www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Windows 95 nyní i ve vašem prohlížeči

Windows 95 nyní i ve vašem prohlížeči
, , aktualita
Operační systém Windows 95 byl pro Microsoft i nás revoluční systém, který představoval velký pokrok od předchozích Windows založených na systému DOS. Nyní si tento systém můžete díky pokusu jedné studentky vyzkoušet i v prohlížeči.
K oblíbeným
reklama
Devatenáctiletá studentka Andrea Faulds, která se sama označuje za příležitostnou programátorku, upravila více než dvacet let starý operační systém Microsoft Windows 95 tak, aby mohl běžet v okně webového prohlížeče. Ve svém projektu využila software emscripten, který slouží ke kompilaci kódu napsaného v C či C++ do JavaScriptové podoby, což umožní provozovat aplikace v C a C++ v prohlížeči kompatinilním s JavaScriptem bez dalších potřebných plug-inů.

Na těchto stránkách si tak můžete vyzkoušet staré Windows 95 během několika minut, nebo kolik vám zabere stáhnutí 47 MB potřebných dat zazipovaného systému. Můžete se tedy přenést zpět do doby, kdy nejlepším procesorem pro PC byl Intel Pentium, což byl pro valnou většinu českých uživatelů nedostižný sen, namísto nějž měli ve svých minitowerech a klasických desktopech spíše 386 nebo v lepším případě 486 a ekvivalentní procesory.

Andrea Faulds využila systém Windows 95 OSR2, který instalovala pod DOSBoxem a pak využila celý obraz disku s vlastním konfiguračním souborem společně se softwarem emscripten. Nešlo tedy o nic těžkého, neboť veškerá dřina byla vykonána automaticky právě DOSBoxu, Em-DOSBoxu a pod emscripten.
Před vyzkoušením systému si ale musíte být vědomi, že jde stále o software chráněný autorskými právy a jak stránky upozorňují, činíme tak na vlastní riziko. Stránky s webovou verzí Windows 95 tak nemusí za pár hodin existovat.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek