www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Xbox One "Slim" s 20nm APU, dočkáme se i na PC?

Xbox One "Slim" s 20nm APU, dočkáme se i na PC?
, , aktualita
Společnost AMD si pro nové verze herní konzole Xbox One firmy Microsoft chystá společně s TSMC 20nm APU, čili CPU + GPU Radeon. Co to znamená pro zákazníky a co můžeme očekávat ve světě počítačů PC?
K oblíbeným
reklama
Zatím tedy budeme mluvit především o tom konzolovém světě, kde dnes figuruje konzole Microsoft Xbox založená na APU společnosti AMD. To je vybaveno dvěma 1,75GHz moduly Jaguar, každé se čtyřmi jádry, přičemž o grafiku se postará 853MHz jádro Radeon s architekturou Graphics GCN 1.1 (Graphics Core Next) a celkem 768 Stream procesory ve 12 jednotkách. Toto jádro je přímo odvozeno z rodiny Volcanic Islands, do níž patří i Radeon R9 290X.

AMD si tak dle zprávy serveru Dailytech společně s TSMC, tchaj-wanských výrobcem počítačových čipů, chystá aktualizovanou verzi tohoto APU, která už nebude vyráběna 28nm procesem, ale 20nm. To by mělo jako obvykle znamenat možnost vyrobit menší a levnější čip s nižší spotřebou a podobným výkonem, nebo komplexnější a výkonnější verzi.

Dle uniklých informací Daniela W. McConnella, který v AMD pracuje na pozici senior manager a stará se o konzolové SoC, nyní AMD pracuje na vývoji 20nm čipu, přičemž se mluví o "cost-reduced" verzi 28nm APU. Čili mělo by jít o verzi, která bude stejně výkonná, ale levnější na výrobu a potenciálně i s nižší spotřebou a výdejem tepla. Jinými slovy, chystá se tzv. die shrink.

Ono už ostatně je na čase, neboť 28nm technologie se používá již příliš dlouho. Poprvé byla v případě AMD použita pro výrobu čipů Southern Islands (R7970), a to již v roce 2011. Pak ji využily i Sea Islands v roce 2013 a nakonec i nejnovější Volcanic Islands, čili čipy Hawaii včetně R9 290X. V tomto ohledu se již rok nic nestalo, a tak se čeká na rok 2015, kdy se mají představit Pirate Islands a právě 20nm technologie. Dle WCCF Tech se máme prvních produktů dočkat v první polovině příštího roku.
- Kaveri: doposud nejvýkonnější desktopové APU -


WCCF Tech píše, že všechna nová GPU a APU, která přijdou v blízké budoucnosti na trh, budou využívat 20nm výrobní technologii. Do toho můžeme počítat i projekt Skybridge, jenž se týká nízkospotřebových SoC založených na architektuře ARM a dle uniklých informací tedy i očekávané nové verze konzole Xbox One. Nicméně připravovaná APU Carizzo, která mají nahradit desktopové Kaveri, by měla být stále vyráběna pomocí 28nm procesu, a to v továrnách Globalfoundries. Představit by se měly především nová procesorová jádra Excavator, která nahradí jádra Steamroller, ale jinak můžeme očekávat podobný výkon grafických jader.

Nicméně to bude záviset především na paměťovém systému, který je už u Kaveri úzkým hrdlem limitujícím grafický výkon a dle některých zpráv budou Carizzo vedle DDR3 podporovat i novější DDR4. Počkejme si ale na příští rok, kdy bychom se měli dozvědět přesnější informace.
Co se týče konzole Xbox One, v jejím případě je také otázkou, zda příchod nových 20nm APU přinese také novou verzi, která je ve zprávě pracovně označena jako Slim. Díky potenciálně nižší spotřebě APU (dnes Xbox One při hraní spotřebuje něco málo nad 110 W) by totiž konzole mohla být menší, protože by nebylo zapotřebí tak silné chlazení jako doposud. Mluví se také o tom, že "vánoční" cena konzole Xbox One, a to 349 USD (sníženo ze 399 USD), by už mohla v novém roce zůstat. Však 20nm technologie dle TSMC oproti 28nm má 1,9x vyšší výtěžnost, což se musí projevit i v nižší ceně vyrobených čipů.

Zdroj: Dailytech
reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář