reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kouwell KW-592 – redukce z IDE to USB port

3.5.2001, Petr Klabazňa, článek
Kouwell KW-592 – redukce z IDE to USB port
Jak jednoduše připojit IDE disk ke klasickému počítači, externě a přes USB port? Pro takovéto případy má řešení firma Kouwell a její „redukce“ IDE na USB port. Na první pohled je to bezesporu řešení velmi nápadité, nicméně...
Potřebujete přenést větší objem dat mezi počítači nebo mezi počítačem a notebookem, a přitom je nemáte připojeny do sítě? Hledáte levný a nenáročný způsob zálohování dat? Pak můžete s úspěchem použít IDE-to-USB konvertor Kouwell KW-592, který umožňuje "zvnějšku" připojit klasický IDE pevný disk přes USB rozhraní k libovolnému počítači.


KW-592 sestává z vlastního konvertoru, IDE a USB kabelů a napájecího zdroje. Pevné disky mají poměrně velký odběr proudu, proto je není možné napájet přímo z USB sběrnice. Pevný disk se běžným IDE kabelem připojí ke KW-592 a ten se USB kabelem připojí k počítači. Díky Hot Plug'n'Play možnostem USB rozhraní je možné připojit i odpojit disk kdykoliv za chodu počítače. Po připojení je disk přístupný stejně jako ostatní interní disky nebo CD-ROM mechaniky - je mu přiřazeno písmenko.

IDE-to-USB konvertor lze požít k přenášení dat mezi libovolnými počítači s USB rozhraním (ceny pevných disků jsou dnes hodně nízko a kapacity vysoko). Další možností je požít pevný disk připojovaný přes USB pro jednoduché a efektivní zálohování dat; stačí použít dostatečně velký pevný disk. Přenosová rychlost je dána možnostmi USB rozhraní. To nabízí maximálně 12 Mb/s, což je ve srovnání s dnešním Ultra ATA/100 rozhraním výrazně méně, pro přenášení a zálohování dat však stačí.

A ještě bych doplnil úvodní rešerši o pár mých poznámek. Jak je vidět, tak přes USB není problémem připojit v podstatě jakoukoli periferii. Menší pihou na kráse je v současné době trochu zdlouhavější zavádění do praxe standardu USB 2.0, což by mohla být plnohodnotná konkurence pro FireWire... Také by výše uvedené řešení bylo možné ještě malinko vylepšit vyvedením, resp. přidáním výstupu napájecího konektoru přímo z počítače (netýká se bohužel notebooků). Čímž by navíc odpadla nutnost poměrně robustního externího napáječe. A ještě s tím odpojováním/připojováním za chodu bych byl raději při odpojování opatrnější, zvláště pak po kopírování většího objemu dat („kešky“ jsou kešky).


Zdroj 100Mega Brno,Technická podpora LEVI
reklama