www.svethardware.cz
>
>
>
>

Záplaty pro Spectre v Linux 4.20 Kernel výrazně postihly výkon procesorů Intel

Záplaty pro Spectre v Linux 4.20 Kernel výrazně postihly výkon procesorů Intel
, , aktualita
Linuxový kernel verze 4.20 ukázal, jak velký dopad mohou mít záplaty pro procesory Intel, které řeší před necelým rokem zveřejněné exploity. Tentokrát jde konkrétně o Spectre, v jehož případě může jít výkon CPU Intel značně dolů. 
reklama
Tvorba záplat pro Spectre, Meltdown a další exploity byla tématem pro celý tento rok a i v tom příštím půjde o stále aktuální věc. Nyní si můžeme všimnout linuxového kernelu 4.20, v němž už proběhly testy, které měly za úkol zjistit, jaký výkonnostní dopad má záplata pro spectre v případě procesorů Intel i AMD. 
 
 
Jako obvykle se rozdíly ve výkonu liší test od testu, ovšem v některých se ukazuje až pozoruhodný propad výkonu i o více než 30 procent. Veškeré výsledky testů naleznete zde na serveru Phoronix. 
 
 
Zrovna tento graf ukazuje, jak zásadní dopad na výkon procesorů Intel může mít patch pro Spectre, zatímco v případě procesoru Threadripper je to stále stejné, i když se už nedozvíme, zda se v případě procesorů v Linux 4.20 Kernel vůbec s ohledem na Spectre něco řeší. To nám ale může být v podstatě jedno, protože v konečném důsledku jde prostě o výkon a to, že procesory Intel nyní mohou leckde za AMD značně zaostávat. 
 
 
Toto jsou dva nejkřiklavější případy, zatímco jiné testy ukázaly třeba "jen" 5 až 8procentní pokles výkonu, což je ovšem i tak mnohem více, než bychom chtěli akceptovat.  
 
Kvůli čemu ale takový pokles výkonu nastává? Dle všeho je na vině STIBP, čili Single Thread Indirect Branch Predictors. Spectre v2 je právě o útocích využívajících branch prediction, čili funkci pro předpovídání větvení kódu a STIBP je jedním ze tří způsobů, který tomu může zabránit a v tomto případě prostě tak, že předpovídání větvení kódu na Hyperthreadingovém jádru zakáže. Jenomže v některých případech by pak bylo s ohledem na výkon i lepší, kdyby se Hyperthreading celkově deaktivoval a v provozu se ponechala pouze fyzická jádra. 
 
Jde tak především o téma pro výrobce a provozovatele serverů, kteří mají další důvod k přemýšlení nad tím, zda jsou platformy Intelu skutečně tím pravým. Jenomže i samotné AMD dle Extremetech nepředpokládá, že tyto problémy s výkonem CPU Intel dokáží do jeho náruče nahnat moc zákazníků. Ony mohou paradoxně pomoci spíše Intelu, neboť zákazníci budou dle analytiků motivování ke koupi novějšího hardwaru, který známými exploity nebude (moc) postižen. 
 
Zdroj: Phoronix


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Abraham Lincoln na Curiosity ukazuje sílu marťanského větru Abraham Lincoln na Curiosity ukazuje sílu marťanského větru
Zvláště v průběhu tohoto roku se rozebíraly efekty atmosféry na Marsu, jeho prachové bouře a schopnost větru očišťovat zanesené objekty. Co si ale pod tím máme představit? To nám může ukázat mince, kterou si s sebou veze Curiosity.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Thermaltake Pacific R1 Plus: chce to víc RGB LED! Thermaltake Pacific R1 Plus: chce to víc RGB LED!
Silvestr už není daleko, tak si to dnes trošku odlehčíme a podíváme se, co nám připravila společnost Thermaltake. Ta vycítila, že někteří zákazníci by mohli nešťastní bez barevně svítících modulů RAM, a tak přispěchala na pomoc i s firmou Corsair.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropsko-japonská sonda vyzkoušela dosud nejsilnější iontové motory Evropsko-japonská sonda vyzkoušela dosud nejsilnější iontové motory
Vesmírná sonda BepiColombo Mercury je výsledkem spolupráce evropské agentury ESA a japonské JAXA. Míří k Merkuru, na jehož oběžné dráze se má usídlit, a to s využitím dosud nejsilnějšího iontového pohonu, jaký byl kdy vyroben. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Google genderově vyvažuje svůj Překladač Google genderově vyvažuje svůj Překladač
Aby se některé pohlaví necítilo diskriminováno v Překladači společnosti Google, ten nyní zavádí genderově vyvážené překlady, které by měly ve vybraných jazycích zobrazovat všechny možné varianty překladu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nové Windows 10 mají problém s instalací ovladačů NVIDIA, jak jej vyřešit? Nové Windows 10 mají problém s instalací ovladačů NVIDIA, jak jej vyřešit?
Pokud si provedete čistou instalaci systému Windows October 2018 Update, můžete se setkat s chybou, která vám znemožní nainstalovat rovněž nové grafické ovladače od NVIDIE, a to s hláškou "NVIDIA Installer cannot continue". Co dál?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře