www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Windows 10 budou podporovat 8K rozlišení

Windows 10 budou podporovat 8K rozlišení
, , aktualita
Microsoft se rozhodl, že již pro Windows 10 přinese podporu 8K rozlišení, a to i přestože ještě na trhu 8K monitory nejsou, první prototypy byly ukázány letos na lednovém CESu spolu s prvními kabely pro připojení.
K oblíbeným
reklama
Microsoft měl vždy mezery v podporovaných rozlišeních, je sice pravda, že se jednalo spíše o nižší rozlišení pro tablety, ale možná i právě z toho se Microsoft poučil a podporu pro zatím ještě na trhu nedostupné monitory s rozlišením 8K přidal již do základu.

Je zajímavé, ale logické, že Microsoft přidal podporu pouze pro monitory, jež mají úhlopříčku větší než 27 palců. Vzhledem k více verzím Windows 10 je nutno říct, že toto rozlišení bude pro verzi pro počítače, nikoliv tablety a mobily. Jedná se konkrétně o rozlišení 7680x4320 pixelů. Pro tablety Windows podporují nejvyšší rozlišení 4K, a to od 8 palců a u mobilů podporují také 4K od 6palcové úhlopříčky.

Přestože ještě 8K monitory na trhu, už byl představen port, který je schopen přenášet 8K video. Jedná se o SuperMHL kabel, který jsme vám nedávno představili zde. Také je zde možnost takový monitor připojit pomocí DisplayPortu 1.4a.

Zásadní vliv bude mít podpora vyššího rozlišení na hráče, kteří určitě ocení vysoké rozlišení. V tomto případě je ale i důležitá hardwarová výbava. Čím je více pixelů na monitoru, tím více je potřeba výkonu. A potom musí 8K rozlišení podporovat i grafické karty. I když nové grafické karty od AMD a NVIDIE mají 8K rozlišení podporovat, zatím na nové rozlišení pravděpodobně nebudou optimalizovány, a hry proto pravděpodobně nepoběží hladce.

Ale to je zatím jen hudba budoucnosti, protože Windows 10 ještě nejsou na trhu a taktéž 8K monitory. Jakmile přijdou na trh, už na trhu budou i grafické karty s příslušným výkonem.

Přestože ani 4K monitory nejsou přespříliš rozšířeny, může se tento krok Microsoftu vyplatit. Podle jeho nové strategie chce systém zdarma poskytnout pro všechny uživatele Windows 7 a 8.x, takže tímto připravil další lákadlo. Uživatel se zeptá sám sebe, jestli jednou nepřejde na 8K rozlišení, takže jestli se mu skutečně nevyplatí upgradovat. Čímž Microsoft dosáhne toho, že bude mít hodně uživatelů sjednocených na jediné platformě. A zároveň to bude cesta jak prosadit freemium.

Zdroj: PCWorld
reklama
Nejnovější články
TecLab dosahuje taktu 2340MHz na RTX 3080 a láme světový rekord TecLab dosahuje taktu 2340MHz na RTX 3080 a láme světový rekord
Na nové grafické karty GeForce Ampere si brousí zuby také profesionální overclockeři, neboť bylo jasné, že s jejich pomocí se budou lámat rekordy. A na první takový případ se už můžeme podívat díky Brazilcům z TecLab.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
5nm proces TSMC je plně rezervován, největší podíl má Apple 5nm proces TSMC je plně rezervován, největší podíl má Apple
Společnost TSMC se nedávno pochlubila tím, že její 5nm proces se vyvíjí velice dobře z hlediska výtěžnosti a je na cestě k tomu, aby se z něj stala ještě mnohem důležitější technologie, než je 7 nm. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA sama končí s profily pro SLI, podporu nechá na herních vývojářích NVIDIA sama končí s profily pro SLI, podporu nechá na herních vývojářích
Technologie SLI a CrossFire se dnes už dají označit spíše za mrtvé, čemuž ostatně firmy NVIDIA a AMD šly naproti. Sama NVIDIA jde nyní ještě dále, neboť podporu SLI už nechce řešit a nechává ji čistě na herních vývojářích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 3080 se ihned vyprodaly, co na to NVIDIA? GeForce RTX 3080 se ihned vyprodaly, co na to NVIDIA?
Včera po 15:00 našeho času vstoupily do prodeje grafické karty GeForce RTX 3080, ovšem mohli jsme sledovat, jak těch několik málo kusů bylo ihned pryč a kdy přijdou další, toť otázka. Nyní tu ale máme alespoň vyjádření NVIDIE. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Adata uvedla PCIe 4.0 SSD XPG Gammix S50 Lite Adata uvedla PCIe 4.0 SSD XPG Gammix S50 Lite
Na trhu s SSD se nově objeví výkonná SSD společnosti Adata pod herní značkou XPG. Jde o modely XPG Gammix S50 Lite, které využívají rozhraní PCIe 4.0 a dosahují přenosové rychlosti až 3900 MB/s.
Včera, aktualita, Milan Šurkala