www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Windows 7: konec aktualizace ovladačů přes Update, upgrade na Windows 11 zdarma

Windows 7: konec aktualizace ovladačů přes Update, upgrade na Windows 11 zdarma
, , aktualita
Uživatelé, kteří stále používají Windows 7, přišli o možnost instalace nových ovladačů přes službu Windows Update. To se netýká programu ESU. K dispozici nejspíš bude možnost bezplatného přechodu ze „Sedmiček“ na Windows 11.
K oblíbeným
reklama
Microsoft 14. ledna 2020 ukončil podporu Windows 7. Po více než 10 letech od vydání této verze operačního systému. V praxi to znamená, že přestalo vydávání bezpečnostních i jiných aktualizací přes Windows Update. Skončila také technická podpora a funkčnost některých dílčích služeb. Přesto někteří uživatelé odmítají přejít na Windows 10 a zůstávají věrní „Sedmičkám“. Na začátku letošního roku se objevily odhady, že nepodporovaná verze stále běží na více než 100 milionech počítačů po celém světě. pro uživatele, kteří potřebují spustit software nekompatibilní s novějšími verzemi systému, je připraven program Extended Security Update (ESU). Za poplatek tak můžete prodloužit podporu Windows 7 až do ledna 2023.
 
 

Omezení při instalaci ovladačů ve Windows 7

 
Pokud na vašem počítači stále běží Windows 7, musíte se připravit na další omezení ze strany Microsoftu. Od 17. června 2021 totiž není možné aktualizovat ovladače hardwaru ve Windows 7 SP1, Windows Server 2008 a Windows Server 2008 R2 prostřednictvím služby Windows Update. Netýká se to pouze programu ESU, kde lze k instalaci nových ovladačů využít Windows Server Update Services (WSUS) či jiné podporované metody. K tomuto kroku dochází poté, co 9. května 2021 vypršela platnost SHA-1 Trusted Root Certificate Authority pro Windows 7 a Windows Server 2008. I přesto mohli vývojáři nadále nasazovat nekompatibilní ovladače podepsané pomocí SHA-2, což mohlo vést k problémům.
 
 
Kvůli programu ESU zůstane otevřena možnost odesílat ovladače pro Windows 7 a Windows Server 2008 do programu Windows Hardware Compatibility Program (WHCP), a to až do ledna 2023. Došlo ovšem ke změně procesu podepisování ovladačů. Připomeňme, že Microsoft ze svých stánek již v srpnu 202 odstranil všechny soubory týkající se Windows podepsané certifikáty SHA-1.

 

Upgrade na Windows 11 zdarma i z Windows 7?

 
Zdá se, že kvůli přechodu na Windows 11 si uživatelé nebudou muset pořizovat novou licenci (nebo počítač). Možnost upgradu by navíc neměla být možná jen z Windows 10, ale také starších verzí operačního systému. Zmínky v kódu naznačují, že upgrade bude možný provést také z Windows 7, 8 a 8.1. Instalaci by mělo být možné provést přes službu Windows Update, případně i alternativními způsoby. Nebylo by překvapením, pokud by byla možnost upgradu časově omezena. V případě Windows 10 byl bezplatný přechod oficiálně dostupný do července 2016, ale existují cesty, jak jej lze provést i nyní. Vzhledem k tomu, že desítky až stovky milionů lidí stále používají Windows 7, 8 a 8.1, bude Microsoft doufat, že upgrade provede co nejvíce uživatelů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Dnes, článek, Jan Vítek
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku
Ačkoliv nám firma AMD dříve slibovala, že zvláště dodávky grafických karet se v druhé polovině roku zvýší, bylo zřejmé, že poptávka s celým jejím dluhem bude těžko uspokojena. A to Lisa Su také potvrdila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX
Společnost Sapphire známe spíše jako dlouhodobého AIB partnera firmy AMD, který vyráběl grafické karty ještě v době, kdy byla ATi samostatnou firmou. Nyní tu ale máme novinku v podobě počítačové skříně. 
Včera, aktualita, Jan Vítek