reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Záložní baterie datového centra Microsoftu slouží pro vyrovnání špiček OZE

, , aktualita
Záložní baterie datového centra Microsoftu slouží pro vyrovnání špiček OZE
Záložní baterie v datových centrech Microsoftu jsou sice stále v činnosti, drtivá většina jejich kapacity je ale nevyužitá. Microsoft tak našel cestu, jak je nechat dělat něco užitečného. Stanou se bufferem pro irské větrné elektrárny.
Záložní baterie datového centra Microsoftu slouží pro vyrovnání špiček OZE
Irsko má téměř 400 větrných farem a větrné elektrárny se starají o více než 35 % výroby elektřiny tohoto státu. Nestálost těchto zdrojů energie ale pochopitelně vyžaduje zajištění ukládání energie, když je jí přebytek, a naopak poskytování energie, když je jí nedostatek. S dalším plánem navyšovat obnovitelné zdroje (80% v roce 2030) tento problém nebude klesat, ale naopak. Bude čím dál výraznější. Datové centrum společnosti Microsoft v Dublinu se stane malou součástí řešení tohoto problému. Samo o sobě má totiž spoustu záložních baterií (v podstatě UPS), které se stará o dodávku energie v případě jejího výpadku, pomáhá také případně napájet klimatizaci centra. V zásadě se ale jejich kapacita nijak znatelně nevyužívá a jejich potenciál je většinu času promrhán.
 
Datové centrum Microsoftu
 
Microsoft tak svůj systém upravil a nechal si jej certifikovat pro možnost dodávání elektrické energie do sítě v případě potřeby. Jeho baterie, které se starají o zálohu pro datové centrum, tak bude současně možné využívat i jako náhradu rezervních uhelných nebo plynových elektráren, které budou časem odstaveny (a počítá se, že s jejich odstavením se v roce 2025 zamezí vypuštění 2 milionů tun CO2). Baterie datového centra tak nebudou jen velkým nákladem, který Microsoft vynaložil, ale nově také prostředkem, jak si i trochu vydělat. Zároveň se pro zálohu využijí baterie, které už dávno existují (a existovaly by), takže nepůjde o přidanou vyšší zátěž pro životní prostředí. Podobný přístup zkouší a dále ladí také v datovém centru v Chicagu a Quincy ve Washingtonu. Elektrická energie bude v Irsku nabízena přes operátora EirGrid.
 


reklama
reklama
reklama