Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Základní deska PC Chips M766lmrt

23.9.1999, Vladimír Pavlík, zpráva
Základní deska PC Chips M766lmrt
Základní deska formátu AT s čipsetem Whitney Intel 810. Tato deska je osazena paticí PPGA 370 i paticí Slot 1.
Má integrovanou grafickou kartu s max. rozlišením 1600x1200 bodů, integrovanou zvukovou kartu SoundPro HT8738AM (hlásí se ovšem jako CMI8330/C3D), integrovanou síťovou kartu PC Net a integrovaným modemem . Použitý čipset podporuje i HW měření některých veličin jako například napětí, teploty a otáček ventilátoru. Podporuje napájení z AT i ATXového zdroje. Nastavení procesoru je možné provést pouze v SETUPu. Počty pozic: 3xPCI, 2xSDRAM, max instalovaná paměť je 512MB . Aktuálně dodávaná revize desek je označována poblíž vstupu klávesnice jako M766LMRT 1.3.

Problémy a jejich řešení:

Jak nainstalovat integrovanou síťovou kartu do Windows 95/98 ?
Jakmile se vám podaří nainstalovat Windows 95 nebo 98 najeďte na správce zařízení a v ostatních zařízeních najděte položku Ethernet LAN a klikněte na vlastnosti. Pak vyberte aktualizovat ovladač a zadejte cestu D:LANWIN95 resp. D:LANWIN98. Při instalaci budete požádáni o soubor dm9pci.sys. Pokud ho Windows sám nenajde, nastavte mu cestu do D:LANWIN95 (resp. 98). Poté zadejte typ protokolu, jméno, pracovní skupinu apod. Po restartu počítač jede zcela bez problémů. Pokud jste aktualizovali ovladač z adresáře D:LAN nemusíte kartu správně nainstalovat. Instalační program se pokouší bezvýsledně najít soubor net9102.inf. Proto doporučujeme raději postup, který je popsán výše.

Jak nainstalovat integrovanou zvukovou kartu do Windows 98 ?
Normal;Nejdříve je třeba se podívat, zda máte kartu zapnutou. Podívejte se do Peripheral Setupu, zda je položka On Board SoundPro nastavena na Enable. Dále je třeba zkontrolovat jumper JP3B zda je open tj. zapnuto. Pokud jsou obě podmínky splněny, nainstalujte si standardním způsobem Windows 98. Systém bude vyžadovat vložení dodávaného CD disku (černé barvy, verze 3.8) s ovladači pro CMI8330/C3D Audio Adapter, které se nacházejí v adresáři SoundSoundProW98drv. U instalace ovladače pro joystick budete patrně vyzvání k výběru, zda zachovat již existující nebo nainstalovat nový ovladač. Vyberte zachovat původní, tj. stiskněte Ano. Pokud se nyní podíváte do správce zařízení uvidíte v Ovladačích zvuku, videa a her celkem šest položek. Tím je instalace zcela ukončena.

K čemu slouží některé jumpery?
Rychlost procesoru se nastavuje v SETUPu. Jumpery, které jsou dostupné na desce slouží většinou k zapínání různých integrovaných zařízení.
JP1 -[2-3] Wake Up klávesnice vypnut, [1-2] zapnut (vyžaduje ATX zdroj s aspoň 1A na +5V SB)
JP3A - [1-2] Modem vypnutý, [2-3] modem zapnutý
JP3B - [Open] Zvuková karta zapnuta, [Close] vypnuta
JP9 - [1-2] normal, [2-3] výmaz CMOS paměti Výchozí hodnota je [2-3] !
JP13 - [1-2] Síťová karta zapnuta, [2-3] vypnuta


Jaké FSB frekvence jsou podporovány?
Je zde nainstalována syntéza ICS 9248, zvládá pouze základních 66 nebo 100 MHz. Multiplikátor je možné nastavit od 2x do 8x po 0.5. Deska tedy není vhodná pro jakékoliv přetaktovávání procesorů.

PC Chips M 766lmrt