reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

YouTube upřednostní HTML5 před Adobe Flash

, , aktualita
YouTube upřednostní HTML5 před Adobe Flash
Společnost Google a její YouTube oznamují, že už v tomto týdnu bude v moderních prohlížečích upřednostněno streamování videa pomocí HTML5, přičemž dosud upřednosťnovaný flashový přehrávač bude odsunut na vedlejší kolej.
YouTube upřednostní HTML5 před Adobe Flash
Již během několika dní bychom tedy měli na serveru YouTube zaznamenat změnu v přehrávači. Dosud využívaný Adobe Flash ustoupí technologii HTML5, která bude jako výchozí využita na moderních prohlížečích. Mezi ty se dle zprávy řadí Chrome, Internet Explorer 111, Safari 8 nebo nové betaverze Firefoxu. Toto rozhodnutí jen dále ukazuje, že Adobe Flash dále ztrácí své pozice.

Richard Leider z YouTube k tomu řekl, že důvodem změny je především to, že HTML5 je lepší a flexibilnější pro vývojáře i koncové konzumenty a má schopnosti, které "přesahují webové prohlížeče". HTML5 byl ale serverem YouTube využíván již od roku 2010, ale dle zástupců firmy tato technologie dokázala teprve nedávno uspokojit jejich nároky. Důvodů bylo hned několik a příkladem může být ABR (Adaptive Bitrate), čili schopnost pružných změn kvality videa v závislosti na aktuální datové propustnosti. ABR se také používá pro živé streamování videa do zařízení, jako je Chromecast nebo do herních konzolí Xbox One a PS4, takže jde o velmi důležitou funkci.

HTML5 také již podporuje kodek VP9, díky němuž může YouTube nabídnout videa v rozlišení 4K nebo HD videa ve vysoké snímkovací frekvenci (60 FPS), aniž bychom dlouho čekali na jejich spuštění. A právě díky HTML5 se budeme moci koukat na videa z YouTube na mobilních zařízeních a jejich aplikacích, které nepodporují Flash Player. YouTube pak doporučuje vývojářům webů, aby začali využívat API iframe, které dokáže samo zvolit tu pravou technologii, kterou prohlížeč jejich klienta podporuje.

A pokud chcete HTML5 používat rovnou, stačí si jej jako výchozí zvolit zde. Ve výčtu podporovaných prohlížečů sice chybí Opera, ale ta ve své moderní verzi přehraje videa v HTML5 na stránkách YouTube také.

Zdroj: Hexus.net
reklama
reklama
reklama