reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Základní desky pro Pentia mají problémy s kondenzátory

, , aktualita
Základní desky pro Pentia mají problémy s kondenzátory
Někteří z vás si možná vzpomenou na období před cca. čtyřmi lety, kdy základní desky mnoha výrobců měly závažné problémy s kondenzátory. Tehdy údajně kdosi v Japonsku odcizil vzorec na výrobu elektrolytu a prodal ho na Taiwanu. Bohužel vzorec...
Někteří z vás si možná vzpomenou na období před cca. čtyřmi lety, kdy základní desky mnoha výrobců měly závažné problémy s kondenzátory. Tehdy údajně kdosi v Japonsku odcizil vzorec na výrobu elektrolytu a prodal ho na Taiwanu. Bohužel vzorec nebyl kompletní, a tak se po čase kondenzátory nafouknuly a někdy i praskly. To způsobilo pokles jejich kapacity a zhoršení schopnosti filtrovat napěťové špičky. Procesor tak dostával nestabilní napětí, což obvykle vedlo k zatuhávání či chybám ve výpočtech.


Základní deska Asus po pouhém půl roce používání.

Důsledkem tehdejšího problémy bylo, že mnozí výrobci přešly z taiwanských kondenzátorů zpět na japonské. Avšak pozor - ukazuje se, že problémy nastávají znovu. Tentokrát však z jiného důvodu. Procesory Pentium 4 a Pentium D jsou extrémně náročné na proudový odběr - spotřebují až 119, resp. 125A. Zároveň produkují velké množství tepla. Ani jeden z faktorů kondenzátorům příliš nesvědčí. Obrázek výše zobrazuje základní desku Asus P5AD2 Premium, která byla používána cca. půl roku s procesorem Pentium 4 3.6 GHz s jádrem Prescott v revizi D0 (to je onen zmíněný 119A model). Přesto, že se jedná o velmi drahou desku (cca. 6 až 7 tisíc Kč), nevydržela nápor horka z chladiče a obrovský odběr. Všech deset kondenzátorů u patice procesoru se nafouklo a počítač "přistál" na reklamačním oddělení.

Na záveř bych rád upozornil také na nedávný dlouhodbý test na Tom's Hardware. V něm totiž procesor Pentium eXtreme Edition (drahá varianta Pentia D, také se 125A) zlikvidoval dvě základní desky (u EPoXu vyhořelo napájení ihned po zapnutí) a vyžádal si výměnu zdroje za silnější model. Tak si říkám, že s tou spolehlivostí Inteláckých základních desek to jde poslední dobou z kopce.
reklama
reklama
reklama
reklama