Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru?

Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru?
, , aktualita
Výzkumníci z University of Cincinnati vyvíjejí základ nové sítě robotických zařízení, která by byla schopna opravovat satelity na nízké orbitě a také jim zajišťovat doplňování paliva. Kdo za tímto projektem stojí? 
K oblíbeným
reklama
Iniciativu vede inženýr Ou Ma, který dříve pracoval na projektech spojených s vývojem robotických paží pro Mezinárodní vesmírnou stanici i americké raketoplány. Cílem je vytvoření celé sítě robotů, kteří by si mohli na oběžné dráze jednak pomáhat sami mezi sebou a společně opravovat jiné satelity, které dnes není možné opravovat, respektive k tomu nejsou určeny žádné prostředky. 
 
 
Jde tak jednak o naučení robotů spolupracovat, což se zatím děje jen na stole s využitím provázků a žetonů, jež je třeba dostat na předem určené místo a každý robot může ovládat jen jeden konec jednoho provázku. Spolupracuje pro to pět robotů z nich ovšem jeden může selhat, aby ostatní dokončili úkol a toto cvičení poslouží při vývoji automatické navigace robotických satelitů, při níž je nanejvýš důležité, aby se satelity ani jednou nesrazily. 
 
Konečným cílem je ovšem vytvoření výše zmíněné sítě robotů, která by fungovala autonomně a byla by mnohem levnější než lidská posádka vyslaná ke každému satelitu zvlášť. Nelze také nepomyslet na možnost čištění oběžné dráhy od již nepotřebných zařízení, a to zvláště těch velkých, která by se mohla časem rozpadnout na mnoho menších částí. Jak jinak, jde o Kesslerův syndrom či efekt, coby nekontrolovatelné množení odpadu a trosek na oběžné dráze tím, že na ní prostě přestane být bezpečno a všudypřítomné projektily rozstřílí každý větší objekt, jenž zase vytvoří další projektily.
 
Nicméně do této doby proběhly jen pokusy a testy zařízení, která by někdy v budoucnu mohla začít oběžnou dráhu čistit a jinak se v podstatě neděje nic. Zvláště nízká orbita se tak stále více zaplňuje a brzy bude ještě mnohem zaplněná, než je dnes. Způsobí to především nové internetové komunikační satelity, však SpaceX jich chce v rámci svého systému Starlink vyslat do různých letových hladin přes 30 tisíc. 
 
Snahu ze Cincinnati tak můžeme označit za jednu z možností, které mohou pomoci udržovat oběžnou dráhu v použitelném stavu. Nicméně ještě blíže k cíli může mít sama NASA, která chystá servisní plavidlo Restore-L, jež má právě sloužit pro setkání se satelity na oběžné dráze, jimž může vézt palivo, anebo je alespoň přemístit (třeba směrem do atmosféry). Restore-L by mohlo poprvé letět v roce 2022 a evropská ESA má také svou obdobu, kterou nazývá e.Deorbit, ale ten může poprvé startovat nejdříve až v roce 2025. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Včera, článek, Jan Vítek1 komentář
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů