reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zálohujte hudební CD bezztrátově - Monkey's Audio

14.7.2005, Eagle , článek
Zálohujte hudební CD bezztrátově - Monkey's Audio
Také nemáte rádi škrábance na Audio CD ? Ty škrábance, které způsobují chybná čtení a přeskakování či chroupání zvuku? Co takhle udělat si přesnou zálohu, vypálit na DVD-R a uložit v archívu pro případ nouze? Kodek Monkey's Audio nabízí bezztrátovou kompresi při poměrně slušné úspoře dat.
Co je Monkey's Audio ?

Obecně vzato existují dva systémy komprese zvuku - ztrátový a bezztrátový. První jmenovaný vychází z předpokladu, že posluchač nemůže, vzhledem ke své biologické výbavě, slyšet všechny druhy zvuků. Je pravdou, že sluchové ústrojí člověka nepatří mezi ty nejdokonalejší. Zvířata v našem okolí často slyší mnohem lépe - klasické přirovnání hovoří o "sluchu jako má netopýr". Ztrátová komprese využívá toho, že člověk běžně slyší frekvence 16 až 16000 Hz, výjimečně dobře vybavení jedinci až do 20000 Hz. Tím, že se ze zdrojového zvuku odstraní části, které člověk nemůže slyšet, dojde k výrazné úspoře místa. Tak například dnes nejpopulárnější ztrátový systém MPEG Audio Layer 3 (.mp3) dosahuje běžně kompresního poměru 11:1. Problém ale je, že každý z posluchačů vnímá zvuk trochu jinak. Ztrátové komprese nejen že odstraní části neslyšitelné, ale často také trochu zkreslí i to, co slyšet chceme. A tak prakticky u všech ztrátových kompresí lze minimálně u některých typů skladeb poznat, že došlo ke ztrátě kvality - citlivější jedinci to dokonce poznají u všech písniček.

Řešením výše zmíněného problému je komprese bezztrátová. Zatímco u ztrátové je proces Vstup => Komprimovaný soubor =>Výstup (např. WAV => MP3 => přehrávání) vždy provázen ztrátou detailu a Vstup se Výstupu nikdy nerovná, u bezztrátové komprese jsou vždy stejné. Nedochází k žádnému zkreslení. Proč se tedy nepoužívá pouze bezztrátový způsob? Jednoduše proto, že kompresní poměr je u něj mnohem menší. Řádově to bývají pouze desítky procent úspory.Maskot komprese Monkey's Audio

Monkey's Audio patří mezi několik funkčních a v praxi používaných systémů bezztrátové komprese audio dat. Jeho největší výhodou je patrně to, že dosahuje asi těch nejlepších kompresních poměrů při stále přijatelných nárocích na výkon počítače (porovnání naleznete na http://www.monkeysaudio.com/comparison.html). Výhod Monkey's Audio si samozřejmě všimli někteří uživatelé - přestože to patrně nebude nejlepší vizitkou, troufám si tvrdit, že mezi bezztrátovými kodeky je to právě tento systém, který je nejzastoupenější ve výměnných sítích Peer-to-Peer (P2P). My si zde samozřejmě nebudeme povídat o tom, jak sdílet hudbu, ale o tom, jak si zazálohovat naše hudební CDčka.

Kde program najdu a jak se ovládá

Předem musím zdůraznit, že rozšířenost Monkey's Audio není tak veliká jako například rozšířenost již zmíněného MPEG Audio Layer 3. Ono se není čemu divit. V dobách, kdy jsem s MP3 začínal, jsem o Internetu sotva co slyšet a jediným mým spojením se světem výměny dat byly BBS systémy - nejčastěji samozřejmě známá BBS Infima. Z tohoto systému jsem tehdy přes model 28.8kbps získal první MP3ku. To bylo před více než sedmi lety. Kvalita byla na svou dobu úžasná, jediným problémem bylo, že mému tehdejšímu procesoru AMD K6 na 166 MHz dávalo přehrávání ve WinAmpu v1.2 dost zabrat - cca. 20% zatížení (na procesorech Cyrix 6x86 si WinAmp dokonce řekl i o 50%). Na dnešních Athlonech můžete mít puštěné přehrávání desítek MP3 souborů najednou a ani o tom nebudete vědět.

Ale zpět k tématu. Protože Monkey's Audio není tak rozšířený, používá jeden kompresní program. To někomu může vadit, ale v zásadě to není tak hrozné - u MP3 sice máte na výběr z mnoha enkodérů, všichni rozumní ale dávno používají LAME. Program na kompresi do Monkey's Audio naleznete na oficiálních stránkách www.monkeysaudio.com v sekci download.Po nainstalování získáte dva programy - MAC.exe pro ovládání z příkazové řádky a na obrázku výše zobrazený Monkey's Audio.exe (to je v podstatě grafická nadstavba pro knihovnu MACDLL.dll, která se nainstaluje do Windowssystem32). Ovládání je velmi jednoduché. Volbou v nabídce Mode přepínáte mezi následujícími režimy:

Compress - Komprimuje (nekomprimovaný) soubor WAV do souboru APE (přípona souborů Monkey's Audio)

Decompress - Dekomprimuje soubory APE do souborů WAV.

Verify - Otestuje, zda v souborech APE není chyba.

Convert - Převádí různé formáty do APE.

Tag - Automaticky vloží poznámky o názvu, hudebníkovi atd. do souborů.

Remove Tag - Automaticky odstraní poznámky ze souborů.

Z výše uvedených jsou pochopitelně nejdůležitější první tři zmíněné. Ostatní příliš nevyužijete. Po zvolení režimu už jen stačí přidat pomocí tlačítka Add Files soubory a začít komprimovat či dekomprimovat.


Na tomto místě bych rád zmínil práci s Tagy. Pakliže máte v seznamu nějaký ten soubor .ape, je možné kliknutím pravým tlačítkem a volbou Info vyvolat výše zmíněné okénku, v kterém můžete zadat název skladby (Title), hudebníka (Artist), název alba (Album), váš komentář (Comment), rok vzniku (Year), žánr (Genre) a konečně pořadí skladby v rámci alba (Track). Údaje se uloží na konec souboru .ape a jsou pak k dispozici přehrávačům, které si s formátem Monkey's Audio poradí.

Jakých kompresních poměrů lze dosáhnout

Systém Monkey's Audio nabízí celkem pět úrovní komprese odstupňovaných podle kompresního poměru a nároků na výpočetní výkon počítače - Fast, Normal, High, Extra High a Insane.


Jakých výsledků dosahují? Provedl jsem test na třech různých audio nahrávkách - obrazech alba. Veškeré testy proběhly na mém Athlonu XP 3200+ (2.2 GHz) s čipovou sadou VIA KT600 a 512MB pamětí DDR400.

Queen - A Kind Of Magic, styl rock, původní velikost 566 914 364 byte:

Metoda
Výsledná velikost souboru
Čas komprese
Náročnost přehrávání
Fast
320 647 272 byte
51 sekund
2 %
Normal
311 693 600 byte
67 sekund
3 %
High
309 525 096 byte
76 sekund
3 %
Extra High
305 251 980 byte
134 sekund
5 %
Insane
303 885 876 byte
362 sekund
12 %

Dmitri Shostakovich- The Jazz Album, styl vážná hudba, původní velikost 619 723 820 byte:

Metoda
Výsledná velikost souboru
Čas komprese
Náročnost přehrávání
Fast
251 643 486 byte
56 sekund
2 %
Normal
245 627 316 byte
71 sekund
3 %
High
242 066 612 byte
82 sekund
4 %
Extra High
237 705 700 byte
142 sekund
6 %
Insane
236 083 792 byte
389 sekund
12 %

Elton John - Made In England, styl pop, původní velikost 558 259 004 byte:

Metoda
Výsledná velikost souboru
Čas komprese
Náročnost přehrávání
Fast
353 086 908 byte
52 sekund
2 %
Normal
348 564 464 byte
67 sekund
4 %
High
346 830 580 byte
75 sekund
5 %
Extra High
344 251 064 byte
133 sekund
6 %
Insane
342 231 212 byte
358 sekund
16 %

Na výsledcích je jasně vidět, že nejlepších kompresních poměrů je dosahováno u vážné hudby. To je svým způsobem úžasné, protože vážná hudba obsahuje mnoho výšek a ztrátový formát MP3 je u ní prakticky nepoužitelný. Shrneme-li, jakého kompresního poměru Monkey's Audio dosahuje, vidíme, že je to zhruba 1,5:1 až 3:1. Jako nejlepší metoda se jeví Extra High - poskytuje druhou nejmenší velikost souboru a přitom je mnohem méně náročná na výkon než metoda Insane.

A jen pro zajímavost - Queeni zabalení WinRARem (tj. také bezztrátově) na nejlepší metodu komprese s volbou solid archiv měly velikost 366 968 908 byte, tj. zhruba o 60 MB horší výsledek. Doba komprese pak byla asi 260 sekund, tj. dvojnásobek proti Monkey's Audio.

Ideální kombinace pro Exact Audio Copy

Jak vidíte, "opičákovi" lze těžko co vytknout. Přitom v kombinaci s vynikajícím extraktorem audio stop Exact Audio Copy je to perfektní kombinace pro zálohování hudebních CD. Stačí jednoduše v EAC vytvořit obraz CD společně s CUE souborem (viz můj nedávný návod) a následně WAV překonvertovat na APE. Výsledek v Průzkumníkovi vypadá např. takto:


Pro pozdější použití stačí soubor APE zpět překonvertovat na WAV a pak již jen pomocí CUE sheetu hudbu vypálit. Jednoduché a rychlé. Na DVD-R s kapacitou cca. 4.3 GB takto zazálohujete kolem deseti audio CD plné délky. Navíc všechny soubory APE obsahují kontrolní součet CRC, takže v případě problémů snadno zjistíte, že na médiu došlo k chybě - to například u nekomprimovaných záloh ve WAVu není možné.

Přehrávání APE souborů

Soubory APE je možné, narozdíl od například audia komprimovaného WinRARem, přehrávat. Již samotný balík stažený ze stránek Monkey's Audio obsahuje instalaci pluginu do WinAMPu. Kdyby to nestačilo, je možné si z Internetu stáhnout také RadLight APE DirectShow filter (v současnosti ve verzi 1.0.0.4). Po jeho nainstalování se do operačního systému nahraje dekodér, takže bude možné soubory APE přehrávat například ve Windows Media Playeru.

reklama