www.svethardware.cz
>
>
>

World View: výlet do stratosféry za 50000 USD

World View: výlet do stratosféry za 50000 USD
, , aktualita
Lety do vesmíru nejsou ničím levným a asi ani nikdy nebudou lidovou záležitostí. Společnost World View chce alespoň část zážitku přiblížit i lidem, kteří nemají miliony dolarů na kontě. Cílem bude stratosféra.
K oblíbeným
reklama
S vesmírnými lety se v poslední době přetrhl pytel. Virgin Galactic to vzal těsně pod hranici vesmíru (86 km), Blue Origin těsně nad ní (106 km) a SpaceX s civilisty vyletěl dokonce dál do větší výšky, než ve které je ISS (585 km). Zde připomeňme, že za hranici vesmíru se běžně považuje 100 km a ISS je asi 408 km nad Zemí. Jenže zatímco lístky prvních dvou společností vyjdou na téměř půl milionu USD (původně měly být za zhruba čtvrt milionu) a se SpaceX je potřeba přidat ještě dvě nuly, společnost World View chce ceny srazit na "pouhých" 50000 USD (1,1 mil. Kč). Bude to mít ale háček.
 
World View Explorer
 
Nepodíváte se totiž do vesmíru, dokonce i od hranice k němu to bude stále ještě docela daleko, nicméně výška 30 km už je přeci jen stratosféra a 3krát tak vysoko proti tomu, kde létají dopravní letadla. Díky tomu bude i mnohem jednodušší tam vyletět. Postarat by se o to měl stratosférický balón. Pod ním bude zavěšena natlakovaná kapsle Explorer pro 8 pasažérů, najde se zde místo pro dva zaměstnance společnosti. Díky tomu, že jde o velkou kapsli se spoustou místa, neletí se až do vesmíru a o pohyb se stará balón, má být výlet vhodný pro většinu lidí včetně těch, kteří by se kvůli zdravotnímu stavu nemohli zúčastnit cesty do vyšších výšek.
 
World View Explorer
 
Pasažéři si mohou užít pohledu na Zemi a vidět její zakřivení. Využít mohou okna po všech stranách i kamery zamířené dolů. Nebude chybět ani bar, záchod a další vybavení včetně pohodlných sedaček. Celý let totiž bude trvat 6-12 hodin a má být součástí velkého 5denního balíčku. Ostatní dny totiž budou zájemci trávit na povrchu a zkoumat vybrané lokace ze 7 dostupných, které později uvidí ze vzduchu. Balón má mít totiž základny pro start na různých místech a v plánu je např. Amazonie v Peru, polární záře se startem v Norsku, pyramidy v Gíze v Egyptě, Grand Canyon v USA, Velký korálový útes v Austrálii, Velká čínská zeď se startem v Mongolsku a Serengeti v Keni.
 
O plánech společnosti už slýcháme několik let (o kapsli Voyager předchozí generace se mluvilo např. už v roce 2014), takže je otázkou, zda se je skutečně podaří uskutečnit (a zda ze všech vytipovaných lokalit). Nicméně známe už cenu, sedadla se dají rezervovat (500USD záloha) a plán získává trochu reálnější podobu se zahájením provozu od začátku roku 2024.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SiFive už mluví o 128jádrových výkonných SoC RISC-V SiFive už mluví o 128jádrových výkonných SoC RISC-V
SiFive stojí v popředí vývoje procesorů či obecně SoC založených na architektuře RISC-V a postupuje velice rychle dopředu. Už nyní se totiž chlubí výkonnými čipy se 128 jádry, které se dají srovnávat s Intel Rocket Lake či ARM Cortex-A78.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rozdíl 1 milimetru stačí, staré chladiče mohou být pro Alder Lake nevhodné Rozdíl 1 milimetru stačí, staré chladiče mohou být pro Alder Lake nevhodné
Mluvíme tu pochopitelně především o montážních systémech chladičů, které ale často bývají jejich nedílnou součástí, kterou ani nelze vyměnit. Konkrétně pak jde o dopad odlišné výšky procesoru nad základní deskou. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
PlayStation 5 dostala nový zdroj, funguje lépe? PlayStation 5 dostala nový zdroj, funguje lépe?
Herní konzole Sony PlayStation či Microsoft Xbox rozhodně nejsou vytvořeny s možností snadné výměny napájecího zdroje s nabídkou různých modelů, ovšem to neznamená, že taková výměna není možná. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Instinct MI250X: vícečipové GPU se 48 TFLOPS v FP64 AMD Instinct MI250X: vícečipové GPU se 48 TFLOPS v FP64
Od známého leakera ExecutableFix se dozvídáme detaily o grafických akcelerátorech AMD řady MI200. Jedná se konkrétně o dvě verze, a sice MI250 a MI250X a blíže představena byla konkrétně MI250X.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Morgan Stanley: Elon Musk se asi stane 1. dolarovým bilionářem díky SpaceX Morgan Stanley: Elon Musk se asi stane 1. dolarovým bilionářem díky SpaceX
Titul nejbohatšího člověka na planetě si opětovně uzmul Elon Musk a podle analytika banky Morgan Stanley by se mohl stát prvním bilionářem v historii. Neměla by to však být Tesla, která na tom bude mít lví podíl.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala