reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Winamp se vrací, ale v jaké podobě?

, , aktualita
Winamp se vrací, ale v jaké podobě?
Je těžké uvěřit, že Winamp je starý už bezmála čtvrt století, nicméně také jde o software, který je už nějaký ten rok mrtvý, respektive neaktualizovaný s poslední stabilní verzí z roku 2013. Nyní se ale ozvala komunita Winamp Community Update Project.
Winamp se vrací, ale v jaké podobě?
Dnes můžeme jen vzpomínat na dobu, kdy se rozšířil formát MP3 představující ztrátovou, ale poměrně kvalitní kompresi audia do souborů, které měly cca desetinovou velikost oproti původním datům z Audio CD. V té době jsme měli počítače, které mnohdy svým výkonem jen sotva stačily na samotné přehrávání a Winamp byl v té době naprosto nejpopulárnějším přehrávačem, ještě než nabobtnal a postupně zmizel ze scény. 
 
 
Nyní je tu ale Winamp Community Update Project (WACUP), projekt zřízený bývalým vývojářem Winampu, Darrenem Owenem, v jehož rámci se pracuje na verzi Winamp WACUP. Od BleepingComputer se dozvídáme, že na cestě je nová beta verze, která má být vypuštěna ještě letos. Bude ale o ni ještě zájem ve světě streamované hudby, kterou se už málokdo obtěžuje ukládat si na lokální disky či snad dokonce vypalovat? 
 
 
Naposledy se na svět dostala preview verze Winamp 5.8, a to v roce 2018, ale nebyla vypuštěna oficiálně a šlo o jednorázovou záležitost. I když společnost Radionomy, která Winamp dosud vlastní, tehdy sdělovala, že má s ním své velké plány, ničeho dalšího jsme se od ní nedočkali a nedočkáme ani nyní, neboť jde právě o práci komunity WACUP. 
 
WACUP už vypustila na web Preview version 1.0.21.7236 a tento týden se objevila nová verze stránek winamp.com s novým logem, kde se můžeme přihlásit k betatestování s tím, že betaverze bude k dispozici "brzy". Není ale jasné, co nám tento software nabídne a zda bude dále stavět na staré verzi přehrávače jako Winamp 5.8, anebo půjde o něco zásadně nového. Dle stránek by se však z nového Winampu měla stát i platforma, jejímž prostřednictvím budou autoři moci oslovit své publikum, čili nepůjde jen o konzumaci, ale i o tvorbu.  


reklama
reklama
reklama