www.svethardware.cz
>
>
>

ZX Spectrum se vrací napěchované tisícovkou her

ZX Spectrum se vrací napěchované tisícovkou her
, , aktualita
Samotný Sir Clive Sinclair spustil nový crowdfundingový projekt, který se týká počítače Sinclair Spectrum Vega, jenž naváže na 32 let starý ZX Spectrum. Jde o adaptaci starého počítače, která přijde vybavena tisícovkou klasických her.
K oblíbeným
reklama
Sinclair Spectrum Vega je označován za levný herní počítač, i když pod takovýmto termínem bychom si bez dalších informací představili přeci jen něco jiného. Ve skutečnosti půjde o nějakou dnešní levnou platformu, na níž poběží emulátor původního ZX Spectrum, přičemž v paměti počítače bude uloženo na tisíc původních herních titulů. Pro ty, kteří rádi vzpomínají na své staré ZX Spectrum, které již nemají uloženo ani v krabici na půdě, jde jistě o lákavou možnost vrátit se do dětství. Teď ještě aby také vyhrabali nějakou starou televizi nebo monitor.
- nový ZX Spectrum Vega -
- původní ZX Spectrum 48K -


Zajímavé je, že nový Spectrum Vega nemá na rozdíl od starého gumáka klávesnici QWERTY a namísto ní má jen čtyři směrová tlačítka a pět kláves. To proto, že v podstatě jde o počítač spojený s gamepadem, takže směrová tlačítka budeme ovládat palcem levé ruky a ostatní pak palcem pravé ruky. Není to tedy kopie starého ZX Spectra.

Co se týče ceny, pak první kusy z limitované edice čítající 1000 kusů se budou prodávat za 100 liber včetně poštovného v rámci Velké Británie. Očekávala se přitom nižší cena, ovšem bylo také oznámeno, že výtěžek poputuje do dětské nemocnice (Great Ormond Street Hospital).


Systém využije "levný mikrokontroler a chytrý software", díky čemuž bude schopen provozovat všechny hry pro originální ZX Spectrum, jichž je na čtrnáct tisíc. Bylo upřesněno, že systém je vybaven malou deskou s SoC architektury ARM, paměťovým čipem a RAM. Pro doplnění nabídky her je možné zapojit také SD kartu. Můžeme tedy spekulovat, že může jít třeba o desku Raspberry Pi.

Sinclair Spectrum Vega se zapojí přímo do televizoru a je hned připraveno ke spuštění některé z uložených her. Více se dozvíte v popisu projektu na serveru Indiegogo.

Zdroj: Indiegogo

reklama
Nejnovější články
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku
Ačkoliv nám firma AMD dříve slibovala, že zvláště dodávky grafických karet se v druhé polovině roku zvýší, bylo zřejmé, že poptávka s celým jejím dluhem bude těžko uspokojena. A to Lisa Su také potvrdila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX
Společnost Sapphire známe spíše jako dlouhodobého AIB partnera firmy AMD, který vyráběl grafické karty ještě v době, kdy byla ATi samostatnou firmou. Nyní tu ale máme novinku v podobě počítačové skříně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další výkonná x86 konzole: GDP WIN Max 2021 Další výkonná x86 konzole: GDP WIN Max 2021
V poslední době se roztrhl, či možná zatím jen značně natrhl pytel s herními počítači či konzolemi, které jsou založeny na x86 hardwaru a využívají moderní mobilní platformy firem Intel a AMD. Co nabídne GPD WIN Max 2021?
Dnes, aktualita, Jan Vítek