www.svethardware.cz
>
>
>

Zastoupení OS na desktopu – leden 2016: verze 10 konečně předhonila verzi XP

Zastoupení OS na desktopu – leden 2016: verze 10 konečně předhonila verzi XP
, , aktualita
Skončil leden, takže se zase po měsíci můžeme podívat na zastoupení operačních systémů na desktopu. Podíl Windows 10 už pátý měsíc víceméně lineárně roste a dosáhl 10 %. Desítky mají 200 miliónů uživatelů a předběhly verzi XP.
K oblíbeným
reklama
Jako obvykle vycházíme z dat naměřených společností Net Applications. Podíl jednotlivých platforem je už tradičně bez zásadnějších změn – Windows mají dohromady 90,61 %, OS X má 7,68 % a zbytek je Linux – 1,71 %. Apple má sice zhruba o půl procenta víc než minule, ale přičítal bych to jako vždy spíš nepřesnostem metodiky měření než reálné změně preferencí uživatelů PC.

Změny se ovšem objevily v podílech jednotlivých verzí Windows:
  • Windows XP mají 11,42 % z celku a 12,60 % v rámci platformy Windows.
  • Windows Vista mají 1,69 % z celku a 1,87 % v rámci platformy Windows.
  • Windows 7 mají 52,47 % z celku 57,91 % v rámci platformy Windows.
  • Windows 8/8.1 mají 13,08 z celku a 14,44 % v rámci platformy Windows.
  • Windows 10 mají 11,85 % z celku a 13,08 % v rámci platformy Windows.
  • Starší verze Windows dohromady mají 0,10 % z celku a 0.11 % v rámci platformy Windows.

Zastoupení jednotlivých verzí Windows - leden 2016

Co je překvapivé – Windows XP za poslední měsíc velmi nepatrně stouply. Ale už to nestačí na Windows 10, které zase zhruba o jeden procentní bod stouply a konečně verzi XP předehnaly. Graf Windows 10 je v posledních měsících téměř lineární. Windows 7 tentokrát klesly o zhruba čtyři procentní body a Windows 8/8.1 se drží zhruba tam, kde byly minule. Lehkou nelogičnost chování verze XP bych opět přičítal způsobu měření společnosti Net Applications.


Zastoupení OS na desktopu - trend - leden 2016
Zdroj: Net Applications


Pokles verze 7 je podstatně větší než obvykle – že by to byl příznak toho, na co v Redmondu tolik čekají? Mám na mysli zlom v chování uživatelů, kteří konečně začínají na desítky. Na takový soud je brzy, ale ten pokles je v grafu hodně viditelný. Uvidíme příště. To už možná desítky předhoní i verze 8 a 8.1. Na druhou stranu sedmičky pořád mají víc než polovinu koláče Windows a určitě ještě dají desítkám zabrat.

Když (opět tradičně) připomenu vizi Microsoftu o miliardě zařízení do tří let, tak ta se při aproximaci současných trendů z posledních tří čtyř měsíců jeví mnohem víc jako vzdalující se sen než jako reálný výsledek. Ale nakonec ji desítky stejně jednou dosáhnou.

Zdroj: Net Applications
reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek