www.svethardware.cz
>
>
>

YouTube upřednostní HTML5 před Adobe Flash

YouTube upřednostní HTML5 před Adobe Flash
, , aktualita
Společnost Google a její YouTube oznamují, že už v tomto týdnu bude v moderních prohlížečích upřednostněno streamování videa pomocí HTML5, přičemž dosud upřednosťnovaný flashový přehrávač bude odsunut na vedlejší kolej.
reklama
Již během několika dní bychom tedy měli na serveru YouTube zaznamenat změnu v přehrávači. Dosud využívaný Adobe Flash ustoupí technologii HTML5, která bude jako výchozí využita na moderních prohlížečích. Mezi ty se dle zprávy řadí Chrome, Internet Explorer 111, Safari 8 nebo nové betaverze Firefoxu. Toto rozhodnutí jen dále ukazuje, že Adobe Flash dále ztrácí své pozice.

Richard Leider z YouTube k tomu řekl, že důvodem změny je především to, že HTML5 je lepší a flexibilnější pro vývojáře i koncové konzumenty a má schopnosti, které "přesahují webové prohlížeče". HTML5 byl ale serverem YouTube využíván již od roku 2010, ale dle zástupců firmy tato technologie dokázala teprve nedávno uspokojit jejich nároky. Důvodů bylo hned několik a příkladem může být ABR (Adaptive Bitrate), čili schopnost pružných změn kvality videa v závislosti na aktuální datové propustnosti. ABR se také používá pro živé streamování videa do zařízení, jako je Chromecast nebo do herních konzolí Xbox One a PS4, takže jde o velmi důležitou funkci.

HTML5 také již podporuje kodek VP9, díky němuž může YouTube nabídnout videa v rozlišení 4K nebo HD videa ve vysoké snímkovací frekvenci (60 FPS), aniž bychom dlouho čekali na jejich spuštění. A právě díky HTML5 se budeme moci koukat na videa z YouTube na mobilních zařízeních a jejich aplikacích, které nepodporují Flash Player. YouTube pak doporučuje vývojářům webů, aby začali využívat API iframe, které dokáže samo zvolit tu pravou technologii, kterou prohlížeč jejich klienta podporuje.

A pokud chcete HTML5 používat rovnou, stačí si jej jako výchozí zvolit zde. Ve výčtu podporovaných prohlížečů sice chybí Opera, ale ta ve své moderní verzi přehraje videa v HTML5 na stránkách YouTube také.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Apple iCloud si nerozumí s Windows 10 October 2018 Update Apple iCloud si nerozumí s Windows 10 October 2018 Update
Poslední aktualizace operačního systému Windows 10 October 2018 Update si nerozumí s Apple iCloud. Společnosti tak zastavily možnost instalace, aby nedošlo k problémům, které by mohly vést k nepříjemným důsledkům.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Microsoft usnadňuje tvorbu 64-bitových ARM aplikací pro Windows 10 Microsoft usnadňuje tvorbu 64-bitových ARM aplikací pro Windows 10
Microsoft se rozhodl, že softwarovým vývojářům usnadní tvorbu aplikací pro systém Windows 10, který pracuje na zařízeních se 64bitovým procesorem ARM. Pro něj se tak mohou tvořit aplikace, které budou na takových procesorech pracovat nativně.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Satelit GOES-17 už je na místě a poslal první snímky Satelit GOES-17 už je na místě a poslal první snímky
Do své finální pozice už doputoval satelit GOES-17, který patří NOAA a poslouží k nahrazení starého "hardwaru", který slouží už od 90. let. GOES-17 je tak další satelit, který patří mezi GOES-R. Na co bude dohlížet?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Razer BlackWidow Lite: minimalistická klávesnice pro tiché psaní Razer BlackWidow Lite: minimalistická klávesnice pro tiché psaní
Dnes si můžeme vybrat z bohaté nabídky klávesnic, z nichž se pro psaní hodí především ty, které jsou vybaveny tlačítky s hmatovou i zvukovou odezvou. To ale znamená hlučné psaní, přičemž Razer BlackWidow Lite je jiná.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz
Počítačové monitory nám v řadě posledních let mnoho revolučních technologií neukázaly. OLED jsou typický vapourware a my můžeme být rádi alespoň za to, že technologie TN už ustoupila do pozadí. Ale co dál?
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů