www.svethardware.cz
>
>
>

YouTube maže kritiku čínské komunistické strany, prý jde o chybu

YouTube maže kritiku čínské komunistické strany, prý jde o chybu
, , aktualita
YouTube údajně více než půl roku maže komentáře, které obsahují dvě konkrétní fráze kritizující komunistickou stranu v Číně. Společnost uvedla, že se nejedná o záměr, ale o chybu automatizovaného systému.
K oblíbeným
reklama
Google se před pár lety setkal s velkou vlnou kritiky z řad svých zaměstnanců, uživatelů, amerických politiků i lidskoprávních organizací, když vytvořil prototyp vyhledávače s názvem Project Dragonfly, který měl odpovídat požadavkům čínské cenzury. Později společnost celý projekt zrušila a potvrdila, že neplánuje spustit žádný vyhledávač pro Čínu. Služby Googlu jsou totiž v této zemi oficiálně zakázané, a to se týká také portálu YouTube. O to více překvapující je zjištění, které přinesl server The Verge. Podle něj měly z YouTube mizet komentáře, které kritizovaly čínskou komunistickou stranu.
 
 
Konkrétně byl tento problém zjištěn u dvou konkrétních frází: „共匪“ a „五毛“. První z nich lze přeložit jako „komunistický bandita“ a jedná se o zkratku nadávky, která je používáno již od dob vzniku politické strany Kuomintang. Druhá fráze znamená  v překladu „50centová strana“ a jde o hanlivý slangový výraz mezi internetovými uživateli, který označuje diskutující údajně placené komunistickou vládou. Vychází z nepotvrzeného informace, že tito lidé dostávají odměnu 50 centů za každý publikovaný příspěvek. Komentáře obsahující jednu z uvedených frází mizí z komentářů pod videem nebo diskuze u živého vysílání na YouTube, a to bez ohledu na kontext. Mazány jsou pouze příspěvky v čínštině, nikoliv jejich anglické překlady nebo přepisy do latinky.
 
Obvykle přitom netrvá ani patnáct sekund, než je komentář smazán. To naznačuje, že se nejedná o práci moderátorů, ale automatizovaného systému. Tuto domněnku potvrdil i YouTube, který poskytl serveru The Verge vyjádření. Americká firma uvedla, že se jedná o chybu v systémech. V tuto chvíli probíhá interní vyšetřování, ale v žádném případě prý nejde o změny v zásadách moderování příspěvků. Pokud je to pravda, uvedené fráze se možná nějakým způsobem dostaly do spamového filtru. Vysvětlení, jak k tomu mohlo dojít, se nabízí celá řada – od chyby až po záměr některého ze zaměstnanců.
 
Tato chyba ovšem patrně nevznikla v posledních týdnech, ale může být na YouTube přítomná mnoho měsíců. První zmínka objevená na oficiálním fóru podpory pochází z konce loňského října. Tento týden o cenzuře komentářů kritizujících čínskou komunistickou stranu na YouTube informoval Palmer Luckey, odborník na technologie a zakladatel společnosti Oculus, a díky tomu se problémem začala zabývat média. Již v polovině května na tento podezřelý jev upozornila aktivistka pro lidská práva Jennifer Zeng.
 
V posledních týdnech se množí stížnosti na chybné mazání příspěvků i z dalších webů a především sociálních sítí. YouTube, Facebook i další provozovatelé se totiž kvůli pandemii onemocnění COVID-19 často potýkají s menším počtem dostupných moderátorů. Společnosti musí více spoléhat na automatizované systémy, které ovšem mají své mouchy.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple nedoporučuje zakrývat webkameru MacBooku. Kvůli poškození displeje Apple nedoporučuje zakrývat webkameru MacBooku. Kvůli poškození displeje
Na oficiálních stránkách podpory se objevilo doporučení, ve kterém Apple uživatelům radí nepoužívat kryty pro kameru na svých MacBoocích. Místo toho doporučuje spoléhat na diodu indikující aktivní kameru.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Konec zpoceným dlaním. Herní myš Zephyr obsahuje ventilátor Konec zpoceným dlaním. Herní myš Zephyr obsahuje ventilátor
Nový projekt na Kickstarteru si klade za cíl vyřešit věčný problém řady hráčů. Uvnitř počítačové myši Mindshunter Zephyr se totiž nachází malý ventilátor, který by měl ochlazovat povrch dlaně a zabraňovat pocení.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nejdražší hra světa: Super Mario Bros. vydražen za 114 tisíc dolarů Nejdražší hra světa: Super Mario Bros. vydražen za 114 tisíc dolarů
V internetové aukci padl nový rekord. Neznámý zákazník se rozhodl utratit v přepočtu několik milionů korun za hru Super Mario Bros. z roku 1985. Tím došlo k překonání loňského rekordu, který držel stejný titul.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem
Lenovo představilo nový přenosný monitor s dotykovým ovládáním, který si klade za cíl usnadni pracovní povinnosti mimo kancelář. K interakci lze využít také aktivní digitální pero. Připojení k počítači zajišťuje USB-C.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením
Poptávka po webkamerách se v posledních měsících výrazně zvýšila a společnost Creative při této příležitosti přináší nástupce pro populární model Live! Cam Sync HD. K dispozici je integrovaná krytka objektivu nebo možnost připojení k tripodu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář