www.svethardware.cz
>
>
>

Zítra můžeme sledovat průlet velkého asteroidu kolem Země

Zítra můžeme sledovat průlet velkého asteroidu kolem Země
, , aktualita
Kolem Země v průběhu zítřejšího dne v bezpečné vzdálenosti proletí velký asteroid, přičemž podobná událost nastala v roce 2004, kdy se přiblížil Toutalis. Dnes jde ale o asteroid 2014 JO25, jejž budeme moci i my sledovat díky Slooh.reklama
Slooh Observatory je online astronomická platforma využívající celosvětovou síť teleskopů, díky níž budeme moci od zítřejší jedné hodiny ranní sledovat jeho průlet, přičemž asteroid se nám nejvíce přiblíží přesně zítra ve 14:24. Asteroid bude cestovat vzhledem k Zemi rychlostí cca 121.000 kilometrů za hodinu a dostane se na vzdálenost 1,8 milionu kilometrů, což je asi 4,6násobek vzdálenosti Měsíce. Nepředstavuje tak pochopitelně žádné riziko.

Asteroid 2014 JO25 si již v pondělí vyhledala obsluha Aricebo Observatory a na zveřejněném obrázku se ukazuje jeho činkovitý tvar. Co se týče platformy Slooh, ta chystá webcast pořádaný astronomy Paulem coxem a Bobem Bermanem, kteří budou společně s hosty mluvit o tom, jak byl asteroid nalezen a jaké jsou možnosti odvrácení srážky s podobným tělesem, kdyby nám nakonec hrozila.

V případě 2014 JO25 nakonec nejde o těleso, které by mohlo vyvolat apokalypsu. Dlouhý je maximálně 1300 metrů, pokud vezmeme v úvahu dva nejvzdálenější body. Zmíněný Toutalis, který Zemi minul v roce 2004 byl už podstatně větší 5kilometrový vesmírný balvan a dostal se na vzdálenost kolem 1,4 mil. kilometrů.

Slooh chystá během noci na asteroid zaměřit svůj hlavní teleskop umístěný na Kanárských ostrovech, ale ten jej během dne už nebude moci sledovat. Pokud byste si jej chtěli najít sami, pak dle NASA to bude možné i s amatérskou výbavou, ale ta musí být rozhodně lepší než "lidlskop", takže průměr 20cm a větší dalekohled, a také musí existovat dobré podmínky. 2014 JO25 totiž bude mít na obloze přinejlepším magnitudu 11, což odpovídá hvězdě Proxima Centauri. Observatoř v Arecibu chce pořídit a zveřejnit další snímky asteroidu, až se ten k nám dostatečně přiblíží.

Příští velký asteroid se má k Zemi přibližit až v roce 2027 a půjde o cca 800metrový 1999 AN10, který však proletí kolem Země ve vzdálenosti jen 380.000 km, což je i přibližná vzdálenost Měsíce.

Zdroj: Slooh
reklama
Nejnovější články
AOC vysílá na trh dvě herní LCD Agon s FreeSync AOC vysílá na trh dvě herní LCD Agon s FreeSync
AOC konečně vyslal na trh už dříve ohlášené herní monitory, a to 31,5palcový QHD AG322QCX s rozlišením QHD a 27palcový AG272FCX s Full HD. Oba jsou prohnuté a oba také podporují FreeSync.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Virus NSA pomáhá tvořit z počítačů slouhy pro těžbu Monera Virus NSA pomáhá tvořit z počítačů slouhy pro těžbu Monera
Kvůli americkým službám byl počítačový svět nedávno obohacen o útoky nových ransomwarů a nyní je na řadě jiný způsob, jímž se útočníci snaží s využitím našich počítačů vydělat peníze. Dělají si z nich otrocké systémy těžící kryptoměnu. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Gigabyte uvádí desku pro AMD EPYC Gigabyte uvádí desku pro AMD EPYC
Společnost Gigabyte si připravila novou základní desku MZ30-AR0, která je určena pro procesory AMD EPYC. Pokud máte zájem o sestavení serveru založeného na až 32jádrových procesorech AMD, zde je možnost. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
CryEngine ve verzi 5.4 zahrne podporu Vulkanu CryEngine ve verzi 5.4 zahrne podporu Vulkanu
Vývojáři CryEnginu se chystají přijít s novou verzí 5.4, která bude představovat důležitý krok pro rozšíření podpory Vulkanu. Tato nová verze má dorazit na konci července a její autoři nám poskytli možnost sledovat její vývoj.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Podivní sousedi: hnědý trpaslík býval uvnitř bílého trpaslíka Podivní sousedi: hnědý trpaslík býval uvnitř bílého trpaslíka
Asi 2700 světelných let od Země se nachází podivná dvojice hvězd, které okolo sebe aktuálně obíhají velice blízko, ale někdy v minulosti se měla jedna z nich nacházet uvnitř druhé. Jak je to vůbec možné?
Včera,  aktualita, Jan Vítek