www.svethardware.cz
>
>

Y2K je zpět, odbyté opravy aplikací z roku 2000 kosí dnešní systémy

Y2K je zpět, odbyté opravy aplikací z roku 2000 kosí dnešní systémy
, , aktualita
Rok 2000 byl ve znamení problému zvaného Y2K. Systémy, které pro zápis roku používaly pouze dvě číslice, totiž měly potíže. Jednoduché opravy se ale vymstily a ničí IT systémy dnes, o 20 let později.
K oblíbeným
reklama
Přelom tisíciletí byl velkou událostí a také velkou hrozbou kvůli chybě zvané Y2K. Ta se nakonec neprojevila v takové síle, jak se předpokládalo (většina aplikací byla opravena). Některé IT systémy ze starých dob totiž k zápisu roku nepoužívaly čtyřmístná čísla, ale jen poslední dvě cifry. Zatímco modernější aplikace měly po roce 1999 rok 2000, ty starší měly totéž vyjádřeno číslem 99, po kterém následovalo 00. Což byl problém. Přepsání aplikací nebylo jednoduché, a tak až 80 % aplikací bylo jednoduše opraveno metodou zvanou windowing, kdy se nadále využívá dvouciferný zápis, ale aplikace jsou už schopny rozlišit, že nízká čísla jsou za těmi velkými, přičemž základní rok systému se zpravidla posouval o 20 let. Číslo 99 tak vyjadřuje rok 1999, 00 je 2000 a takto to funguje do čísla 19, které je rokem 2019. Záznam s hodnotou 20 už ale vyjadřuje první aplikací podporovaný rok, a to 1920.
 
Y2K
 
A právě tato jednoduchá oprava problému Y2K způsobuje potíže dnes, o 20 let později, o které spousta programátorů jen posunula nutnost řešení a vytvořila tak staronový bug Y2020, resp. Y2K20. On jen málokdo čekal, že systémy napsané v 70. letech budou v provozu ještě v roce 2000 a už asi vůbec nepředpokládali, že se tak bude dít dokonce o dalších 20 let později. Nyní tak mají problém např. parkovací automaty v New Yorku, které odmítají platby a nyní všech 14 tisíc automatů musí administrátoři manuálně aktualizovat novým systémem jeden po druhém.
Problém zaznamenala i online wrestlingová počítačová hra WWE 2K20 (jak ironický to název), která přestala fungovat okamžitě po půlnoci, a nevyhnulo se to ani několika dalším systémům.
 
Pokud se ptáte, proč programátoři nastavovali zrovna rok 2020, tak by to mohlo mít spojitost s výše uvedeným (nikdo nepředpokládal, že ten SW poběží ještě za 20 let po opravě) a také tím, že jde o kulatou polovinu století od počátku unixového času, který začíná 1. ledna 1970. A právě tento unixový čas bude zdrojem dalšího “Y2K” za 18 let. Systémový čas se totiž od tohoto data počítá a definuje pomocí 32bitového integeru (celočíselná proměnná vyjádřena 32 bity, tedy s téměř 4,3 miliardou různých hodnot), přičemž maximální podporované hodnoty dosáhne 19. ledna 2038 ve 3:14 ráno.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD
QNAP uvádí novou verzi svého operačního systému QTS 4.4.2 pro své NASy. Ten vylepšuje zabezpečení NASu a přináší také podporu TL SATA JBOD a TL USB JBOD pro připojení dalších disků k zařízení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby
Mozilla přichází s novou verzí internetového prohlížeče Firefox 74.0.1. Ta opravuje dvě vážné zero-day chyby typu use-after-free, které dovolovaly spuštění škodlivého kódu a už byly využívány i k praktickým útokům.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo
Nyní se už opravdu můžeme těšit na to, že společnost SpaceX vstoupí do historie jako první soukromý subjekt, jemuž se povedlo umístit člověka na oběžnou dráhu. Participovat v tom bude pochopitelně i NASA, která si zvolila své staré logo. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu
Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint byl vypuštěn na trh už loni v říjnu, ale nedávno tato hra dostala podporu API Vulkan v rámci aktualizace na verzi 2.0. Server Kitguru se tak podíval na to, co to přinese s ohledem na výkon 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
První testy: o kolik procent je nová GTX 1650 s GDDR6 rychlejší než stará verze? První testy: o kolik procent je nová GTX 1650 s GDDR6 rychlejší než stará verze?
Grafická karta GeForce GTX 1650 s paměťmi GDDR6 přichází stále ještě jako oficiálně nepředstavená novinka, ale její nástup je v podstatě jistý. Nyní se můžeme podívat na to, jaký výkonnostní nárůst můžeme očekávat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek