reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus Eee PC 1000HE: baterie na celý den?

26.3.2009, Jan Vítek, recenze
Asus Eee PC 1000HE: baterie na celý den?
Řada netbooků Asus Eee PC je dnes velmi známá, oblíbená, a tak se dočkala velkého počtu modelů zaměřených na různé uživatele. Model Eee PC 1000HE je zaměřen právě na ty, kteří vyžadují dlouhou výdrž na baterie, již výrobce udává až 9,5 hodiny díky kombinaci nízké spotřeby a ASUS Super Hybrid Engine.
Pro výkonnostní testy použijeme stejné benchmarky, jaké se uplatňují v recenzích notebooků, a tak je možné výsledky případně porovnat. Nemá zde ani cenu provádět herní testy, protože výkon Intel GMA 950 je na dnešní tituly žalostný a bohatě tedy postačí dva 3DMarky a grafický test OpenGL v Cinebench R10. Použitý systém ale dovolí provést test h2benchw, takže srovnávat budete moci například s výsledky tohoto testu (SSD vs. HDD).

Podívejme se tedy na výsledky, jichž dosáhl počítač s využitím svého nejrychlejšího profilu s procesorem na 1750MHz. Srovnávat můžete s nettopy Eee Box, MSI Wind, Eee Top (ET1602) a pak také s některými testy provedenými u netbooku Asus Eee PC 1000.

Asus Eee PC 1000HE
CPUIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
3DMark03 - CPU
267
body
3DMark06 - CPU
527
body
Cinebench R10 - 1x CPU
600
body
Cinebench R10 - 2x CPU
925
body
PCMark05 - CPU
1 540
body
Sciencemark - AES
42,39
sekundy
Sciencemark - Mol. Dynamics
170,6
sekundy
RAMIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
PCMark05
2 498
body
ScienceMark
2 859
MB/s
GPUIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
3DMark03
814
body
3DMark06
97
body
Cinebench R10
301
body
HDD Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Everest - čtení - začátek disku
64,1
MB/s
Everest - čtení - prostředek disku
50,6
MB/s
Everest - čtení - konec disku
27,0
MB/s
Everest - náhodné čtení
48,1
MB/s
Everest - čtení z bufferu
117,5
MB/s
Everest - průměrný seek
21,9
ms
h2benchw - seek při čtení
22,9
ms
h2benchw - aplikační index
13,7
body
PCMark05
3 965
body

Celkový výkon odpovídá tomu, co papírově tento netbook nabízí. Výsledek testů CPU vykazuje o něco vyšší skóre, než u počítačů s nepřetaktovanými Atomy N280, což je naprosto v pořádku a výsledky paměťového i grafického subsystému také odpovídají hardwarové nabídce.

Nakonec byly provedeny testy pevného disku a vlastně i southbridge ICH7-M/U. Ty můžete porovnat například s výsledky testu SSD vs. HDD, díky čemuž zjistíme, že seek je poměrně pomalý a i celkově je disk v tomto systému dle aplikačního indexu benchmarku h2benchw a indexu testů PCMark05 hodnocen jako velmi podprůměrný.


Přehrávání filmů


Přehrávání filmů v klasické DVD kvalitě nečiní tomuto počítači žádné problémy. Přesto je ale vhodné si vybrat přehrávač, jenž zajistí nižší zátěž při dekódování multimédií a má volba padla na SMPlayer. V tom jsem zkoušel přehrávat film ve formátu XVID, jenž měl fyzické rozlišení 1280 x 544 a datový tok 4383 kbps, takže jde o kvalitní záznam, jenž přesahuje možnosti zobrazení displeje tohoto počítače. Ovšem využít se dá také rozhraní D-Sub, takže můžeme připojit externí displej, který již filmy ve vysokém rozlišení uspokojí.

Co se týče výkonu počítače, ten na takovýto film bez problémů stačí a ještě má cca 20procentní rezervu. Na podobný film s bitrate přes 6500 kbps již však můžeme zapomenout, protože to již možnosti Eee PC 1000HE překračuje.


Teploty, spotřeba a výdrž na baterie


Nejprve se podíváme na teploty, jež byly měřeny se systémem nastaveným na Super Performance, takže procesor byl přetaktovaný na 1750 MHz. Systém byl testován při okolní teplotě 22 °C a využily se k tomu aplikace Prime95, 3DMark03 a h2benchw pro zatížení a pak Core Temp a Speedfan pro odečítání teplot. Jak je vidět systém se chladí celkem dobře, i když při zvýšené zátěži se ozývá celkem otravný vysoko položený hluk malého ventilátorku. Tento hluk není nijak silný, ale jeho otravnost spočívá právě v tom, že nejde o hučení, ale o svistot. Při nízké zátěži se naopak ventilátor vypne úplně a počítač je téměř bezhlučný (záleží na práci disku).

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
CPU
33 °C
56 °C
Chipset
37 °C
42 °C
HDD
32 °C
40 °C

Spotřebu měřil Voltcraft Energy Check 3000 a při obou testech, jejichž výsledky jsem zařadil do tabulky, byl displej zpola vysvícen a nastaven byl normální režim, tedy bez přetaktování. V klidu byla spotřeba výborných 11,5 W, za což se Eee PC 1000HE rozhodně nemusí stydět a v zátěži dané testem Mother Nature, jenž je součástí 3DMark03, spotřeba vzrostla pouze o 5 W.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
Spotřeba
11,5 W
16,5 W

A teď o rozdílech daných jasem obrazovky a taktem procesoru. V energeticky šetrném režimu spotřeba klesla v zátěži na 14 W, tedy o 2,5 W méně. Na druhou stranu, Super Performance oproti normálmnímu režimu přinesl zvýšení spotřeby pouze o půl wattu, což je téměř zanedbatelné.

Naposled si povíme o změnách ve spotřebě při různém nastavení LCD obrazovky. V základním stavu, kdy je vypnutá se spotřeba po zapnutí na minimální jas zvýší jen zanedbatelně (naměřeno nevýrazné cca 0,2 W) a po zvýšení na stoprocentní jas to je jen asi plus jeden watt. Dá se tedy říci, že podsvícení je velmi šetrné a počítač má na to, aby vydržel na baterie skutečně dlouhou dobu.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
Výdrž
6:45
4:20

Výdrž na baterie je skutečně dobrá, ale 9,5 hodiny to opravdu při běžném používání není. Abysme se k tomu přiblížili, bylo by snad nutné zcela vypnout obrazovku, bezdrátová rozhraní a nechat počítač absolutně v klidu, aby se vypnul i pevný disk. Jenomže co s takovým počítačem potom dělat? Ovšem při nenáročné kancelářské práci by nám mělo téměř sedm hodin stačit a pokud budeme Eee PC 1000HE zatěžovat na hranice jeho možností, pak se můžeme připravit na minimálně čtyřhodinovou výdrž.
reklama