www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Zastoupení OS na PC v únoru 2017: „zamrzlý“ status quo?

Zastoupení OS na PC v únoru 2017: „zamrzlý“ status quo?
, , aktualita
Přinášíme aktuální údaje o zastoupení operačních systémů na osobních počítačích v měsíci únoru letošního roku. Tentokrát se podíváme mimo jiné na dlouhodobý trend zastoupení klíčových platforem (Windows/macOS/Linux).
K oblíbeným
reklama
Podíl jednotlivých platforem je následující – Windows mají dohromady 91,76 %, macOS má 6.19 % a téměř celý zbytek je Linux – 2,05 %. Windows už dlouho, velmi dlouho s malinkatými výkyvy udržuje pozici dost těsně nad devadesáti procenty, macOS stále velmi zvolna klesá, Linux se drží těsně nad dvěma procenty. Abychom získali lepší perspektivu, podíváme se na zastoupení jednotlivých platforem za posledních 12 měsíců.


Trend zastoupení OS na PC - březen 2016 až únor 2017


Při prvním, hrubším pohledu to vypadá, že se téměř nic nedělo (onen „zamrzlý“ status quo z nadpisu). Ale při jemnějším pohledu je vidět, že macOS lehce, leč trvale ztrácí. Windows lehce rostl, Linux se zhruba pořád drží na svém. Část výkyvů může být dát metodikou a chybou měření, ale ten klesající trend u Applu je myslím dobře patrný. Těžko soudit, čím to je, ale macOS zkrátka postupně ztrácí.

Nemyslím si, že by v Cupertinu neuměli udělat kvalitní hardware i software, nicméně z nějakého důvodu se věci dějí tak, jak ukazuje graf. Na druhou stranu pro mateřskou společnost je hlavním zdrojem příjmů něco úplně jiného, takže pro její byznys tento pokles zastoupení nemusí nic zásadního znamenat a patrně skutečně ani nic vážného neznamená.

Co se týče Linuxu, tak ten se přes své nesporné kvality nedokáže odlepit od dvouprocentního zastoupení a začít získávat větší podíl koláče. Naprosto si netroufám tvrdit, že znám příčinu, ale tipoval bych, že hlavní je setrvačnost běžných uživatelů, kteří si zvykli na Windows (nebo macOS) a nehodlají nic měnit. Je to v mnoha případech škoda, protože Linux je použitelný jak doma, tak v práci, zejména v době, kdy je většina aplikací někde v cloudu a PC slouží jako terminál (vím, že trochu zjednodušuji).


Podíl jednotlivých verzí v rámci platformy Windows - únor 2017


Microsoft by s tržním podílem své platformy Windows mohl být naprosto spokojen, kdyby nebylo dvou „kdyby“. První „kdyby“ je přinejmenším zamrznutí PC platformy, která v lepším případě jen stagnuje, v horším dokonce klesá. A nikde jinde, než na PC platformě se mu v OS nedaří. Druhé „kdyby“ je nepříznivý vývoj uvnitř platformy Windows, kde se mu nedaří převádět dostatek zákazníků na jím zcela a naprosto preferované desítky. Situace totiž vypadá takhle (sledujte i další graf s trendem):
  • Verze XP má 9,21 % v rámci platformy Windows – už je to pod 10 %, ale drží se velice zarputile.
  • Verze Vista má 0,85 % v rámci platformy Windows – brzy bude úplně pryč.
  • Verze 7 mají 52,76 % v rámci platformy Windows – houpe se sem a tam, ale drží se nad polovinou.
  • Verze 8/8.1 mají 9,29 % v rámci platformy Windows – mají dohromady zhruba pořád stejně.
  • Verze 10 má 27,45 % v rámci platformy Windows – místo žádoucího růstu pokles!
  • Pro doplnění – starší verze Windows dohromady mají 0,45 % v rámci platformy Windows.

Vývoj zastoupení OS na PC - březen 2016 až únor 2017

Trend už byl naznačen výše, takže jen pro shrnutí: XPčka ne a ne odejít do důchodu, byť klesající trend tam je. Sedmičky se houpají sem a tam, ale uživatelé je jich drží jako klíšťata, což se Redmondu ale vůbec nelíbí. A ani osmičky a osm-jedničky moc nemizí. Microsoft má určitě nad čím přemýšlet a uvidíme, jestli něco vymyslí.

Pokud se vůbec něco rychle účinného vymyslet dá… Samozřejmě časem desítky zákonitě musí převládnout, ale kdy to bude, netuší zatím nikdo.

Zdroj: Net Applications
reklama
Nejnovější články
Redmi začíná nabízet monitory. První model je levný a stylový Redmi začíná nabízet monitory. První model je levný a stylový
Pod značkou Redmi od Xiaomi si představíme především smartphony, ale portfolio produktů se rozrostlo třeba také o počítačové monitory. Redmi Display 1A stojí v přepočtu jen 1 700 Kč, ale přitom nabídne bezrámečkový design a slušné parametry.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU
Společnost Intel vyvíjí nové grafické čipy Xe, mezi něž patří i desktopová low-endová varianta DG1. Tato verze byla podrobena testu v benchmarku 3DMarku a na světlo světa unikly i výsledky, které překonávají integrované čipy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI
Zpravodajský server MSN News je rozcestníkem informujícím o tom, co se děje. Místo vlastního obsahu ale přináší odkazy na jiná zpravodajská média. Tyto články však bude nově ještě více vybírat umělá inteligence a ne lidé.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB
Kingston aktualizoval dvě řady svých podnikových 2,5" SATA SSD disků, DC450R a DC500R. Obě dvě jsou určeny do datových center a nově budou k dispozici i s opravdu velmi vysokou kapacitou 7,68 TB.
30.5.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici
NASA a SpaceX se rozhodly dnes opět zkusit štěstí a nečekat na neděli, kdy by se počasí mělo už výrazně zlepšit. Šance na dobré počasí v momentě plánovaného startu jsou přitom zhruba 50 na 50. 
30.5.2020, aktualita, Jan Vítek6 komentářů