slibnou technologií je MAS-MAMR, který díky mikrovlnnému působení opět o něco zvyšuje hustotu dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem
Pozice nejlépe placeného youtubera se pro rok 2021 změnila a vítězem se stal MrBeast. Jeho videa dosud nasbírala přes 14 miliard zhlédnutí a za rok si vydělá desítky milionů dolarů. Ty ale zpravidla rozdává.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin
Jacka Dorseyho známe především z Twitteru, ten ale nedávno opustil. Věnovat se chce nyní kryptoměnám a jeho firma Block hodlá vrátit těžbu Bitcoinu zase k běžným lidem a více ji decentralizovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache? Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache?
Většina procesorů Alder Lake je právem považována za horké novinky, a přitom ještě letos mají na trh nastoupit procesory Raptor Lake, které jsme dříve viděli spíše jako "Alder Lake Refresh", ale postupně se ukazuje něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake
Už označení NUC 11 Essential nám napovídá, že tu nepůjde o nejmodernější mikroarchitekturu a ani ne o výkonné počítače. Máme tu však i tak relativně nové procesory Jasper Lake v podobě Pentií a Celeronů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek