reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Microsoft Wireless IntelliMouse Explorer

5.1.2004, Zdeněk Kabát, recenze
Microsoft Wireless IntelliMouse Explorer
Do ruky se nám dostala jedna z nových myší společnosti Microsoft, která kromě technických kvalit vyniká hlavně vzhledem a ergonomií. Protože si člověk bezdrátovou optickou myš nevybírá každý den, rozhodli jsme se ji důkladně otestovat. A myslím, že si vedla nadmíru dobře.
Kapitoly článku:
  1. Microsoft Wireless IntelliMouse Explorer
  2. Software, optika a bezdrát
  3. Závěr a možné alternativy
Microsoft je již delší dobu špičkou ve výrobě periferních zařízení a kvalita jeho myší a klávesnic se dá nepochybně srovnávat s Logitechem. Nedávno se právě od Microsoftu objevila nová série myší, které kromě tradičních vlastností zákazníka zaujme designem a zejména barevným provedením. V souvislosti s těmito produkty totiž nyní padají názvy barev jako Platinum, Metallic Blue, Metallic Red, Blue Moon či Periwinkle. Takovou perličkou je provedení Black Leather, čili myš potažená černou kůží.




Obr. 1 – Krabice s testovanou myškou
Klikněte pro zvětšení

My jsme měli tu čest dostat do ruky bezdrátovou optickou myš Microsoft Wireless IntelliMouse Explorer v provedení Platinum.

Ergonomie a design
Krabice myši je takovým standardem vyšší třídy, dovoluje zákazníkovi nahlédnout dovnitř a případně si snadno vybrat ideální barvu myšky. Zajímavější je ovšem obsah. Po otevření nalezneme v krabici kromě samotné myšky také přijímač s USB kabelem, redukci USB->PS/2, dvě tužkové baterie Energizer typu AA, CD s ovladači a stručný manuál v pěti jazycích (čeština jako obvykle chybí).


Obr. 2 – Kompletní obsah balení
Klikněte pro zvětšení

Design myši vychází z osvědčené řady IntelliMouse Explorer, ale zde je již doveden téměř k dokonalosti. Postranní části jsou z černé tvrdé gumy a prostřední pruh je v našem případě platinově šedý, případně jsou k dispozici další barevné odstíny. Stejnou barvu má i elipsa kolem kolečka, kolečko samotné je bílé. Na zadní části myši se nachází tradiční terčík optických myší Microsoft společně s názvem výrobce. Líbilo se mi, že Microsoft odstranil onen „bakelitový“ dojem, kterým trpí např. IntelliMouse Explorer 3.0.


Obr. 3 – Myš :-)
Klikněte pro zvětšení

Ergonomie myši je podle mého názoru vynikající. Sice jsem zpočátku narazil na menší problém, že myška je designovaná pro položení dvou prstů, ale po pár hodinách jsem naopak na toto položení ruky přivykl a nerad jsem měnil zpět. Pro prostředník a ukazováček jsou totiž na hodní části myši jakési prohlubně, které drží ruku pohodlně na myši s prsty nad tlačítky. Protože je myš relativně velká, je možné na ní mít položenou celou ruku (zbylé prsty svírají myš ze stran).


Obr. 4 – Jiný pohled na IntelliMouse
Klikněte pro zvětšení

Pozn.: V popisu produktu jsem nalezl, že lze myš používat pravou i levou rukou. No tak, design je ideální pro ruku pravou. Ale když jsem zkoušel myš chvíli používat mou neobratnou levačkou, řekl bych, že i tak sedí velice dobře. Nevýhodou ale je, že nelze používat boční tlačítka.


Obr. 5 – Myška s pohledem na boční tlačítka
Klikněte pro zvětšení

Ovládání pohybu myši je i přes větší hmotnost (obsahuje dvě baterie) výborné, protože bez kabelu se s myší rejdí po stole jedna báseň. Ovládání tlačítek je také intuitivní. Kromě dvou hlavních tlačítek nalezneme ještě na pravé straně dvě menší tlačítka pro palec a pak tu máme samozřejmě kolečko, kterým se nejlépe roluje ukazovákem. A u kolečka bych se pozastavil.


Obr. 6 – A nakonec ještě seshora
Klikněte pro zvětšení

Tilt wheel
Nová série myší obsahuje tzv. tilt wheel, nebo-li nakláněcí kolečko. Jak lze snadno uhodnout, kromě vertikálního směru lze kolečkem rolovat i do strany tak, že ho nakláníte. Nápad je to dobrý, ale bohužel uplatnění příliš nenalezne, sám jsem ho používal jen zřídka. Novinkou také je, že při vertikálním skrolování kolečko necvaká, ale točí se plynule. To je sice výhodou u dokumentů a webových stránek, které lze opravdu plynule procházet, ale nevýhodou u rolovacích menu, kde stačí sebemenší pohyb kolečkem a menu se přepne na další položku (a u webových stránek někdy rovnou přejde na jinou adresu). Poslední poznámka směřuje k použití kolečka jako tlačítka – jeho stisknutí si totiž žádá dost síly, a tak sice nedojde k tomu, že ho stisknete omylem, ale zároveň je jeho použití obtížnější.


Obr. 7 – Detail nakláněcího kolečka
Klikněte pro zvětšení

Design přijímače je vcelku nenápadný. Tvar je eliptický, horní část zploštělá… nic, co by stálo za pozornost. Na horní části se nachází tlačítko pro navázání spojení a LED dioda, která spojení indikuje. Kabel zakončený USB konektorem je přiměřeně dlouhý a neměl by dělat potíže.
reklama