Jak jsme psali právě v říjnu, Fujian Jinhua Integrated Circuits byla nejdříve obviněna firmou Micron z krádeže duševního vlastnictví. Americký Micron si jako odplatu vysloužil zákaz prodeje některých svých produktů na území Číny a poté se už tato věc stala i součástí obchodní války mezi USA a Čínou. Nyní už tak ani moc nezáleží na tom, zda se Fujian Jinhua skutečně odhodlala k průmyslové špionáži, protože tato záležitost už byla zpolitizována. Nicméně si skutečně lze představit, že něco takového proběhlo vzhledem k tomu, jak moc se čínské firmy za silné podpory jejich vlády snaží rozjet výrobu pamětí RAM ve snaze vymanit se ze závislosti na společnostech Samsung, SK Hynix (obě korejské) a Micronu.

The Financial Times nyní sdělují, že firmě Fujian Jinhua brzy dojde materiál, který je nutný k udržování produkce a pokud se v tomto ohledu nic nemění, bude nevyhnutelně následovat její přerušení, a to někdy v průběhu března.
Dle těchto informací to tak vypadá, že jde o materiál spotřebovávaný pří samotné výrobě počítačových čipů, přičemž dříve jsme uvažovali spíše o samotném výrobním vybavení. Nicméně to je v konečném důsledku jedno. Fujian Jinhua založila svou produkci na technologiích původem z USA, takže tak jako tak je rozhodnutí americké vlády o zákazu prodeje zboží pro ni v podstatě likvidační, respektive továrna může být od března zakonzervována.
Americká vláda přitom v říjnu nijak nespecifikovala, že by šlo o opatření, které by se mělo jakkoliv týkat Micronu a hovořila jen o národních zájmech a bezpečnosti i ve vztahu k americkým vojenským systémům. Nejde však pochopitelně o bezpečnost těchto systémů samotných, ale spíše o ochranu společností, které pro ně dodávají své produkty. Obrázek si tak můžeme udělat z dostupných informací sami.
Zdroj: The Financial Times