www.svethardware.cz
>
>
>
>

Zen 4 by mohl nabídnout až 29% zvýšení IPC, ovšem až 40% nárůst výkonu

Zen 4 by mohl nabídnout až 29% zvýšení IPC, ovšem až 40% nárůst výkonu
, , aktualita
Dá se říci, že fámy o nárůstu výkonu v případě předchozích generací procesorů Ryzen nebyly daleko od pravdy, přičemž dnes už AMD také musí alespoň rámcově vědět, co může reálně očekávat od chystaných Zen 4.
K oblíbeným
reklama
Čili je možné, že informace o výkonu Zen 4 mají reálný základ, a přitom jsou velice zajímavé. Rýsuje se nám tu totiž generace, která s ohledem na výkon na takt předčí aktuální Zen 3 až o 29 procent a pokud jde o celkový výkon, ten má narůst rovnou o 40 procent. 
 
 
Pokud jde o IPC, čili výkon na takt, tam je to jasné. Jde o srovnání výkonů jednoho jádra Zen 3 a Zen 4 na stejných taktech, který má narůst o více než čtvrtinu. Ovšem v tomto případě to může být přeci jen trošku jiné, neboť zdroj mluví o srovnání výkonu Milan (Zen 3) a Genoa (Zen 4) se stejnou konfigurací jader a na stejných taktech. Do toho tak může promluvit nejen výkon samotných jader, ale také provedení celého procesoru, čili například rychlost komunikace mezi I/O čipem, počet jader v čipletu, atd. Ovšem právě na tom může AMD leccos vylepšit. 
 
Jde o informace od serveru ChipsandCheese, který se odvolává na své zdroje a mluví konkrétně o serverových Genoa, nicméně ty budou s největší pravděpodobností využívat stejné čiplety jako chystané Ryzeny. Doplňující informace je pak ta, že celkový nárůst výkonu dosáhne 40 procent. Do toho by už mohl promluvit vyšší počet jader, ale tak tomu nejspíše nebude. 
 
Můžeme počítat spíše s tím, že celkový 40procentní nárůst výkonu by mohlo zařídit jednak především vyšší IPC a zbytek půjde na vrub novému 5nm procesu a nárůstu pracovních taktů a pak může jít o celkově vylepšenou komunikaci mezi I/O čipem a čiplety, podporu pamětí DDR5. Nicméně to neznamená, že procesory se Zen 4 nenabídnou více jader než dnešní serverové Zen 2/3 (64), desktopové (16) či mobilní (8). AMD už dříve slíbilo, že počet jader bude postupně růst, ovšem s nimi musí škálovat i ostatní součásti systému. Nyní se ale chystá přechod na rychlejší DDR5 i PCIe 5.0 a právě to může umožnit navýšení počtu jader, ale to se teprve uvidí, stejně jako to, zda se opravdu opět dočkáme výrazného zvýšení IPC a nyní ještě podpořeného výraznějším nárůstem taktů. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře