reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Alza(soft) prodán na Kypr?

19.9.2008, Marek Šalanda, článek
Alza(soft) prodán na Kypr?
Alzasoft změnil od června svého vlastníka. Je jím kyperská společnost KARAK INVESTMENTS LIMITED, tedy vlastně L.S. INVESTMENTS LIMITED. Taky tomu nerozumíte? Jak to vlastně je? A proč? Pokusili jsme se vlastnictví rozklíčovat.

Společnost Alzasoft a.s. změnila v červnu svého vlastníka. Podle českého obchodního rejstříku se jím stala kyperská společnost L.S. INVESTMENTS LIMITED. Ta je jediným akcionářem a sídlí na adrese Nicosia, Kennedy 8, ATHIENITIS BUILDING, 4th floor, Flat/Office 401, 1087, Kyperská republika.


– pro zvětšení klikněte –

Pokud jdeme dál a snažíme se rozklíčovat celé pozadí, narazíme ve sbírce listin http://www.justice.cz/xqw/xervlet/insl/index?sysinf.@typ=sbirka&sysinf.@strana=documentDetail&vypisListiny.@slCis=100685945&vypisListin.@cEkSub=558915 na poněkud jiný výklad. Zde se mluví o jediném akcionáři, a to o společnosti KARAK INVESTMENTS LIMITED.

Abychom pochopili souvislosti, je potřeba nahlédnout do obchodního rejstříku Kyperské republiky. Zde zjistíte, že obojí jsou jedna společnost, která byla přejmenována. Navíc objevíte, že se jedná o společnost s ručením omezeným vedenou pod registračním číslem C 197294. KARAK INVESTMENTS LIMITED je původní jméno změněné později na L.S. INVESTMENTS LIMITED.

Daná firma byla na Kypru založena 23. dubna 2007, tedy asi rok předtím, než převzala vlastnictví české firmy Alzasoft a.s.



Proč k tomu došlo? Je normální svěřit prosperující firmu do rukou jiného majitele, který je navíc na trhu pouhý rok? Na takové otázky jsem se snažil zeptat předchozího jediného akcionáře firmy, Aleše Zavorala. Odmítl však odpovědět s tím, že na začátek října se chystá tisková konference Alzasoftu.

Proč české firmy stále více vyhledávají daňové ráje, mezi které patří i Kyperská republika?

Důvody jsou především dva: nižší daně, nebo snaha zakrýt skutečného vlastníka firmy. Obojí je praxe, která je v Česku stále rozšířenější. Služby pro takové změny vlastníků nabízí řada českých společností. Vedle Kypru bývají daňovými ráji i další země – z Evropy například Nizozemí, Monako či Lichtenštejnsko. Karel Komárek či Tomáš Pitr dobře vědí, jaký význam má Kypr právě při krytí vlastníka či daňovém zvýhodnění. Mezi společnosti, které mají v Nizozemí svoji holdingovou pobočku, patří například i Internet Mall.

Firmy se často ohánějí zcela jinými důvody: snadná expanze, ochrany zahraničních investic, stabilní právní řád apod. O důvodech Alzasoftu zatím můžeme jen spekulovat. Jisté je však jedno – dividendy a prodeje podílů dceřinných společností jsou u kyperských firem osvobozeny od daně. Z příjmu pak platíte jen 10% daň.

Navíc v době, kdy se stále častěji objevují názory distributorů, že by chtěli prodávat napřímo koncovým zákazníkům přes jimi vlastněnou firmu, je takový krok zarážející. Mlžit kolem vlastnictví může znamenat nedůvěru trhu a neochotu nakupovat u firmy, která se snaží neodvádět daně v Česku. Na obhajobu je však třeba říci, že internetové obchody jsou nuceny pracovat se stále nižší marží, a tak hledají další způsoby, jak se dostat k větším ziskům.
reklama