reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test herních notebooků: Acer Aspire

10.12.2008, Jan Vítek, recenze
Test herních notebooků: Acer Aspire
Acer je u nás velmi oblíbený pro své cenově dostupné notebooky. My jsme si vybrali herní model Aspire s procesorem Intel Core 2 Duo T9400, 4 GB paměti DDR3 a grafikou GeForce 9600M GT. Kromě toho je zaměřený i na multimédia, což podtrhuje Blu-ray mechanika.
Kapitoly článku:

Design


Acer se snad vždy snažil vytvořit takové produkty, které by ihned zachytily pohled koupěchtivého zákazníka. Notebooky s přispěním takových firem již dávno nejsou pouze hranaté krabice, ale i zaoblené, barevné a podsvícené přístroje. Naštěstí ale existují také konzervativní firmy jako Lenovo a IBM, jež mají zase co nabídnout těm, co vyžadují především funkčnost, klasický vzhled a nechtějí se nechat rozptylovat zbytečnými světýlky.



Víko tohoto Aceru je celé lesklé a hladké, po stranách zaoblené a má černou barvu, na níž se proti světlu objeví modrá metalíza. Zcela uprostřed je pak logo společnosti Acer (zapnutý notebook je má bíle podsvícené, podobně jako MacBooky). Co se týče pevnosti tohoto víka, zde jsem byl spíše zklamán, protože i po menším tlaku na jeho střed se začalo prohýbat.



Spodní strana notebooku byla vyrobena z černého plastu se zdrsnělým povrchem, protože zde by přeci jen neměl lesklý plast s metalízou koho oslňovat. U zadní hrany notebooku máme baterii, která se vytahuje poněkud nezvykle. Je zde jeden jistící jezdec a pak další, jejž musíme silou posunout až do krajní polohy a poté se baterie sama trochu vysune. Pak už není problém ji popadnout a vytáhnout celou.


- klikněte pro zvětšení -

Pod velkým plastovým krytem drženým celkem šesti malými šroubky se pak skrývají hlavní komponenty. Snadno se tak můžeme dostat k pevnému disku, dvěma paměťovým modulům a také si můžeme bez ztráty záruky vyčistit systém chlazení. To je složeno z pasivních chladičů pro grafickou kartu a poté pro čipovou sadu s procesorem. Z těchto pasivů jdou jednotlivé heatpipe a ty končí v žebroví, skrz které fouká jeden radiální ventilátor.

Toto je naprosto klasický příklad aktivního chlazení, jaký je u dnešních notebooků použit. Většinou se liší pouze v mohutnosti, ale princip zůstavá stejný. Vyjmutý plastový díl má v sobě také množství otvorů, přes něž se bude nabírat čerstvý vzduch pro chlazení všech důležitých komponent a tyto otvory mají před sebou nalepenu jemně děrovanou fólii pro odfiltrování prachu. Nakonec je zde vepředu malý panýlek, pod nímž jsou bezdrátová rozhraní.


- klikněte pro zvětšení -

Displej se otevírá pouze tlakem; není zde žádná západka, která by je přidržovala. Při otvírání se však ozývá velmi ostré vrzání a těžko říci, odkud odevšad pochází, ale osobně bych řekl, že jeho původcem jsou nespíše mohutné kulaté klouby. Ty jinak vypadají, že by měly vydržet i hrubější zacházení, ovšem kvůli tomu, že jsou posazeny velmi nízko, tak se displej od hlavního těla trochu oddálí a také propadne dolů, což působí divně. Na jeho horní hraně si můžeme všimnout webové kamery Crystal Eye a vedle ní dva mikrofony. Ty mají být základem technologie Acer PureZone pro snížení šumu a tlumení nežádoucího hluku. LCD má lesklý povrch a stejně tak okolní rámeček, ale to již tak neplatí o základně notebooku.



Ta díky své pravé části, což platí i pro způsob jejího použití, vypadá jako by vypadla z moderního SciFi seriálu. Dnes zkrátka letí všemožně zpracovaná dotyková tlačítka, tedy taková, která pracují na principu dotykové obrazovky. Nejdříve se ale podíváme do horní části základny, kde je odhalená část válce s klouby. Zde je zajímavé, že za kulatým tlačítkem Power máme část výdechu chlazení, takže se můžeme snadno a rychle přesvědčit, jak teplý vzduch z notebooku vychází. Power je podsvícen modře a nalevo od sebe má tři modré kontrolky - HDD, Num Lock a Caps Lock.



Nápisy Dolby Home Theater a Virtual Surround System pak byl označen zvukový systém, avšak ten je celý schovaný za pruhem z jemně perforovaného plastu. O jeho kvalitách se ještě přesvědčíme, a tak postoupíme dále, přesněji řečeno do horního pravého rohu, kde je adekvátně tvarované tlačítko s písmenem e. To nám spustí nabídku Empowering Technology, kterou má na svědomí právě Acer. Zde je nám umožněno vybírat si mezi několika zvukovými nastaveními (Film, Hry, Hudba, ...), dále to je správa napájecích režimů, možnosti pro zabezpečení počítače a dat, zálohování nastavení počítače a nakonec je tu malá utilita, která nám řekne různé informace o nainstalovaném hardware.



Přistoupíme k hlavní části základny s klávesnicí a dotykovými tlačítky. Ta byla umístěna k levému okraji a jejich zpracování je graficky i funkčně zajímavé. Především to je ovládání hlasitosti pomocí zahnuté čárkové stupnice, po níž je možné prostě jet prstem, a zvyšovat či snižovat intenzitu zvuku. Ostatní tlačítka pak využijeme pro ovládání multimédií a zvláště se budou hodit pro Windows Media Center.

Klávesnice samotná má celkem klasické rozložení. Skládá se výhradně z lesklých a hladkých kláves, mezi nimiž najdeme i zkosený mezerník, jaký má Acer v poslední době v oblibě. Bohužel se klávesnice při psaní znatelně prohýbá, což na mě působilo poněkud divně. Zcela napravo si pozorní čtenáři jistě všimli čtyřech podlouhlých svislých tlačítek. Ta umožňují zapnout/vypnout Wi-Fi a Bluetooth a pak spustit prohlížeč webu a poštovní klient. Takové umístění (především Wi-Fi vypínače) se může zdát nepraktické, ale Acer naštěstí myslel na to, že by se někdo mohl přehmátnout, a tak je pro zapnutí i vypnutí bezdrátového rozhraní nutné tlačítko podržet déle.


- klikněte pro zvětšení -

Nakonec je zde již jen spodní tmavě stříbrná část, jejíž nedílnou součástí se stal touchpad. Tento povrch je však přilnavý ke kůži, takže se po něm prstem špatně jezdí. Tlačítka považuji naopak za velmi zdařilá. Mezi nimi se pak shledáme se čtečkou otisků prstů, k níž má Acer také vlastní software. Posledními prvky na této části notebooku jsou pak již jen dvě kontrolky - modrá Power a oranžová informující o stavu baterie. Tyto kontrolky můžeme mimochodem sledovat i když je displej zavřený.



Dostáváme se až k hranám notebooku Aspire a jejich konektorům. Hned vepředu vlevo je to čtečka paměťových karet. Následuje levá hrana, kde máme příjemně odsazené konektory. Nejdříve to je přímo v kloubu napájecí konektor, po jeho zapojení se kloub rozzáří modrou barvou (na druhé straně notebooku také). Pak je to již v hlavním těle RJ-11 pro modem, VGA výstup, RJ-45 pro Ethernet, kombinovaný USB 2.0 / eSATA, HDMI a nakonec tři audio porty - sluchátka, mikrofon a vstup (line-in).



Protilehlá hrana notebooku hostí Blu-ray mechaniku a za ní jsou další tři porty USB 2.0, anténní konektor pro DVB-T tuner a nakonec otvor pro zámek Kensington. Zcela vzadu pak již není nic, pouze výdech ventilátoru. Ne že by zde nebyl prostor, ale konektory by byly kvůli otevřenému displeji zablokované a nevyužitelné.


- klikněte pro zvětšení -


LCD panel


Nyni nás bude zajímat kvalita LCD panelu. Nebudu provádět žádné sáhodlouhé testy pomocí optické sondy, protože to neděláme ani u normálních testů jednotlivých notebooků. Zajímat nás tak budou spíše pozorovací úhly a rozepíšu se také o svém subjektivním dojmu z hraní některé vhodné FPS (First Person Shooter) hry a sledování filmu. Především tento notebook se dá s klidným srdcem označit jako multimediální, o čemž nás přesvědčí tři věci: displej s Full HD rozlišením, Blu-ray mechanika a DVB-T tuner s dálkovým ovladačem.



Barvy na tomto LCD jsou velmi jasné, což vypadá při přímém pohledu dobře, avšak pokud se na displej zadíváme zezdola, zaznamenáme narušení jemných přechodů něčím, co by se dalo nazvat ditheringem. Zde ale záleží na módu zobrazení testovacího obrazce, protože při zobrazení v okně se už objeví klasické proužkování, které je patrné i z přímého pohledu. V tomto ohledu bych displej označil jako dobrý. Pohled zespodu pak přinese klasické slití nebo chcete-li zprůměrování barev.


Podsvícení displeje však dobré není. Dole i nahoře je podstatně světlejší, což může znamenat unikání světla přes okraje. Každopádně to může působit při sledování filmů velmi rušivě. Naštěstí je ale poměr stran 16:9, takže se většinou nedočkáme tmavých okrajů. Na druhou stranu je však tato vada znát v tmavějších scénách. A co se týče her, tak mi tento displej připadal použitelným a dostatečně rychlým. Daleko podstatnější nevýhodou v tomto ohledu je vysoké rozlišení, kvůli čemuž můžeme na herní orgie v nativních 1920 x 1080 zapomenout.




Webkamera


Zařízení Acer Crystal Eye je webkamera s maximálním rozlišením 720p a další možná jsou 640 x 480 a 320 x 240. K jejímu využití slouží software Acer Crystal Eye webcam. Tato webkamera poskytuje i při nižším osvětlení dobrý a ostrý obraz, jenž sice trochu postrádá sytost, ale to se dá samozřejmě snadno napravit v nastavení kamery.


reklama