www.svethardware.cz
>
>
>

YouTube mění pravidla: dá reklamy na videa malých tvůrců, provize ale ne

YouTube mění pravidla: dá reklamy na videa malých tvůrců, provize ale ne
, , aktualita
Server YouTube mění pravidla monetizace. V nových podmínkách služby si totiž vyhrazuje monetizovat jakákoli videa dle svého uvážení, tedy i mimo YouTube Partner Program. Tvůrce ale v takovém případě nic nedostane.
K oblíbeným
reklama
Na serveru YouTube je spousta videí a spousta reklam. Ta je obvykle součástí YouTube Partner Program (YPP), kdy si velký tvůrce může nechat monetizovat svůj obsah a za příjmy z reklamy se rozdělí s YouTubem zhruba půl na půl (55%/45%). YPP ale může být aktivován pouze u větších tvůrců, kteří mají alespoň 1000 odběratelů a za posledních 12 měsíců jejich videa musí nasbírat alespoň 4000 hodin sledování. Další možností, jak se tu může objevit reklama, je systém Content ID, který na pirátský obsah přilepí reklamu, z níž pak profituje YouTube i majitelé autorských práv (a svým způsobem i samotní uživatelé - video se nesmaže, takže je rád ten, kdo ho tam uploadoval, i ti, kteří jej sledují). V nových podmínkách služby YouTube se ale rozšiřuje monetizace i na videa mimo systém YPP.
 
YouTube logo
 
YouTube si totiž nově vyhrazuje právo monetizovat jakákoli videa dle svého uvážení, tedy i u malých tvůrců mimo YPP. Reklamu může přilepit i u těch velkých, kteří se do YPP nepřihlásili cíleně, protože nechtějí své sledující zatěžovat reklamami. Zádrhelem je nicméně to, že tyto reklamy mimo systém YPP znamenají, že si YouTube nechá veškerý příjem z reklamy a tvůrce nic nedostane.
 
Takový krok se pochopitelně setkal s negativní odezvou uživatelů, nicméně je na druhou stranu nutno přiznat, že provoz serverů stojí obrovské peníze a uživatelé využívají jeho služeb bezplatně (nicméně ani YouTube samotný by bez videí uživatelů nebyl tím, čím je). Od vkládání reklamy se nelze odhlásit (alespoň tomu nic nenasvědčuje).
 
Ona sice monetizace bez provizí pro uživatele zní na první pohled jako hrozný přešlap ze strany YouTube, ale není to tak jednoznačné a zákeřné, jak to na první pohled vypadá. Automatické sdílení příjmů z reklam by totiž neslo nemalé potíže. Asi by se nechtělo každému, kdo hodí video na YouTube, a toto video je automaticky monetizováno, piplat s daňovým přiznáním a v našem případě i s přihlašováním se minimálně jako identifikované osoby k DPH, když už ne rovnou jako plátce DPH. Ve výsledku tak může být spousta lidí nakonec ráda, že provize nedostane a ušetří jim to běhání po úřadech, vystavování faktury Googlu a podobně. Ale ještě počkejme, tyto věci by totiž s novými podmínkami možná vůbec nebyly potřeba jako dnes.
 
Novinka totiž pro USA mění platby na "royalties", tedy na licenční poplatky jako např. při prodeji fotografií přes fotobanky, tedy přes autorské honoráře. Změny v monetizaci se brzy mají týkat i EU v průběhu příštího roku, kde dojde k "podobným" změnám. Tady je právě otazníkem, jak moc "podobné" tyto změny budou, co přesně toto slůvko znamená, tedy zda i v našem evropském případě půjde nově o autorské honoráře a nikoli o službu (což vypadá, že asi ano), a především to, zda příjmy půjdou nadále z Irska nebo nově z USA. To by pak značně mohlo změnit všechny záležitosti s DPH a celou věc usnadnit zejména pro ty tvůrce, kteří už jsou OSVČ nebo podnikatelem z jiného důvodu.
 
Zdroj: theverge.com,


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čtyři nové monitory Philips na českém trhu: pro hry i do práce Čtyři nové monitory Philips na českém trhu: pro hry i do práce
Philips 326P1H a 329P1H jsou monitory vhodné i pro práci vyžadující vysokou přesnost obrazu. Vybaveny jsou dokem USB-C a kamerou s Windows Hello. Philips 242E1GAEZ a 272E1GAEZ s FreeSync Premium naproti tomu najdou využití i při hraní her.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu
Máme zde další projekt autonomních vozů, který se zbavil záložních řidičů. Jde o AutoX, které do čínského Šen-čenu vypustilo 25 robotických vozů taxi bez těchto řidičů. V jiných městech jsou ještě stále přítomni.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
YouTube bude detekovat urážlivé komentáře, dá šanci se nad nimi zamyslet YouTube bude detekovat urážlivé komentáře, dá šanci se nad nimi zamyslet
Tzv. hate speech je dnes velkým tématem. Platforma YouTube proto zavede další kroky, které ji mají omezit. Při detekci urážlivého komentáře pisatele upozorní, zda ho chce opravdu odeslat a zda si nechce rozmyslet jinou formulaci.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem
I když Apple nemá nic společného s operačním systémem Windows, Qualcomm naznačuje, že právě Apple M1 je tou pravou vzpruhou pro tento systém. Konkrétně jde o verzi určenou pro procesory na architektuře ARM.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake
Společnosti MSI se povedlo zveřejnit dva screenshoty z utility CPU-Z, které ukazují řadu podrobností o procesoru Intel Rocket Lake-S. Bohužel to ještě není finální model, ale inženýrský vzorek, ale i tak jde o zajímavé informace.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře