Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zpracování videa na počítači

9.3.2001, Emil Pavelka, zpráva
Zpracování videa na počítači
Před něco málo více než rokem, vycházel na našich stránkách krátký seriál o zpracování videa na počítači. Od té doby se situace na trhu dosti rapidně změnila a je také mnohem více lidí, pro něž je vlastní zpracování videa dostupné. Rozhodli jsme se proto celý seriál přepsat - zaktualizovat a rozšířit.
Před něco málo více než rokem, vycházel na našich stránkách krátký seriál o zpracování videa na počítači. Od té doby se situace na trhu dosti rapidně změnila a je také mnohem více lidí, pro něž je vlastní zpracování videa dostupné. Rozhodli jsme se proto celý seriál přepsat - zaktualizovat a rozšířit. Tak aby přesněji odpovídal novému stavu. Tady bych se chtěl hned na začátku omluvit všem příznivcům jablíček. Se stroji Apple nemám téměř žádné zkušenosti, takže Mac a iMovie tady nebude. Přesto je většina věcí, kterými se budeme zabývat obecných a tedy na platformě nezávislých.



Série článků bude opět zaměřena na domácí zpracování videa. Různé související principy budou samozřejmě probrány také (jsou nutné, abychom se mohli správně rozhodnout, a věděli co si můžeme dovolit), ale nebojte se, nám půjde o podání pokud možno přístupnou formou. Obecně se tedy budeme zabývat řešeními, která jsou svou technickou náročností a tedy i cenou, dostupná pro člověka, který má tuto činnost jako koníčka. A že je to pořádný koníček. Spíše kůň. Každý kdo se chce do domácího zpracování videa na počítači pustit, musí počítat s vekou časovou a rovněž nezanedbatelnou finanční náročností této činnosti. Přičemž nedostatek peněz je většinou možno kompenzovat prodloužením doby zpracování. I v domácích podmínkách tak lze dosáhnout velmi dobrých výsledků. Nic ovšem není zadarmo.

Prvním krokem, který probereme, je:
Čeho vlastně chceme dosáhnout?
Na první pohled může tato otázka vypadat podivně, ale před jakoukoli činností, kterou se míníme seriózně zabývat, musíme mít solidní představu o tom, jak má vypadat výsledek našeho snažení. Jestli si chceme s videem pohrát, protože jsme hračičky, udělat si v něm pořádek a přehled, nebo je prostě jen zachránit z nějakého, z dlouhodobého hlediska neperspektivního formátu. Musíme mít také představu o tom, co s tímto výsledkem chceme udělat a kam jej uložit.

První, co tedy budeme potřebovat je nějaký zdroj, z něhož budeme získávat to, co chceme dále zpracovat a uchovat. Takže co to může být?
- Televizní vysílání
- Záznam z videorekordéru, nebo analogové videokamery.
- Celuloidový film
- Záznam z digitální videokamery
- DVD

Mezi další otázky patří
- Na kolik chceme do zachyceného (zachytávaného) videa zasahovat, od čehož se odvíjí nároky na počítač.
- Kam s výsledkem našeho snažení.

Zabývat se budeme samozřejmě i kartami, pomocí nichž lze video do počítače dostat. Takže tedy začneme naostro.

Vítáme Vás!