reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Začnou ceny pevných disků brzy opět padat?

5.12.2011, Jan Vítek, aktualita
Začnou ceny pevných disků brzy opět padat?
Povodně v Thajsku přinesly výrobcům pevných disků velké potíže a nebyl to pouze Western Digital, který to odnesl zaplavením továren, ale také firma Nidec, výrobce motorků pro pevné disky a jiných součástek. To následně přineslo problémy...
Povodně v Thajsku přinesly výrobcům pevných disků velké potíže a nebyl to pouze Western Digital, který to odnesl zaplavením továren, ale také firma Nidec, výrobce motorků pro pevné disky a jiných součástek. To následně přineslo problémy i pro další výrobce, a ceny za pár dní tak vystřelily vzhůru.

Nyní však firma Nidec oznámila, že pouze za měsíc a půl po katastrofě dokázala obnovit provoz devíti z deseti svých továren, i když prý nejedou na sto procent a v některých případech byla výroba rovnou přesunuta jinam. Nidec přitom vyrábí velmi důležité komponenty pro pevné disky, a to motorky (tři továrny), komponenty pro motorky (dvě továrny) a diskové plotny (dvě továrny).

Všechny továrny vyrábějící motorky byly zprovozněny do prvního prosince, továrny pro komponenty motorků byly "nahozeny" již 21. listopadu. Jedna z továren na plotny nebyla povodněmi vůbec postižena, zatímco druhá byla kompletně zaplavena a 8. listopadu začalo její vysoušení. Další továrny vyrábějí produkty, které s pevnými disky nesouvisí. Nidec by měl dle očekávání obnovit běžný provoz ve svých továrnách během několika týdnů, takže je možné, že ceny pevných disků začnou padat podstatně dříve, než bylo odhadováno.

Nicméně z firmy Western Digital tak pozitivní zprávy nepřichází. Tato firma sice již odstartovala výrobu v jedné své budově v thajském Bang Pa-in, která byla nějakých šest stop pod vodou, ovšem stále musí vyčistit a opravit mnoho výrobních zařízení a budov, takže obnova výroby v plném rozsahu má nastat až v březnu příštího roku. Její další továrny totiž stále zůstávají zaplaveny asi dvěma stopami vody, takže jsou stále vysoušeny a pak je čeká i s výrobními zařízeními obnova.

Kvůli tomu Western Digital předpokládá, že omezené dodávky pevných disků na trh zasáhnou i druhý kvartál příštího roku, a to se bude týkat celého odvětví, nejen pevných disků této firmy.

Zdroj: X-bit labs, techPowerUp
reklama