Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru?

Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru?
, , aktualita
Výzkumníci z University of Cincinnati vyvíjejí základ nové sítě robotických zařízení, která by byla schopna opravovat satelity na nízké orbitě a také jim zajišťovat doplňování paliva. Kdo za tímto projektem stojí? 
K oblíbeným
reklama
Iniciativu vede inženýr Ou Ma, který dříve pracoval na projektech spojených s vývojem robotických paží pro Mezinárodní vesmírnou stanici i americké raketoplány. Cílem je vytvoření celé sítě robotů, kteří by si mohli na oběžné dráze jednak pomáhat sami mezi sebou a společně opravovat jiné satelity, které dnes není možné opravovat, respektive k tomu nejsou určeny žádné prostředky. 
 
 
Jde tak jednak o naučení robotů spolupracovat, což se zatím děje jen na stole s využitím provázků a žetonů, jež je třeba dostat na předem určené místo a každý robot může ovládat jen jeden konec jednoho provázku. Spolupracuje pro to pět robotů z nich ovšem jeden může selhat, aby ostatní dokončili úkol a toto cvičení poslouží při vývoji automatické navigace robotických satelitů, při níž je nanejvýš důležité, aby se satelity ani jednou nesrazily. 
 
Konečným cílem je ovšem vytvoření výše zmíněné sítě robotů, která by fungovala autonomně a byla by mnohem levnější než lidská posádka vyslaná ke každému satelitu zvlášť. Nelze také nepomyslet na možnost čištění oběžné dráhy od již nepotřebných zařízení, a to zvláště těch velkých, která by se mohla časem rozpadnout na mnoho menších částí. Jak jinak, jde o Kesslerův syndrom či efekt, coby nekontrolovatelné množení odpadu a trosek na oběžné dráze tím, že na ní prostě přestane být bezpečno a všudypřítomné projektily rozstřílí každý větší objekt, jenž zase vytvoří další projektily.
 
Nicméně do této doby proběhly jen pokusy a testy zařízení, která by někdy v budoucnu mohla začít oběžnou dráhu čistit a jinak se v podstatě neděje nic. Zvláště nízká orbita se tak stále více zaplňuje a brzy bude ještě mnohem zaplněná, než je dnes. Způsobí to především nové internetové komunikační satelity, však SpaceX jich chce v rámci svého systému Starlink vyslat do různých letových hladin přes 30 tisíc. 
 
Snahu ze Cincinnati tak můžeme označit za jednu z možností, které mohou pomoci udržovat oběžnou dráhu v použitelném stavu. Nicméně ještě blíže k cíli může mít sama NASA, která chystá servisní plavidlo Restore-L, jež má právě sloužit pro setkání se satelity na oběžné dráze, jimž může vézt palivo, anebo je alespoň přemístit (třeba směrem do atmosféry). Restore-L by mohlo poprvé letět v roce 2022 a evropská ESA má také svou obdobu, kterou nazývá e.Deorbit, ale ten může poprvé startovat nejdříve až v roce 2025. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Jak naštvat hráče? Narvat šest RTX 3080 do kufru BMW a těžit tam kryptoměny Jak naštvat hráče? Narvat šest RTX 3080 do kufru BMW a těžit tam kryptoměny
Simon Byrne to patrně s těžbou kryptoměn dotáhl hodně daleko, protože si může dovolit nejen elektrické BMW, ale také farmu se 78 kartami GeForce RTX 3080. Šest karet dokonce nastrkal do kufru svého auta.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Detaily o AMD Cezanne: APU z 10,78 mld. tranzistorů Detaily o AMD Cezanne: APU z 10,78 mld. tranzistorů
Server VideoCardz přinesl prezentaci firmy AMD týkající se procesorů Cezanne, čili nových APU založených na architektuře Zen 3. AMD v ní slibuje i to, že Ryzen 9 5900XG bude o 19 % výkonnější než konkurenční Core i9-10980HK. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Nashira Summit v testu: jde už o RDNA 3? AMD Nashira Summit v testu: jde už o RDNA 3?
Ashes of the Singularity Benchmark odhalil další dosud neznámé GPU od firmy AMD, které se označuje jako Nashira Summit. Toto označení opět odkazuje na hvězdy, ovšem co nám prozradí test i leakeři?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Plánuje Samsung výstavbu továrny na čipy v Texasu? Plánuje Samsung výstavbu továrny na čipy v Texasu?
Už nějaký ten pátek víme, že TSMC se vřelou podporou americké vlády hodlá v USA postavit moderní továrnu pro výrobu 5nm čipů. Nyní se ozývá Bloomberg, že velice podobnou akci nyní plánuje i Samsung. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Gelsinger slíbil návrat starých časů velkého Intelu Gelsinger slíbil návrat starých časů velkého Intelu
Po nevýrazném Bobu Swanovi přichází do Intelu na post výkonného ředitele Patrick Gelsinger, jenž se nebojí hýřit optimismem ještě před svým opravdovým nástupem. Slíbil také návrat starých dní, na což se hodí upravené heslo "Make Intel Great Again". 
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů