WMMA přichází do RDNA 3, odpověď na jádra Tensor?
29.6.2022, Jan Vítek, aktualita
Chystané grafické čipy architektury GFX11, čili RDNA 3, budou zahrnovat i podporu WMMA (Wave Matrix Multiply-Accumulate). Jedná se o instrukce, které jsou už dle názvu jasně určené pro výpočty v rámci matic.
Už dle pojmenování instrukcí Wave Matrix Multiply-Accumulate se tak dá vytušit, že může jít o odpověď společnosti AMD na jádra Tensor, které nástupem karet GeForce RTX pronikly i do herního hardwaru. A právě v případě těchto karet slouží jádra Tensor především jedinému účelu, a sice upscalingu obrazu pomocí technologie DLSS.
Může ale AMD využít WMMA ke stejnému účelu? Vyloučeno to není, nicméně i moderní technologie FidelityFX Super Resolution 2.0 (FSR 2.0) je vytvořena tak, aby fungovala na prostých FP32 shaderech. WMMA ale může mít mnohá jiná využití a může jít obecně o umělou inteligenci a strojové učení. V takovém případě bychom mohli leda hádat, k čemu konkrétnímu se taková věc může využít.
Dle nových informací je zřejmé, že Wave Matrix Multiply-Accumulate budou součástí chystané architektury GFX11, čili čipů RDNA 3 chystaných pro Radeony RX 7000. Nejde tak o technologii, která by se měla týkat GPU akcelerátorů, neboť ta už se od herních čipů oddělila v podobě větve CDNA. A právě CDNA už nabízí vlastní podobné instrukce zvané MFMA (Matrix-Fused-Multiply-Add).
Instrukce WMMA budou určeny konkrétně pro násobení a sčítání matic v podobě D = A * B + C a měly by pracovat s datovými formáty FP16 a BF16 s podporou matic 16x16x16.
Musíme si ale počkat na informaci, k jakému účelu budou WMMA nakonec využity a nějaké by se mohly ukrývat mezi daty, která byla firmě AMD údajně ukradena již letos v zimě.