www.svethardware.cz
>
>
>
>

ZyXEL NAS540: první firemní 4diskový NAS

ZyXEL NAS540: první firemní 4diskový NAS
, , aktualita
Společnost ZyXEL, kterou známe i jako výrobce levných síťových úložišť typu NAS, si připravila svůj první model určený pro čtyři disky. Díky tomu nám její NAS540 nabídne celkovou kapacitu až 24 TB.
K oblíbeným
reklama
Celková kapacita tedy závisí na tom, jaké největší 3,5" pevné disky jsou dnes k dispozici, přičemž z celkové kapacity vyplývá, že ZyXEL počítá se 6TB disky. Ovšem nemělo by trvat dlouho, než se na trhu objeví i 8 TB nebo i 10TB modely, což by zvýšilo celkovou teoretickou kapacitu na 40 TB, pokud to tedy NAS540 bude podporovat. Nicméně takový NAS je stejně určen spíše do běžných domácností, pro něž je dnes i jeden 6TB disk drahou investicí s pořizovací cenou přinejmenším 6600 Kč.

ZyXEL označuje NAS540 za osobní cloud, což obvykle znamená, že výrobce poskytuje nějaký nástroj k tomu, abychom mohli snadno přistupovat k uloženým datům i přes Internet a nejen lokální síť. K tomu zde poslouží firemní služba DDNS, díky níž si můžeme vytvořit vlastní adresu, s jejíž pomocí se k datům dostaneme. Pak tu je ještě platforma ZyXEL zCloud 2.0, která umožní využít k přístupu k uloženým datům zařízení se systémem Android a iOS a na něm přehrávat třeba uložená videa. A do třetice byla zmíněna ještě aplikace ownCloud, která poslouží k synchronizaci dat s počítači se systémem Windows, Mac OS X, Linux nebo s mobilními telefony či tablety s Androidem a iOS. Synchronizovat data ale budeme moci i s online cloudovými službami, jako je například Google Drive.

Samotný NAS540 umožní konfigurovat lokální disky do polí RAID 0, 1, 5, 6 a 10 a využívá výkon dvoujádrového 1,2GHz procesoru FreeScale FS1024 , který má k dispozici 1 GB paměti DDR3. Na zadní straně nejdeme dva gigabitové LAN porty s možností spojení (Link Aggregation), přičemž pak je stropem pro rychlost downloadu 130 MB/s, ovšem pro upload platí pouze 48 MB/s. Z toho vyplývá, že spojení linek ethernetových portů zde v podstatě nemá smysl. Vedle toho můžeme využít dva porty USB 3.0 a také jednu čtečku karet SD s podporou až 128GB SDXC.

Co se týče spotřeby, pak se zapnutými disky si NAS vezme kolem 36 - 37 W a po vypnutí disků to je 14,8 W, což by mohlo být lepší. Celkové rozměry tohoto zařízení jsou 190 x 225 x 160 mm, hmotnost kolem 2 kg a pořizovací cena se pohybuje i pod 6000 Kč s DPH, což není málo. Ovšem přeci jen jde o čtyřdiskový model a jako takový je jeden z nejlevnějších.
 
Zdroj: TZ ZyXEL
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře