reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Arctic C1 Mobile: mobilní minielektrárna

11.8.2010, Jan Vítek, recenze
Arctic C1 Mobile: mobilní minielektrárna
Dnešním tématem je další z produktů společnosti Arctic, díky němuž se zaměříme na napájení mobilních zařízení na cestách. C1 Mobile totiž nabídne vlastní dobíjecí baterii, ale také solární článek, se kterým nám energie nikdy zcela nedojde.
Kapitoly článku:
  1. Arctic C1 Mobile: mobilní minielektrárna
  2. Zkušenosti z provozu a závěr

Zkušenosti z provozu


U zařízení Arctic C1 Mobile máme dva způsoby dobití - buď můžeme využít jednoduše počítač či USB adaptér, nebo jeho vlastní solární panel, přičemž ale musíme počítat s tím, že dobití bude velmi záležet na počasí a jiných faktorech (10 hodin při naprosto ideálních podmínkách).

Nabíjení jiných zařízení je pak jednoduché. Stačí využít velký USB port, příslušný kabel a na něj nasunout koncovku - mini USB či pro mobily Samsung (10 mm široká), Sony Ericsson a Nokia (průměr 2 mm). Jenomže ani poté, co zařízení s nabíječkou úspěšně propojíme, nemáme záruku, že proces dobíjení skutečně začne, jak ukázaly naše zkušenosti.

S produkty bez vlastní baterie napájené přes USB port asi nebudete mít problém. My jsme úspěšně vyzkoušeli ventilátory Arctic Breeze Pro a Mobile, reproduktory Arctic Sound S111 i malou LED svítilnu. Mobily či jiná zařízení, u nichž je dobíjení řízeno elektronikou, ale nemusí být s C1 Mobile spokojeny, jak ukázal smartphone Samsung Omnia Lite B7300. Ten sice po zapojení kabelu něco zjistil a rozsvítil svou obrazovku, ale baterie se dobíjet nezačala. U low-endového mobilu Nokia jsme na druhou stranu nezaznamenali problém, stejně tak jako s MP3 přehrávačem SanDisk Sansa Clip.

V důsledku tedy nemůžeme nabíječce C1 Mobile věřit, že bude spolupracovat s každým zařízením a zodpovědně můžeme prohlásit, že existuje minimálně jedno, které s ní odmítne pracovat. Nepomohlo ani současné zapojení nabíječky ke zdroji energie, ovšem to by v reálném prostředí bylo stejně zbytečné.

Co se týče kapacity a počtu možných dobití připojených zařízení, to si můžete sami odvodit od kapacity baterie 4440 mWh. Pro takový Omnia Lite B7300 s 3,7V a 1500 mAh baterií (tzn. 5550 mWh) by kapacita nestačila ani na jedno dobití, pokud by to ovšem vůbec šlo.

Pokud tedy hledáte mobilní baterii pro dobíjení s vyšší kapacitou, můžete se zaměřit třeba na Choiix Power Fort, jehož nevýhodou je zase absence solárního panelu. Ten ale v našem případě dokázal baterii opětovně dobít na plnou kapacitu za dva dny, ovšem toto stejně nelze objektivně porovnávat, protože velmi záleží na počasí a nasměrování panelu směrem ke slunci.


Závěrečné hodnocení


Mobilní nabíječka Arctic C1 Mobile vybavena vlastní 4440 mWh baterií a solárním panelem pro její dobíjení je potenciálně velmi vhodným společníkem na cesty, od nějž však nemůžeme čekat, že nám poskytne vždy připravený a neustálý zdroj energie. Kapacita baterie odpovídá víceméně dnešním bateriím v chytrých telefonech, takže v takovém případě ji lze považovat za jakousi alternativu k druhé zakoupené baterii.



Výhody C1 Mobile jsou jasné - univerzálnost, nízká cena a možné dobíjení přes solární panel. Jsou tu ale i protikladné nevýhody - nikdo nám před koupí nezaručí kompatibilitu s naším zařízením, menší skladnost než další baterie do zásoby a dlouhá doba dobíjení přes solární panel.

Pokud si tedy hodláte C1 Mobile pořídit, měli byste si ji nejdříve vyzkoušet (což může být nesnadné kvůli zatavenému obalu), aby vám ji váš telefon, PDA či herní konzole nakonec neodmítly. Ještě předtím se také vyplatí zauvažovat, zda se vám nebude hodit spíše nějaký podobný produkt, jenž sice nemá solární panel, ale zato je vybaven baterií s vyšší kapacitou. V reálném prostředí totiž bude trvat dobití baterie přes panel klidně i dva dny.

Nízká hmotnost, malé rozměry
Nemusí pracovat se všemi zařízeními
Solární panel
Nízká kapacita baterie
Univerzální použití
Dlouhé dobíjení přes solární panel
Cena v době testování: cca 330 Kč s DPH, záruka 2 roky


Za zapůjčení nabíječky Arctic C1 Mobile děkujeme společnosti Arctic




---------------------------------- English translation of the conclusion ----------------------------------

Lightweight charger Arctic C1 Mobile is equipped with its own 4400 mWh battery and a small solar panel. As such it is potentially a very useful companion for long travels, but one cannot expect that it always will be able to provide perpetual source of energy. The battery capacity corresponds to modern smartphones, so we may think of it as of an alternative to a reserve battery.

Advantages of C1 Mobile are clear - versatility, low price and solar panel. However, there are also counterparts for these advantages - noone will ensure us that the charger will work with our device, a reserve battery is still smaller and lighter and recharging the battery through the solar panel takes ages.

So, if you're interested in byuing C1 Mobile, then you should try it first (which may be difficult due to sealed packaging) and find out, whether your smartphone, PDA or gaming console will ever work with it. There are also similar products which may be short of a solar panel, but some have a battery with much greater capacity that could be more useful than slow recharge on sunlight.
reklama