www.svethardware.cz
>
>
>
>

Zpackaná výroba: objevují se další špatně chlazené grafické karty

Zpackaná výroba: objevují se další špatně chlazené grafické karty
, , aktualita
Nedávno jsme se podívali na zapomenutý gumový náprstek v kartě RTX 3090 FE, čemuž zdatně sekundovala karta firmy PowerColor, jejíž teplovodivé podložky ještě stále měly ochranné fólie. Nyní tu jsou další dva případy. 
K oblíbeným
reklama
Dříve se tak ukázala GeForce RTX 3090 Founders EditionRadeon RX 6700 XT od PowerColor, s nimiž jejich majitelé nemohli být spokojeni. Na jednu stranu je zřejmé, že nápravu si jen trošku zručný majitel dokáže zařídit sám a pokud použije kvalitnější podložky, může získat kartu, jejíž chlazení bude ještě lepší, než by mohlo být v původní správně provedené podobě.
 
Na stranu druhou tím napravujeme s využitím dalších investic chybu někoho jiného a také se tím vystavujeme propadnutí záruky, čili pokud jde o zásahy do chladicího systému nové karty, bude možná lepší se pojistit a hardware reklamovat. Je ale pochopitelné, že v dnešní době se bude majitel se svou grafikou loučit jen velice neochotně, byť by mělo jít jen o úpravu chlazení, kterou by měl zvládnout kdejaký servis. 
 
 
Zákazníci také mohou mít aktuálně obzvlášť málo motivace k tomu, aby dokázali přešlapy výrobců karet pochopit. Grafik je málo a aktuálně opět roste jejich cena, čili pokud si někdo pořídí RTX 3060 za cenu, za niž by za normálních okolností kupoval jeden z nejlepších modelů RTX 3080, těžko bude ochoten přehlédnout lajdáctví výrobce, které přitom může pramenit prostě jen z toho, že továrny jedou na doraz. 
 
 
Pokud jde o dva nové příklady, pak první se týká karty Asus 3080 Ti TUF Gaming OC (viz kamaloo92) a druhý pak karty NVIDIA 3080 Founders Edition (viz obamaprism3). 
 
Paměti na kartě firmy Asus se vcelku pochopitelně přehřívaly a snadno dosáhly hraniční teploty 110 °C, čili pak nastoupilo škrcení výkonu. Na čtyřech pamětech GDDR6X totiž nebyly umístěny teplovodivé podložky, takže je nic nespojovalo s tělem chladiče. V případě NVIDIA 3080 Founders Edition zase byl proužek bílé podložky umístěn zcela špatně mezi paměťmi a GPU, takže způsoboval i přehřívání samotného grafického čipu. Zde se dá pochopit, že se podložky mohly při nasazování chladiče na kartu posunout a dotyčný si toho nevšiml. Ovšem problém s chlazením by v obou případech mělo odhalit následné testování, které evidentně neproběhlo, nebo bylo naprosto odfláknuté. 
 
Před instalací nové karty je tak zvláště v této době vhodné si ji podrobně prohlédnout a podívat se zvláště do skuliny mezi ni a chladič, zda neuvidíme nějaký problém. Ten se pochopitelně ukázat nemusí, a tak by měly následovat ještě zátěžové testy a sledování teplot (Afterburner či v případě GeForce RTX 30 ideálně HWInfo64). Majitel si ale musí být vědom, že některé testy mohou být až příliš náročné. V minulosti se řešil zpravidla Furmark a dnes lze dohnat chlazení na pokraj sil těžbou kryptoměn, zvláště když nevíme, jak kartu správně nastavit. Méně zkušený uživatel by tak měl k testování správného chlazení využít prostě nějakou náročnější hru a předem se informovat, jaké obvyklé teploty GPU a pamětí může očekávat.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry
Společnost Blue Origin má naplánován druhý let s posádkou. Nyní už jsou známa jména dvou ze čtyř vesmírných turistů, kteří se jako další v modulu vyneseném raketou New Shepard podívají nad hranici vesmíru.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu
Křemík sice vypadá být slibným materiálem pro akumulátory budoucnosti, stále má ale nemálo problémů. LG Energy a University of California San Diego ukazují, že se některé z nich daří odstraňovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů