www.svethardware.cz
>
>
>
>

Záplaty pro Spectre v Linux 4.20 Kernel výrazně postihly výkon procesorů Intel

Záplaty pro Spectre v Linux 4.20 Kernel výrazně postihly výkon procesorů Intel
, , aktualita
Linuxový kernel verze 4.20 ukázal, jak velký dopad mohou mít záplaty pro procesory Intel, které řeší před necelým rokem zveřejněné exploity. Tentokrát jde konkrétně o Spectre, v jehož případě může jít výkon CPU Intel značně dolů. 
reklama
Tvorba záplat pro Spectre, Meltdown a další exploity byla tématem pro celý tento rok a i v tom příštím půjde o stále aktuální věc. Nyní si můžeme všimnout linuxového kernelu 4.20, v němž už proběhly testy, které měly za úkol zjistit, jaký výkonnostní dopad má záplata pro spectre v případě procesorů Intel i AMD. 
 
 
Jako obvykle se rozdíly ve výkonu liší test od testu, ovšem v některých se ukazuje až pozoruhodný propad výkonu i o více než 30 procent. Veškeré výsledky testů naleznete zde na serveru Phoronix. 
 
 
Zrovna tento graf ukazuje, jak zásadní dopad na výkon procesorů Intel může mít patch pro Spectre, zatímco v případě procesoru Threadripper je to stále stejné, i když se už nedozvíme, zda se v případě procesorů v Linux 4.20 Kernel vůbec s ohledem na Spectre něco řeší. To nám ale může být v podstatě jedno, protože v konečném důsledku jde prostě o výkon a to, že procesory Intel nyní mohou leckde za AMD značně zaostávat. 
 
 
Toto jsou dva nejkřiklavější případy, zatímco jiné testy ukázaly třeba "jen" 5 až 8procentní pokles výkonu, což je ovšem i tak mnohem více, než bychom chtěli akceptovat.  
 
Kvůli čemu ale takový pokles výkonu nastává? Dle všeho je na vině STIBP, čili Single Thread Indirect Branch Predictors. Spectre v2 je právě o útocích využívajících branch prediction, čili funkci pro předpovídání větvení kódu a STIBP je jedním ze tří způsobů, který tomu může zabránit a v tomto případě prostě tak, že předpovídání větvení kódu na Hyperthreadingovém jádru zakáže. Jenomže v některých případech by pak bylo s ohledem na výkon i lepší, kdyby se Hyperthreading celkově deaktivoval a v provozu se ponechala pouze fyzická jádra. 
 
Jde tak především o téma pro výrobce a provozovatele serverů, kteří mají další důvod k přemýšlení nad tím, zda jsou platformy Intelu skutečně tím pravým. Jenomže i samotné AMD dle Extremetech nepředpokládá, že tyto problémy s výkonem CPU Intel dokáží do jeho náruče nahnat moc zákazníků. Ony mohou paradoxně pomoci spíše Intelu, neboť zákazníci budou dle analytiků motivování ke koupi novějšího hardwaru, který známými exploity nebude (moc) postižen. 
 
Zdroj: Phoronix


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD
Na obzoru už je nová generace pamětí nejen pro naše počítače. Jde o DDR5, od nichž očekáváme logicky především vyšší pracovní frekvence, a tedy i propusnost při sníženém napětí a spotřebě. Co k tomu může říci SK Hynix?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek