www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Windows 10 budou podporovat 8K rozlišení

Windows 10 budou podporovat 8K rozlišení
, , aktualita
Microsoft se rozhodl, že již pro Windows 10 přinese podporu 8K rozlišení, a to i přestože ještě na trhu 8K monitory nejsou, první prototypy byly ukázány letos na lednovém CESu spolu s prvními kabely pro připojení.
K oblíbeným
reklama
Microsoft měl vždy mezery v podporovaných rozlišeních, je sice pravda, že se jednalo spíše o nižší rozlišení pro tablety, ale možná i právě z toho se Microsoft poučil a podporu pro zatím ještě na trhu nedostupné monitory s rozlišením 8K přidal již do základu.

Je zajímavé, ale logické, že Microsoft přidal podporu pouze pro monitory, jež mají úhlopříčku větší než 27 palců. Vzhledem k více verzím Windows 10 je nutno říct, že toto rozlišení bude pro verzi pro počítače, nikoliv tablety a mobily. Jedná se konkrétně o rozlišení 7680x4320 pixelů. Pro tablety Windows podporují nejvyšší rozlišení 4K, a to od 8 palců a u mobilů podporují také 4K od 6palcové úhlopříčky.

Přestože ještě 8K monitory na trhu, už byl představen port, který je schopen přenášet 8K video. Jedná se o SuperMHL kabel, který jsme vám nedávno představili zde. Také je zde možnost takový monitor připojit pomocí DisplayPortu 1.4a.

Zásadní vliv bude mít podpora vyššího rozlišení na hráče, kteří určitě ocení vysoké rozlišení. V tomto případě je ale i důležitá hardwarová výbava. Čím je více pixelů na monitoru, tím více je potřeba výkonu. A potom musí 8K rozlišení podporovat i grafické karty. I když nové grafické karty od AMD a NVIDIE mají 8K rozlišení podporovat, zatím na nové rozlišení pravděpodobně nebudou optimalizovány, a hry proto pravděpodobně nepoběží hladce.

Ale to je zatím jen hudba budoucnosti, protože Windows 10 ještě nejsou na trhu a taktéž 8K monitory. Jakmile přijdou na trh, už na trhu budou i grafické karty s příslušným výkonem.

Přestože ani 4K monitory nejsou přespříliš rozšířeny, může se tento krok Microsoftu vyplatit. Podle jeho nové strategie chce systém zdarma poskytnout pro všechny uživatele Windows 7 a 8.x, takže tímto připravil další lákadlo. Uživatel se zeptá sám sebe, jestli jednou nepřejde na 8K rozlišení, takže jestli se mu skutečně nevyplatí upgradovat. Čímž Microsoft dosáhne toho, že bude mít hodně uživatelů sjednocených na jediné platformě. A zároveň to bude cesta jak prosadit freemium.

Zdroj: PCWorld
reklama
Nejnovější články
AMD Radeon RX 5500 otestován, půjde o modernější ekvivalent RX 580? AMD Radeon RX 5500 otestován, půjde o modernější ekvivalent RX 580?
Nikdo nemůže očekávat, že grafické karty Radeon RX 5500 nám nabídnou z hlediska výkonu něco, co tu dosud ještě nebylo. Jde tak především o to, za jakou cenu nám AMD daný výkon nabídne a zda to bude výhodné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ohvězdičkovaná jádra v Ryzen Master neodpovídají nejlepším jádrům dle Windows Ohvězdičkovaná jádra v Ryzen Master neodpovídají nejlepším jádrům dle Windows
Nové Windows 10 mají s využitím CPPC2 (Collaborative Power and Performance Control 2) přednostně využívat ta nejlepší jádra v procesorech AMD i Intel. Odpovídá to ale tomu, co nám ukazuje Ryzen Master? A je to vůbec problém?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Valve ukázalo Half-Life: Alyx, půjde o revoluční titul pro VR? Valve ukázalo Half-Life: Alyx, půjde o revoluční titul pro VR?
Virtuální realita do světa her dosud nezasáhla nijak zásadním způsobem, nicméně společnost Valve to chce evidentně změnit. Využije k tomu přitom svou herní řadu Half-Life, na jejíž pokračování množí toužebně čekali.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2 Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2
Miliardář Bill Gates je znám také jako velký filantrop a podporovatel projektů pro záchranu planety. Jedním z dalších je projekt Heliogen, který má pomoci nahradit fosilní paliva díky solární energii i využití pokročilého softwaru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache
Intel si pro příští rok připravuje procesory Tiger Lake jako nástupce aktuálních Ice Lake a leccos už o nich prozradil benchmark Geekbench. Ten už obsahuje online záznam čtyřjádrového prototypu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář